همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

تشریح راهکارها و گام‌های اجرایی سازمان رگولاتوری، برای تقویت و توانمندسازی شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات ارتباطی ثابت شامل VDSL، G.Fast و FTTx

تشریح راهکارها و گام‌های اجرایی سازمان رگولاتوری برای تقویت و توانمندسازی شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات ارتباطی ثابت شامل VDSL G.Fast و FTTx

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی  از تدوین سیاست‌های تشویقی برای شکل‌گیری شرکت‌های توانمندتر در حوزه شبکه که ایجاد زیرساخت و شبکه‌سازی را به‌طور جدی دنبال کنند، خبر داد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از  ایسنا، نسترن محسنی، راهکارها و گام‌های اجرایی این سازمان برای تقویت و توانمندسازی شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات ارتباطی ثابت شامل VDSL، G.Fast و FTTx را تشریح کرد.

درباره اقدامات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره گفت: رگولاتوری به طور همزمان در چندین مسیر اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است. کمک به تسهیل و تسریع در شکل‌گیری شرکت‌های فعال و توانمندتر در عرصه شبکه و متعهد به ایجاد زیرساخت‌ها و شبکه‌سازی اعم از اکتیو و پسیو، از طریق تنظیم سیاست‌های تشویقی برای ادغام، هم‌افزایی و تجمیع که به نوعی از یارانه‌دهی غیرمستقیم در این مسیر بهره می‌برد، از جمله اقداماتی است که در رگولاتوری انجام شده و اکنون پیش‌نویس تنظیمی برای اخذ نقطه نظرات به بخش خصوصی ارسال شده است.

او ادامه داد: همچنین از دیگر مسیرهایی که در سازمان برای این منظور دنبال می‌شود، ایجاد فرصت مناسب برای بخش جهت استفاده از امکانات موجود و در اختیار نهادهای عمومی مانند توانیر و شهرداری برای توسعه و ارتقای شبکه، از طریق تنظیم تفاهم‌نامه فی مابین و تنظیم رگولیشن مربوطه است. وی هم‌چنین اشاره کرد این موضوع قطعا ارزش افزوده‌ را برای طرفین به همراه خواهد داشت.

محسنی افزود: هم‌چنین موضوع جداسازی ساختاری اپراتور غالب از جمله موارد مد نظر برای پیشنهاد به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است اما باتوجه به اینکه براساس تجربه‌های موفق بین‌المللی، انجام این کار حداقل حدود نیم دهه زمان می‌برد، از جمله راهکارهای قابل پیگیری از سوی رگولاتوری خواهد بود، لیکن باتوجه به نیازی که حوزه ارتباطات ثابت به ارتقاء و توسعه سریع دارد، یقینا این مسیر از جمله مسیرهای کوتاه مدت برای بهبود و بهینه‌سازی نیست.

محسنی، هرگونه تعامل مثبت مبنی بر شکل‌گیری شرکت‌های توانمند که با کاهش هزینه‌های خود و با بهره‌گیری از سیاست‌های حمایتی و مشوقانه تنظیمی، امکان سرمایه‌گذاری در این حوزه را فراهم کند را به نفع بخش و بازیگران حوزه ارزیابی کرد و افزود: همگرایی دو بخش با هم و البته همگرایی بیش از پیش رگولاتوری و اپراتورها در این مقطع زمانی بیش از هر زمانی برای کشور حائز اهمیت است. بر همین اساس رگولاتوری از نقطه نظرات سازنده و همگرا از سوی بخش خصوصی در جهت ارتقای پیشنهادات تنظیمی رگولاتوری در رابطه با سیاست‌های حمایتی برای اکتساب و ادغام استقبال می‌کند.

او تصریح کرد: ارتقای سریع فناوری‌های حوزه ارتباطات ثابت از ADSL به Vdsl ، G.Fast و FTTH/B  نیازمند انجام همزمان چند تصمیم اشاره شده قبلی است و البته سرعت بخشیدن به اتخاذ تصمیمات توسط بخش، از هرگونه فرصت‌سوزی دوباره که نه به نفع بخش و نه به نفع کشور، می‌کاهد.

وی اعلام کرد: با فرض هدف‌گیری نسبت ۶۰ درصدی از خانوارها برای ارتقاء از ADSL به VDSL، هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود که این هزینه مستقل از هزینه اجرا و توسعه FTTH/B برای نسبت جمعیتی ۱۵ درصدی است. بدین ترتیب این حجم از سرمایه‌گذاری یقینا غیر از مسیر هم‌افزایی، تجمیع، اشتراک‌گذاری منابع، کاهش هزینه‌ها و دعوت و فراخواندن به ورود سرمایه از دیگر بخش‌ها به بخش ارتباطات، امکان‌پذیر نخواهد بود.

محسنی افزود: از زمان تصویب مصوبه شماره ۲۷۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با موضوع تجمیع، ادغام و ایجاد NetCo های قوی و مشترک، بخش خصوصی نیز به طور پراکنده در اندیشه این موضوع بوده و اقداماتی را نیز در این راستا انجام داده است.

به گفته او، درحال حاضر اکثریت بخش به تجمیع، ادغام و اکتساب اعتقاد دارند و نظرات خود را نیز اعلام کرده‌اند و در جلسات با رگولاتوری، ارتقای سطح مشوق‌های تنظیم شده در سیاست‌های حمایتی رگولاتوری را یکی از موارد انگیزشی توصیف کرده‌اند.

معاون رگولاتوری با اشاره به اینکه رگولاتوری باتوجه به دریافت و تجمیع نقطه نظرات بخش خصوصی در رابطه با سیاست‌های حمایتی تنظیمی، تمامی تلاش خود را بر ارائه پیشنهادات موثر و کارامد ذیل قوانین و مقررات به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به عمل خواهد آورد، تاکید کرد: بهتر است حوزه ارتباطات ثابت هرچه سریع‌تر به تجمیع و ارسال نظرات سازنده خود اقدام کند و مسوولیت‌ها و تعهدات اصلی در این حوزه را شناسایی کرده و باتوجه به آن مسوولیت‌ها و برابر مفاد پروانه دریافتی و تسهیل‌گری‌ها و سیاست‌های حمایتی تنظیمی، نسبت به ارائه پیشنهادات قابل اجرا و کارآمد اقدام کند.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • آزادسازی خدمات مکالمه صوتی تصویب شد

  آزادسازی خدمات مکالمه صوتی تصویب شد

  کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات،مقررات آزادسازی خدمات مکالمه صوتی بین‌الملل صادره و وارده به کشور را که پیش از این تنها در انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت بود، تصویب کرد.

 • خط تولید آیفون به هند انتقال یافت

  خط تولید آیفون به هند انتقال یافت

  در ایالات متحده، فروشندگانی مانند اپل، سامسونگ، ال جی و لنوو بازار تلفن همراه را در دست دارند و حدود 90 درصد از بازار محلی در دست این تولید کنندگان است.

 • طرح پیشنهادی نظام صنفی رایانه ای برای مدیریت بحران

  طرح پیشنهادی نظام صنفی رایانه ای برای مدیریت بحران

  سند حاوی برنامه پیشنهادی بلند مدت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای مدیریت بحران (قبل از آن، در زمان وقوع، حین بحران و پس از آن) منتشر شد.

 • گلکسی نوت 10 با شارژ سریع‌‌تر معرفی می‌شود

  گلکسی نوت 10 با شارژ سریع‌‌تر معرفی می‌شود

  با آنکه تا زمان معرفی گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ زمان زیادی باقیمانده است، اخبار غیررسمی و فاش‌شده‌ی بسیاری درباره‌ی گوشی هوشمند سامسونگ منتشر می‌شود. براساس اخبار فاش‌شده‌ی دو منبع مختلف که به‌نظر می‌رسد هر دو منابع مطمئنی هستند و معمولا اخبار موثقی منتشر می‌‌کنند، انتظار می‌رود گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ با فناوری شارژ سریع‌تر از شارژر ۲۵ وات معرفی و به بازار عرضه شود.

 • گلکسی فولد سامسونگ عرضه‌ نمی شود!

  گلکسی فولد سامسونگ عرضه‌ نمی شود!

  سامسونگ با تأیید گزارش‌های اخیر، تنها چند روز پیش از آغاز فروش گلکسی فولد اعلام کرد عرضه‌ی گوشی تاشدنی ۲,۰۰۰ دلاری خود را به‌تعویق می‌اندازد. در بیانیه‌ی کره‌ای‌ها چنین آمده است:تاریخ عرضه‌ی [جدید] را طی هفته‌های آتی اعلام خواهیم کرد.

 • آیا سونی می تواند محبوبیت خود را در بازار گوشی‌ پس بگیرد

  آیا سونی می تواند محبوبیت خود را در بازار گوشی‌ پس بگیرد

  در این مطلب به عوامل کاهش فروش گوشی‌های سونی نگاهی می‌اندازیم. مانند ال‌جی، سونی هم همچنان گوشی‌های هوشمند باکیفیتی را روانه‌ی بازار می‌کند، اما به نظر می‌رسد این گوشی‌ها فقط برای مدت محدودی توجه کاربران را جلب می‌کنند و در نهایت این افراد تصمیم می‌گیرند گوشی‌های ساخت دیگر برند‌ها را خریداری کنند. اما چرا شاهد چنین روندی هستیم؟

 • اپل از اپل کارت خود چگونه درآمد کسب می‌کند

  اپل از اپل کارت خود چگونه درآمد کسب می‌کند

  زمانی‌که اپل ار عرضه‌ی کارت اعتباری خود با همکاری گلدمن ساکس خبر داد، یکی از ویژگی‌هایی که روی آن تاکید می‌شد، عدم‌نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافه بود. علاوه‌بر این، اهالی کوپرتینو برای خرید محصولات خود، مبلغی بین ۱ تا ۳ درصد از هزینه‌ی خرید را هم به کاربر باز می‌گردانند. همین مسئله این سؤال را برای بسیاری از افراد ایجاد کرده است که سازنده‌ی آیفون چگونه از این کارت درآمد کسب می‌کند

 • ارزش بیت کوین ۱۱ درصد رشد کرد

  ارزش بیت کوین ۱۱ درصد رشد کرد

  بیت‌ کوین مدتی است که با قیمت‌های نزدیک به ۴ هزار دلار معامله می‌شود، اما در ماه‌های گذشته به‌جز یک دوره‌ی کوتاه دیگر نتوانست خط مقاومتی ۴ هزار دلار را بشکند. دیروز، ارزش این رمزارز با نوسانی ۴ درصدی طی ۲۴ ساعت، به بالاتر از ۴ هزار دلار رسید

 • الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  با الزام سازمان تنظیم مقررات، مخابرات موظف شد، حداکثر یک‌ماه پس از درخواست متقاضی، خط تلفن ثابت در نواحی شهری را دایر کرده و تحویل دهد، در غیر این صورت، متقاضی می‌تواند شکایت کند.

 • امنیت اینستاگرام با ویژگی جدید رو به خطر است

  امنیت اینستاگرام با ویژگی جدید رو به خطر است

  به گزارش اسپوتنیک، اینستاگرام در حال توسعه یک ویژگی برای حفظ آسان تر پروفایل ها برای صاحبان چندین حساب کاربری است.

عصــر بــازی