همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

همکاری گوگل با سازمان آب هند، برای پیش‌بینی دقیق محل و زمان وقوع سیلاب

همکاری گوگل با سازمان آب هند برای پیش‌بینی دقیق محل و زمان وقوع سیلاب

گوگل با همکاری سازمان آب هند و استفاده از سیستم هوش مصنوعی خود استفاده کرده و اقدام به پیش‌بینی دقیق محل و زمان وقوع سیلاب‌ها کرده است که منجر به نجات جان هزاران هندی‌ می‌شود.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا گوگل از قدرت هوش مصنوعی برای پیش‌بینی دقیق همه چیز از زمان تاخیر پروازها گرفته تا عواقب زلزله و پس‌لرزه‌ها استفاده کرده است. علاوه بر این با فراهم کردن امکان هشدارهای عمومی به مردم در سراسر جهان در موقعیت‌های بحرانی ناشی از بلایای طبیعی کمک کرده و تلفات انسانی را کاهش داده است.

بنابراین جای تعجب نیست که گوگل در حال حاضر با کمیته مرکزی آب هند (CWC) که سازمان فنی ارزیابی منابع آب این کشور است، مشارکت دارد تا هشدارهای به‌موقع دهد.

سیلاب‌ها سالانه به ۲۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان آسیب می‌رسانند و باعث میلیاردها دلار خسارت و تلفات بی‌شماری می‌شوند که ۲۰ درصد آنها در هند است.

پیش‌بینی خطر

هوش مصنوعی می‌تواند سیلاب را به شکل موثر و دقیق پیش‌بینی کند و در شرایط بحرانی و غیر قابل پیش‌بینیبه مردم و مقامات کمک کند.

هشدارهای به موقع می‌تواند به مردم اطلاعاتی را بدهد که زودتر خود را نجات دهند و آمار تلفات کاهش یابد.

تا به حال، سیستم‌های هشدار، قادر به ارائه هشدارهای مفید در هنگام وقوع سیل نبوده‌اند اما اکنون گوگل با همکاری CWC، قصد دارد آن را تغییر دهد.

با توجه به CWC، گوگل از طریق استفاده از هوش مصنوعی، فناوری یادگیری ماشین، نقشه‌برداری فضایی و تجزیه و تحلیل داده‌های مشاهدات هیدرولوژیکی به این هدف دست یافته است و نتیجه یک سیستم خواهد شد که زمان و مکان دقیق وقوع سیلاب را پیش‌بینی می‌کند و به موقع به مردم هشدار می‌دهد.

همکاری گوگل با سازمان آب هند، برای پیش‌بینی دقیق محل و زمان وقوع سیلاب

پیش‌بینی شدت اضطرار

اولین هشدار در اوایل ماه جاری پس از یک بارش سنگین در منطقه منتشر شد و اکنون در قسمت «هشدارهای عمومی گوگل» وارد شده است.

"یوسی ماتیاس" مهندس گوگل گفت: انواع نشانه‌ها از سابقه تاریخی وقوع سیل در منطقه مورد نظر گرفته تا قرائت سطح رودخانه و نوع خاک و زمین و ارتفاع آن منطقه به ما در ایجاد مدل‌های دقیق کمک می‌کند.

وی افزود: ما با استفاده از این اطلاعات نقشه‌هایی را تولید می‌کنیم و به صدها هزار شبیه‌سازی در هر منطقه می‌رسیم. با استفاده از این اطلاعات، ما مدل‌های پیش‌بینی سیلاب رودخانه‌ای را ایجاد می‌کنیم که نه تنها می‌تواند زمان و مکان احتمالی وقوع سیلاب را پیش‌بینی کند، بلکه می‌تواند شدت این رویداد را نیز پیش‌بینی کند.

سازمان آب هند می‌گوید پیش‌بینی گوگل به صورت آزمایشی برای فصل سیلاب ۲۰۱۸ مورد استفاده قرار می‌گیرد و احتمالا در آینده نزدیک مقیاس آن افزایش خواهد یافت.

انتظار می‌رود که این همکاری، هدررفت مالی هند را نجات دهد و مهمتر از همه با کاهش ضررهای ناشی از سیل، به نتیجه مطلوب برسد.

در همین حال، گوگل امیدوار است برنامه خود را به مکان‌های جغرافیایی بیشتری گسترش دهد تا بتواند جان افراد بیشتری را در سراسر دنیا نجات دهد.

ماتیاس گفت: ما همچنین به دنبال گسترش پوشش به کشورهای بیشتر، برای کمک به مردم بیشتری در سراسر جهان و دسترسی به این هشدارهای اولیه و کمک به آنها با اطلاع به موقع هستیم.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • نمایش سرعت حرکت به گوگل‌مپ افزوده شد

  نمایش سرعت حرکت به گوگل‌مپ افزوده شد

  کاربران گوگل‌مپ می‌توانند از‌این‌پس درکنار اطلاع از سرعت مجاز در زمان واقعی از سرعت وسیله‌ی نقلیه‌ خود نیز مطلع شوند.

 • یک ماه دیگر پول مجازی فیسبوک عرضه می‌شود

  یک ماه دیگر پول مجازی فیسبوک عرضه می‌شود

  فیسبوک از هر شریک تجاری 10 میلیون دلار بابت اعطای امتیاز بهره‌برداری دریافت می‌کند

 • مقابله یوتیوب با ویدیوهای نژادپرستانه

  مقابله یوتیوب با ویدیوهای نژادپرستانه

  یوتیوب از برنامه خود برای مهار گسترش نفرت پراکنی، دیدگاه‌های افراطی

 • آیا از ایکس باکس‌ بعدی در E3 2019 رونمایی می شود

  آیا از ایکس باکس‌ بعدی در E3 2019 رونمایی می شود

  با گذشت هر روز، به زمان برگزاری E3 2019 نزدیک تر می‌شویم

 • بالا بودن آسیب پذیری ویندوز

  بالا بودن آسیب پذیری ویندوز

  محققان و پژوهشگران امنیتی به تازگی دریافته و اعلام کرده‌اند که بالغ بر یک میلیون سیستم رایانه مبتنی بر ویندوز دربرابر حملات بدافزارهای معروف همچنان آسیب پذیرند.

 • میزگرد بانکداری باز؛ فرصت‌ها و چالش‌ها برگزار می شود

  میزگرد بانکداری باز؛ فرصت‌ها و چالش‌ها برگزار می شود

  دومین میزگرد باشگاه دیجیتال با محوریت "بانکداری باز؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" عصر امروز با حضور کارشناسان ارشد این حوزه برگزار شد.

 • مشکل اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ‌استور حل می شود!

  مشکل اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ‌استور حل می شود!

  به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط کسب و کارهای نوپا پس از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از مارکت‌های آنلاین از جمله اپ‌استور، گفت: ۱۰ درصد از سیستم‌های عامل ما در ایران متعلق به اپل است اما پولی که آن‌ها هزینه می‌کنند، بالاتر است و شاید ۳۰ تا ۴۰ درصد بسیاری از اپلیکیشن‌ها از کسانی که آیفون دارند، به دست می‌آمد، بنابراین با حذف اپلیکیشن‌های ایرانی معضل برایشان ایجاد شده است.

 • نگاه غیرتخصصی مسوولان به فضای مجازی

  نگاه غیرتخصصی مسوولان به فضای مجازی

  مدیر روابط عمومی یکی از بانک ها برخورد این روزهای مسئولین با فضای مجازی را یک بام و دو هوایی دانست که نشان از نگاه غیر تخصصی به حوزه رسانه و فضای مجازی دارد و گسترش آن نه تنها کمکی به حل مشکلات نخواهد کرد، بلکه موجب خدشه به اعتماد مردم خواهد شد.

 • الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  با الزام سازمان تنظیم مقررات، مخابرات موظف شد، حداکثر یک‌ماه پس از درخواست متقاضی، خط تلفن ثابت در نواحی شهری را دایر کرده و تحویل دهد، در غیر این صورت، متقاضی می‌تواند شکایت کند.

 • شبکه های اجتماعی را سیاسی نکنیم

  شبکه های اجتماعی را سیاسی نکنیم

  وزیر ارتباطات گفت: امروز در حوزه شبکه‌های اجتماعی با پدیده‌ای به‌عنوان پدیده فعالیت‌های رسانه‌ای مواجه هستیم و تکلیف کشور درباره سیاست‌های رسانه‌های نوین مشخص نیست.

عصــر بــازی