همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

تشریح راهکارها و گام‌های اجرایی سازمان رگولاتوری، برای تقویت و توانمندسازی شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات ارتباطی ثابت شامل VDSL، G.Fast و FTTx

تشریح راهکارها و گام‌های اجرایی سازمان رگولاتوری برای تقویت و توانمندسازی شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات ارتباطی ثابت شامل VDSL G.Fast و FTTx

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی  از تدوین سیاست‌های تشویقی برای شکل‌گیری شرکت‌های توانمندتر در حوزه شبکه که ایجاد زیرساخت و شبکه‌سازی را به‌طور جدی دنبال کنند، خبر داد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از  ایسنا، نسترن محسنی، راهکارها و گام‌های اجرایی این سازمان برای تقویت و توانمندسازی شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات ارتباطی ثابت شامل VDSL، G.Fast و FTTx را تشریح کرد.

درباره اقدامات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره گفت: رگولاتوری به طور همزمان در چندین مسیر اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است. کمک به تسهیل و تسریع در شکل‌گیری شرکت‌های فعال و توانمندتر در عرصه شبکه و متعهد به ایجاد زیرساخت‌ها و شبکه‌سازی اعم از اکتیو و پسیو، از طریق تنظیم سیاست‌های تشویقی برای ادغام، هم‌افزایی و تجمیع که به نوعی از یارانه‌دهی غیرمستقیم در این مسیر بهره می‌برد، از جمله اقداماتی است که در رگولاتوری انجام شده و اکنون پیش‌نویس تنظیمی برای اخذ نقطه نظرات به بخش خصوصی ارسال شده است.

او ادامه داد: همچنین از دیگر مسیرهایی که در سازمان برای این منظور دنبال می‌شود، ایجاد فرصت مناسب برای بخش جهت استفاده از امکانات موجود و در اختیار نهادهای عمومی مانند توانیر و شهرداری برای توسعه و ارتقای شبکه، از طریق تنظیم تفاهم‌نامه فی مابین و تنظیم رگولیشن مربوطه است. وی هم‌چنین اشاره کرد این موضوع قطعا ارزش افزوده‌ را برای طرفین به همراه خواهد داشت.

محسنی افزود: هم‌چنین موضوع جداسازی ساختاری اپراتور غالب از جمله موارد مد نظر برای پیشنهاد به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است اما باتوجه به اینکه براساس تجربه‌های موفق بین‌المللی، انجام این کار حداقل حدود نیم دهه زمان می‌برد، از جمله راهکارهای قابل پیگیری از سوی رگولاتوری خواهد بود، لیکن باتوجه به نیازی که حوزه ارتباطات ثابت به ارتقاء و توسعه سریع دارد، یقینا این مسیر از جمله مسیرهای کوتاه مدت برای بهبود و بهینه‌سازی نیست.

محسنی، هرگونه تعامل مثبت مبنی بر شکل‌گیری شرکت‌های توانمند که با کاهش هزینه‌های خود و با بهره‌گیری از سیاست‌های حمایتی و مشوقانه تنظیمی، امکان سرمایه‌گذاری در این حوزه را فراهم کند را به نفع بخش و بازیگران حوزه ارزیابی کرد و افزود: همگرایی دو بخش با هم و البته همگرایی بیش از پیش رگولاتوری و اپراتورها در این مقطع زمانی بیش از هر زمانی برای کشور حائز اهمیت است. بر همین اساس رگولاتوری از نقطه نظرات سازنده و همگرا از سوی بخش خصوصی در جهت ارتقای پیشنهادات تنظیمی رگولاتوری در رابطه با سیاست‌های حمایتی برای اکتساب و ادغام استقبال می‌کند.

او تصریح کرد: ارتقای سریع فناوری‌های حوزه ارتباطات ثابت از ADSL به Vdsl ، G.Fast و FTTH/B  نیازمند انجام همزمان چند تصمیم اشاره شده قبلی است و البته سرعت بخشیدن به اتخاذ تصمیمات توسط بخش، از هرگونه فرصت‌سوزی دوباره که نه به نفع بخش و نه به نفع کشور، می‌کاهد.

وی اعلام کرد: با فرض هدف‌گیری نسبت ۶۰ درصدی از خانوارها برای ارتقاء از ADSL به VDSL، هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود که این هزینه مستقل از هزینه اجرا و توسعه FTTH/B برای نسبت جمعیتی ۱۵ درصدی است. بدین ترتیب این حجم از سرمایه‌گذاری یقینا غیر از مسیر هم‌افزایی، تجمیع، اشتراک‌گذاری منابع، کاهش هزینه‌ها و دعوت و فراخواندن به ورود سرمایه از دیگر بخش‌ها به بخش ارتباطات، امکان‌پذیر نخواهد بود.

محسنی افزود: از زمان تصویب مصوبه شماره ۲۷۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با موضوع تجمیع، ادغام و ایجاد NetCo های قوی و مشترک، بخش خصوصی نیز به طور پراکنده در اندیشه این موضوع بوده و اقداماتی را نیز در این راستا انجام داده است.

به گفته او، درحال حاضر اکثریت بخش به تجمیع، ادغام و اکتساب اعتقاد دارند و نظرات خود را نیز اعلام کرده‌اند و در جلسات با رگولاتوری، ارتقای سطح مشوق‌های تنظیم شده در سیاست‌های حمایتی رگولاتوری را یکی از موارد انگیزشی توصیف کرده‌اند.

معاون رگولاتوری با اشاره به اینکه رگولاتوری باتوجه به دریافت و تجمیع نقطه نظرات بخش خصوصی در رابطه با سیاست‌های حمایتی تنظیمی، تمامی تلاش خود را بر ارائه پیشنهادات موثر و کارامد ذیل قوانین و مقررات به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به عمل خواهد آورد، تاکید کرد: بهتر است حوزه ارتباطات ثابت هرچه سریع‌تر به تجمیع و ارسال نظرات سازنده خود اقدام کند و مسوولیت‌ها و تعهدات اصلی در این حوزه را شناسایی کرده و باتوجه به آن مسوولیت‌ها و برابر مفاد پروانه دریافتی و تسهیل‌گری‌ها و سیاست‌های حمایتی تنظیمی، نسبت به ارائه پیشنهادات قابل اجرا و کارآمد اقدام کند.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • iOS 13 عمر باتری آیفون شما را افزایش می‌دهد

  iOS 13 عمر باتری آیفون شما را افزایش می‌دهد

  هفته‌ی گذشته، جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل موبایل اپل، iOS 13، با تم تیره و بهبود عملکرد معرفی شد.

 • مقابله یوتیوب با ویدیوهای نژادپرستانه

  مقابله یوتیوب با ویدیوهای نژادپرستانه

  یوتیوب از برنامه خود برای مهار گسترش نفرت پراکنی، دیدگاه‌های افراطی

 • فیس بوک از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران شکایت کرد

  فیس بوک از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران شکایت کرد

  فیس بوک اعلام کرد که از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران این شبکه برای مقاصد بازاریابی، شکایت قضایی تنظیم کرده است.

 • دوربین سلفی زیر نمایشگر سامسونگ در راه است

  دوربین سلفی زیر نمایشگر سامسونگ در راه است

  بدون درنظرگرفتن اینکه در گوشی‌های هوشمند امروزی ناچ دلخواه شما باشد یا برش‌های روی نمایشگر، می‌توان با اطمینان گفت همه‌ی ما نبود این دو بخش روی صفحه‌نمایش‌های زیبای گوشی‌های هوشمند خود را بیشتر می‌پسندیم و گوشی تمام‌صفحه‌ی بدون ناچ و برش، ایده‌ی بهتری به‌نظر می‌رسد

 • بات‌های مخرب اصلی اینترنت

  بات‌های مخرب اصلی اینترنت

  فضای اینترنت بسیار گسترده است و بدون شک یک‌پنجم از این فضا، مقدار بسیار عظیمی از ترافیک را شامل می‌شود. جالب است بدانید دقیقا همین مقدار ترافیک را بات‌های مخرب استفاده می‌کنند. ترافیک خودکار ایجادشده‌ی بات‌ها یکی از روش‌های اصلی حمله به وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل و رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) به‌شمار می‌رود. همچنین، ضررهای اقتصادی از بزرگ‌ترین مشکلات مربوط‌به حمله‌های مذکور شناخته می‌شوند و صنعت بانکداری به‌عنوان یکی از اهداف بالقوه با تهدید مواجه می‌شود

 • ساعت هوشمند Nubia Alpha به‌زودی به بازار می آید

  ساعت هوشمند Nubia Alpha به‌زودی به بازار می آید

  نوبیا آلفا (Nubia Alpha) دستگاهی منحصر‌به‌فرد است که تمام قابلیت‌های گوشی همراه هوشمند را دارد؛ ولی این‌بار روی مچ بسته خواهد شد. با نوبیا آلفا می‌توان روند آمادگی جسمانی خود را دنبال کرد و پخش موسیقی و اعلان‌ها را درست مانند گوشی‌های هوشمند کنترل کرد. باوجوداین، آنچه این گجت ساخت Nubia را متفاوت می‌سازد، امکان برقراری تماس و گرفتن عکس و انجام هر کاری است که از گوشی همراه هوشمند بر می‌آید. ظاهرا عرضه‌ی این گوشی هوشمند پوشیدنی، نامی که Nubia تمایل دارد بر این محصول اطلاق کند، ۸آوریل (برابر با ۱۹فروردین) در کشور چین و روی تمامی پلتفرم‌های تجارت الکترونیک اصلی برنامه‌ریزی شده است

 • راهکارهای مقابله فناورانه با سیل

  راهکارهای مقابله فناورانه با سیل

  این روزها زندگی بسیاری از ما به تکنولوژی وابسته است. اما شاید بسیاری از ما تکنولوژی را صرفا با هدف سرگرمی استفاده کنیم و توجهی به کاربردهای تکنولوژی در حوادثی مثل سیل نداشته باشیم.

 • آپارات آمار پربازدیدترین ویدیو‏های ایرانی را در سال 97 منتشر کرد

  آپارات آمار پربازدیدترین ویدیو‏های ایرانی را در سال 97 منتشر کرد

  به گزارش روابط‌عمومی این رویداد، سایت آپارات پربازدیدترین ویدیو‏های موضوعی و محبوب‌ترین‏‌های سال 97 را به وسیله دقیقه نمایش مورد بررسی قرار داد.

 • ضریب نفوذ اینترنت باندپهن از ۸۰ درصد گذشت

  ضریب نفوذ اینترنت باندپهن از ۸۰ درصد گذشت

  جدیدترین آمار ارائه شده از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشان می‌دهد که ضریب نفوذ اینترنت باندپهن از ۸۰ درصد عبور کرد و ۶۶ میلیون و ۱۷۹ هزار نفر در ایران کاربر اینترنت پرسرعت هستند.

عصــر بــازی