همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: مطلع شدن جامعه و سازمان‌ها از صنعت فضایی و سهم‌گیری از صنعت فضایی یکی از مهمترین نیازها است/ پروژه اعزام انسان به فضا نیاز به 12 میلیارد دلار منابع داشت که در زمان مورد نظر تامین نشد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطلع شدن جامعه و سازمان‌ها از صنعت فضایی و سهم‌گیری از صنعت فضایی یکی از مهمترین نیازها است  پروژه اعزام انسان به فضا نیاز به 12 میلیارد دلار منابع داشت که در زمان مورد نظر تامین نشد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اولویت اول برنامه‌های فضایی کشور توسعه زیرساخت‌های فضایی و اولویت بعد پرتاب ماهواره است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در یک نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضا اظهار داشت: مطلع شدن جامعه و سازمان‌ها از صنعت فضایی و سهم‌گیری از صنعت فضایی یکی از مهمترین نیازها است.

وی گفت: طبق این نیاز اولویت‌های تحقیق و توسعه، فناوری و اپراتور صنعت فضایی را هم راستا با هم پیش می‌بریم و از آنجا که به دلیل منابع مالی دولت نیازمند حضور حداکثری بخش خصوصی در صنایع از جمله صنایع فضایی داریم، باید فضا را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آماده کنیم و بخش خصوصی نیز برای ورود به دنبال بازار می‌گردد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ذکر مثالی به نقش داده‌های فضایی در کشاورزی اشاره کرد و گفت: استفاده از داده‌های ماهواره‌ای سال گذشته باعث صرفه‌جویی یک میلیارد تومانی در مصرف سموم شد که علاوه بر صرفه‌جویی ریالی به سلامت نیز کمک می‌کند و از این رو در تلاشیم بازار را به گونه‌ای فراهم کنیم که شرکت‌های خدمات دهنده بتوانند اطلاعات‌شان رادر اختیار کشاورزان قرار دهند.

براری تصریح کرد: یکی از حوزه‌هایی که باعث توانمندی اینترنت اشیا می‌شود بخش فضایی است به این دلیل می‌بینیم که سامسونگ، مایکروسافت، فیس‌بوک و... به دلیل نقش داده‌های فضایی در اینترنت اشیا در حوزه فضایی سرمایه‌گذاری کردند. از این رو امسال ایران نیز عضو فروم اینترنت اشیا شده تا سهم داده‌های فضایی در اینترنت اشیا را حداکثر کند. همچنان که تا سال 2020 اقتصاد اینترنت اشیا در دنیا به 11 هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

وی با اشاره به فراخوان پروانه اپراتوری خدمات ماهواره مخابراتی گفت: 4 کنسرسیوم برای اپراتور ماهواره‌ای در حال رایزنی هستند که اگرچه محدودیتی در تعداد واگذاری پروانه نداریم اما درصددیم با توجه به حجم بازار پروانه صادر کنیم.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد:‌علاقمندیم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه فضا از طریق شرکت‌های متصل به بانک‌ها باشد زیرا بیش از 80 درصد ماهواره‌هایی که خریداری می‌شوند توسط بانک‌ها سرمایه‌گذاری شده‌اند. با توجه به عمر 15 ساله ماهواره‌ها یک بازده 5 ساله برای سوددهی و هزینه کرد در ماهواره‌ها وجود دارد که 5 سال اول سال‌های هزینه 5 سال دوم سال‌های سوددهی و در 5 سال آخر پول خرید ماهواره بعدی تامین می‌شود و در نتیجه سرمایه‌گذاری در ماهواره از لحاظ سودآوری ارزش افزوده بالاتری دارد.  همچنان که درآمد 8 شرکت خدمات ماهواره‌ای نشان می‌دهد که 30 درصد درآمد متعلق به شرکت و 70 درصد متعلق به صاحب ماهواره است.

براری افزود: دو سرفصل در برنامه ششم توسعه در حوزه فضا بودجه تخصیص پیدا کرده که اولویت اول توسعه زیرساخت‌های فضایی و اولویت دوم پرتاب ماهواره است.

وی ادامه داد:‌اولویت اول تا سال 1404 طول می‌کشد تا ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی ساخته شوند و در برنامه توسعه فضایی 7 سرفصل وجود دارد که یکی از آنها اکتشافات فضایی است و طی چند ماه گذشته برای فعال کردن این برنامه اقدامات مناسبی انجام شده و به زودی گزارش این اقدامات برای اعزام انسان به فضا ارائه می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: پروژه اعزام انسان به فضا نیاز به 12 میلیارد دلار منابع داشت که در زمان مورد نظر تامین نشد.

براری از تقاضای عضویت ایران در کنوانسیون فضانوردی خبر داد وگفت:‌ این کنوانسیون بیش از 60 کشور عضویت دارند و لایحه درخواست عضویت ایران از دولت به مجلس رفته و در کمیسیون صنایع در حال پیگیری است. این کنفرانس‌ها مراجعی هستند که تمام کشورهایی که در حوزه فضا فعالیت می‌کنند، در آنها حضور دارند و مرکز تجمع دانشمندان و مدیران فضایی هستند و از این رو حضور کشور در آن مهم است.

وی گفت:‌در دوره قبل طبق قانون بخش فناوری از حوزه کاری سازمان فضایی ایران به پژوهشگاه فضایی منتقل شد که با توجه به اینکه در سازمان فضایی از نظر حاکمیتی نیاز به معاونت فناوری و خدمات فضایی داریم و عملا مهمترین کارمان توسعه فناوری و خدمات فضایی است در حال بازنگری در ساختار هستیم.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • نخستین نمایشگاه استارتاپ های ورزشی برگزار می گردد

  نخستین نمایشگاه استارتاپ های ورزشی برگزار می گردد

  نخستین نمایشگاه استارتاپ اسپورتکس از 18 تا21 تیرماه همزمان با هجدهمین دوره نمایشگاه بین المللی ورزش و تجهیزات ورزشی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

 • فیس بوک از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران شکایت کرد

  فیس بوک از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران شکایت کرد

  فیس بوک اعلام کرد که از شرکت کره‌ای Rankwave به خاطر سواستفاده از داده‌های کاربران این شبکه برای مقاصد بازاریابی، شکایت قضایی تنظیم کرده است.

 • پیدا کردن باگ برای مایکروسافت چقدر خرج برداشته

  پیدا کردن باگ برای مایکروسافت چقدر خرج برداشته

  مایکروسافت سال گذشته طی برنامه‌ی باگ بانتی یا اختصاص جایزه برای افرادی که باگ محصولات مایکروسافت را پیدا می‌کنند، درحدود ۲ میلیون دلار به محققان امنیتی که در محصولات این شرکت باگ امنیتی پیدا کرده بودند، در قالب جایزه پرداخت کرد

 • مایکروسافت کتاب‌های الکترونیکی را حذف کرد

  مایکروسافت کتاب‌های الکترونیکی را حذف کرد

  مایکروسافت چند سال پیش فروشگاه آنلاین خودش را با نام «ویندوز استور» به‌همراه سیستم‌عامل ویندوز ۸ راه‌اندازی کرد. در آن زمان، فروشگاه مایکروسافت شامل چندین دسته‌بندی از جمله موسیقی،‌ اپلیکیشن، ویدئو و کتاب‌های الکترونیکی بود. بااین‌حال ظاهرا فروشگاه موردبحث، اکنون روی دسته‌های کمتری متمرکز شده است تا بهتر روی آن‌ها مانور دهد.

 • ساعت هوشمند Nubia Alpha به‌زودی به بازار می آید

  ساعت هوشمند Nubia Alpha به‌زودی به بازار می آید

  نوبیا آلفا (Nubia Alpha) دستگاهی منحصر‌به‌فرد است که تمام قابلیت‌های گوشی همراه هوشمند را دارد؛ ولی این‌بار روی مچ بسته خواهد شد. با نوبیا آلفا می‌توان روند آمادگی جسمانی خود را دنبال کرد و پخش موسیقی و اعلان‌ها را درست مانند گوشی‌های هوشمند کنترل کرد. باوجوداین، آنچه این گجت ساخت Nubia را متفاوت می‌سازد، امکان برقراری تماس و گرفتن عکس و انجام هر کاری است که از گوشی همراه هوشمند بر می‌آید. ظاهرا عرضه‌ی این گوشی هوشمند پوشیدنی، نامی که Nubia تمایل دارد بر این محصول اطلاق کند، ۸آوریل (برابر با ۱۹فروردین) در کشور چین و روی تمامی پلتفرم‌های تجارت الکترونیک اصلی برنامه‌ریزی شده است

 • قطع چند روز پیش اینستاگرام و فیسبوک بر اثر حمله سایبری بود

  قطع چند روز پیش اینستاگرام و فیسبوک بر اثر حمله سایبری بود

  چند روز پیش هشتگی به‌صورت جهانی با عبارت Facbookdown# در توییتر منتشر و به‌سرعت به ترند تبدیل شد. غول شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن زیرمجموعه‌اش، اینستاگرام، برای مدتی دچار قطعی شدند. برخی کاربران به‌طور کلی دسترسی به حساب کاربری خود را از دست دادند

 • بیت کوین به ۱۸۵۰ دلار سقوط می کند

  بیت کوین به ۱۸۵۰ دلار سقوط می کند

  در ۳ ماه گذشته، ارزش بیت کوین تقریبا ثابت بوده و حجم قابل توجهی از آن نیز خصوصا در کشورهای آمریکا و ژاپن مبادله شده‌ است. در دوره‌ی سه‌ماهه‌ی گذشته، قیمت بیت‌کوین از پایین‌ترین مقدار سالانه یعنی حدود ۳۱۲۲ دلار به ۳۹۱۳ رسید و به‌نوعی در حال تجربه‌ی خط مقاومت ۴ هزار دلار است

 • درآمد اپل از سرویس news چقدر است

  درآمد اپل از سرویس news چقدر است

  اپل در رویداد ۲۵ مارس خود، سرویس‌های خبری و (به احتمال زیاد) استریم ویدئویی خود را رونمایی خواهد کرد. کارشناسان اعتقاد دارند سرویس جدید توزیع محتوای مد نظر کوپرتینویی‌ها، در صورت رسیدن به آمار کاربران ۱۰۰ میلیون نفر، درآمدی بین ۷ تا ۱۰ میلیارد دلار برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. پیش‌بینی رسیدن به آن آمارها، بسته به افزایش سرعت پیشرفت در سرویس و وفاداری کاربران انجام شده است که درکنار خرید بالای محتوا، می‌تواند پیش‌بینی را به حقیقت پیوند دهد

 • مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  به تازگی پیامکی با خبر جعلی قطع‌ یارانه به برخی کاربران ارسال شده تا اطلاعات بانکی آنها را به سرقت ببرد.

 • دوربین پاپ آپ با گلکسی A90 معرفی خواهد شد

  دوربین پاپ آپ با گلکسی A90 معرفی خواهد شد

  براساس آخرین اخبار غیررسمی فاش‌شده ازطریق Ice Universe، به‌نظر می‌رسد گلکسی A90، یکی از اولین گوشی‌های هوشمند غول فناوری کره‌ای باشد که از دوربین سلفی پاپ آپ بهره می‌برد

عصــر بــازی