همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

وزیر ارتباطات: راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی، بهترین راه مقابله با قاچاق کالا و ارز است که می‌تواند در این زمینه پیشگیرانه عمل کرده و شفافیت‌زا باشد/ برخی دستگاه‌های دولتی از اتصال به زیر سامانه‌ها خودداری می‌کنند

وزیر ارتباطات راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی  بهترین راه مقابله با قاچاق کالا و ارز است که می‌تواند در این زمینه پیشگیرانه عمل کرده و شفافیت‌زا باشد برخی دستگاه‌های دولتی از اتصال به زیر سامانه‌ها خودداری می‌کنند

وزیر ارتباطات اعلام کرد که بهترین راه مقابله با قاچاق کالا و ارز پس از تصویب قانون آن، راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی است که می‌تواند در این زمینه پیشگیرانه عمل کرده و شفافیت‌زا باشد، اما برخی دستگاه‌ها مانند نیروی انتظامی تاکنون حاضر به اجرای این سامانه‌ها و اتصال آن به سامانه مرکزی نشده‌اند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم رونمایی از منظومه سامانه‌های تجارت ایران که امروز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اظهار کرد: پس از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از شیوه‌های در نظر گرفته شده نظام پیشگیری بود که بتوانیم با شفافیت جلوی رانت و فساد را بگیریم که سامانه‌های آنلاین و الکترونیکی در راستای توسعه دولت الکترونیکی یکی از راه‌های رسیدن به این هدف بود که توفیقاتی خوبی در این زمینه داشتیم که می‌توان به سامانه سهمیه‌بندی و تخصیص سوخت و دیگر سامانه‌ها اشاره کرد چرا که توانست به عنوان مثال از قاچاق حدود 6.4 میلیارد لیتر سوخت جلوگیری کند.

وی با اشاره به طرح رجیستری تلفن همراه که توفیقات بسیاری در زمینه‌ی قاچاق موبایل داشته است، افزود: گرچه در زمینه قاچاق برخی اقلام دارویی، سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار بی‌اطلاعی کرده است، اما حاضریم در پرونده‌ای که وزارت اطلاعات آن را مورد بررسی قرار داد و مشخص شد از یک نوع دارو 300 هزار قلم وارد شده اما 900 هزار قلم عرضه شده است، توضیح دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: راه‌اندازی سامانه‌های آنلاین متعدد در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز باعث شده که براساس آخرین آمارهای به دست آمده میزان قاچاق به 12 هزار میلیارد تومان برسد، اما باید توجه داشته باشیم که با توجه به نوسانات ارزی قاچاق واردات کمرنگ‌تر شده و از سوی دیگر قاچاق صادراتی روز به روز رونق بیش‌تری پیدا می‌کند، بنابراین باید هوشیاری خودمان را در این زمینه بالا ببریم.

آذری جهرمی تصریح کرد: در حالی که بسیاری از سامانه‌های دیجیتالی در این راستا راه‌اندازی شده‌اند، هم‌چنان شاهدیم که نیروی انتظامی از اتصال سامانه‌های خود، امتناع می‌کند و برخی از دستگاه‌های دولتی در این زمینه مقاومت‌هایی انجام می‌دهند، اما باید گفت که نمی‌توانیم هر روز دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضایی را مشغول کنیم تا با مفاسد و افراد فاسد برخورد کنند و تنها راه این است که یکبار برای همیشه روال فسادزا را در کشور جمع کنیم که در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت مهم‌ترین پروژه خودش را در این زمینه که راه‌اندازی منظومه سامانه‌های تجارت ایران است، راه‌اندازی کرده است.

وی ادامه داد: امروز نظام ارزیابی در وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال شده است و اگر سامانه‌های دیگر در دستگاه‌های مختلف به این سامانه‌ها متصل شوند، کارهای بسیار ارزشمندی را می‌توان انجام داد البته به هیچ وجه متوقف نمی‌شوند و به پافشاری و پیگیری خودم به عنوان مسئول پیگیری این طرح ادامه خواهم داد، چرا که همواره رییس جمهوری و مقام معظم رهبری پیگیر این مساله بوده‌اند و شخصا گزارش‌های خودم را به آن‌ها می‌دهم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که هر دستگاهی که حاضر نیست اطلاعات خودش را تبادل کند و در مقابل پیوستن به این سامانه‌ها مقاومت می‌کند، بزرگترین جرم و فساد را مرتکب شده و باید با آن برخورد شود، چرا که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز شفاف شدن فرآیندها و ساده‌سازی آن‌ها از محورهای اجرای این قانون بوده است و امیدواری وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان که در سامانه‌های تجارت به ویژه واردات کالا پیشگام بوده و اقدامات خوبی انجام داده است، فرآیندهای تولید داخل را نیز مورد توجه قرار دهد تا با اجرای همین طرح‌ها بتوان ضمن حل موانعی مانند حذف مجوزهای غیرضروری کار را برای تولیدکنندگان راحت‌تر کند.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • در اوبر از این پس رانندگان به مسافران می توانند امتیاز دهند

  در اوبر از این پس رانندگان به مسافران می توانند امتیاز دهند

  اوبر اخیرا با انتشار اطلاعیه ای در وبسایت خود اعلام کرده از این به بعد امتیازهای داده شده

 • طرح سراوا کمک حال استارتاپ ها می شود

  طرح سراوا کمک حال استارتاپ ها می شود

  بتازگی «طرح سروا» از سوی وزیر ارتباطات رونمایی شد. با ارائه این طرح استارتاپ‌ها می‌توانند به اطلاعات دولتی دسترسی داشته باشند. اما اجرایی شدن این طرح چه تحولی در کسب و کارهای نوپا ایجاد خواهد کرد؟ برای اینکه این طرح به نتیجه مطلوب برسد چه اقدام‌هایی باید صورت بگیرد؟

 • خط تولید آیفون به هند انتقال یافت

  خط تولید آیفون به هند انتقال یافت

  در ایالات متحده، فروشندگانی مانند اپل، سامسونگ، ال جی و لنوو بازار تلفن همراه را در دست دارند و حدود 90 درصد از بازار محلی در دست این تولید کنندگان است.

 • حمایت مرکز ملی فضای مجزی از وزارت ارتباطات

  حمایت مرکز ملی فضای مجزی از وزارت ارتباطات

  چند ماهی است که نام شبکه ملی اطلاعات با تاختن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گره ‌خورده است در حالی‌ که به گفته معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی نسبت به دو سال قبل پیشرفت چشمگیری در لایه زیرساخت این شبکه داشته‌ایم که متولی آن وزارت ارتباطات است.

 • نگاه غیرتخصصی مسوولان به فضای مجازی

  نگاه غیرتخصصی مسوولان به فضای مجازی

  مدیر روابط عمومی یکی از بانک ها برخورد این روزهای مسئولین با فضای مجازی را یک بام و دو هوایی دانست که نشان از نگاه غیر تخصصی به حوزه رسانه و فضای مجازی دارد و گسترش آن نه تنها کمکی به حل مشکلات نخواهد کرد، بلکه موجب خدشه به اعتماد مردم خواهد شد.

 • آیا به iOS می توان نفوذ کرد

  آیا به iOS می توان نفوذ کرد

  در همین راستا، اخیرا گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد که یک بازار سیاه برای فروش نمونه‌های پیش تولید آیفون‌ها وجود دارد که بیشتر آن‌ها به سرقت رفته‌اند.

 • جلوگیری از ورود 11 دستگاه تولید ارز دیجیتال در گمرک

  جلوگیری از ورود 11 دستگاه تولید ارز دیجیتال در گمرک

  بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی، قاچاق دستگاه‌های ارز دیجیتال با هوشیاری ماموران گمرک ناکام ماند.

 • پلی استیشن 5 کی عرضه می شود

  پلی استیشن 5 کی عرضه می شود

  یاسو ایماناکا به عنوان یکی از تحلیلگران شناخته شده ویدیو گیم، در گزارش جدید خود اعلام کرده که هنوز با عرضه پلی استیشن 5 فاصله نسبتا زیادی داریم و بعید به نظر می‌رسد که این کنسول تا زمانی قبل از ماه مارس سال ۲۰۲۰ عرضه شود.

 • مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  به تازگی پیامکی با خبر جعلی قطع‌ یارانه به برخی کاربران ارسال شده تا اطلاعات بانکی آنها را به سرقت ببرد.

عصــر بــازی