سنسور اثر انگشت به این راحتی ها قابل نفوذ نیست ... !

در حال حاضر یکی از رایج‌ترین روش‌های برای تامین امنیت گوشی های هوشمند استفاده از سنسورهای اثر انگشت است. از آنجایی که اثر انگشت هر فرد مختص به اوست، استفاده از چنین راهکاری بسیار ایمن به نظر می‌رسد. اما متاسفانه محققان دانشگاه نیویورک و میشیگان به این نتیجه رسیده‌اند که اسکنرهای اثر انگشت آنقدرها هم امنیت ندارند.

سنسور اثر انگشت به این راحتی ها قابل نفوذ نیست ... !

این محققان توانسته‌اند اثر انگشت‌های جعلی ایجاد کنند که متشکل از ترکیبات دیجیتال ویژگی‌های مشترکی است که در اثر انگشت افراد مختلف یافت می شود. آنها موفق شده اند با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری، به اثر انگشتی با مطابقت 65 درصدی برسند که بسیار هشدار دهنده است. گرچه این محقاقان معتقدند که چنین اثر انگشتی هنوز در دنیای واقعی چندان مفید و قابل استفاده نخواهد بود.

به گفته این کارشناسان این شرایط شبیه به حالتی است که شما 30 پسورد داشته باشید و حمله کننده تنها باید با یکی از آنها مطابقت داشته باشد. به این ترتیب، در حالت تئوری یک فرد می‌تواند دستکشی با 5 اثرانگشت ترکیبی متفاوت بسازد و احتمالا تنها پس از امتحان کردن دو یا سه اثر انگشت به نتیجه خواهد رسید.

شرکت اپل در پاسخ به این تحقیق جواب مدعی شده که انطابق اثر انگشت نادرست در گوشی‌های هوشمند این شرکت ممکن است یک در هر 50 هزار بار اتفاق بیافتد. به گفته اپل این شرکت در زمان توسعه سیستم تاچ آی دی خود حملات مختلف را تست کرده است و برای جلوگیری از تایید اثر انگشت‌های اشتباه، از قابلیت‌های امنیتی مختلفی استفاده کرده است.

البته نتایج این تحقیق به این معنی نیست که باید درباره به خطر افتادن گوشی خود نگران باشید، اما نشان می دهد که فناوری‌های امنیتی مورد استفاده امروزی 100 درصد ایمن نیستند به همین دلیل اکنون شرکت‌ها در حال تست راهکارهای جدید امنیتی هستند برای مثال سامسونگ در گلکسی S8 از فناوری اسکن عنبیه چشم استفاده کرده است.

  • برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه