همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: مطلع شدن جامعه و سازمان‌ها از صنعت فضایی و سهم‌گیری از صنعت فضایی یکی از مهمترین نیازها است/ پروژه اعزام انسان به فضا نیاز به 12 میلیارد دلار منابع داشت که در زمان مورد نظر تامین نشد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطلع شدن جامعه و سازمان‌ها از صنعت فضایی و سهم‌گیری از صنعت فضایی یکی از مهمترین نیازها است  پروژه اعزام انسان به فضا نیاز به 12 میلیارد دلار منابع داشت که در زمان مورد نظر تامین نشد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اولویت اول برنامه‌های فضایی کشور توسعه زیرساخت‌های فضایی و اولویت بعد پرتاب ماهواره است.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از فارس، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در یک نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضا اظهار داشت: مطلع شدن جامعه و سازمان‌ها از صنعت فضایی و سهم‌گیری از صنعت فضایی یکی از مهمترین نیازها است.

وی گفت: طبق این نیاز اولویت‌های تحقیق و توسعه، فناوری و اپراتور صنعت فضایی را هم راستا با هم پیش می‌بریم و از آنجا که به دلیل منابع مالی دولت نیازمند حضور حداکثری بخش خصوصی در صنایع از جمله صنایع فضایی داریم، باید فضا را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آماده کنیم و بخش خصوصی نیز برای ورود به دنبال بازار می‌گردد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ذکر مثالی به نقش داده‌های فضایی در کشاورزی اشاره کرد و گفت: استفاده از داده‌های ماهواره‌ای سال گذشته باعث صرفه‌جویی یک میلیارد تومانی در مصرف سموم شد که علاوه بر صرفه‌جویی ریالی به سلامت نیز کمک می‌کند و از این رو در تلاشیم بازار را به گونه‌ای فراهم کنیم که شرکت‌های خدمات دهنده بتوانند اطلاعات‌شان رادر اختیار کشاورزان قرار دهند.

براری تصریح کرد: یکی از حوزه‌هایی که باعث توانمندی اینترنت اشیا می‌شود بخش فضایی است به این دلیل می‌بینیم که سامسونگ، مایکروسافت، فیس‌بوک و... به دلیل نقش داده‌های فضایی در اینترنت اشیا در حوزه فضایی سرمایه‌گذاری کردند. از این رو امسال ایران نیز عضو فروم اینترنت اشیا شده تا سهم داده‌های فضایی در اینترنت اشیا را حداکثر کند. همچنان که تا سال 2020 اقتصاد اینترنت اشیا در دنیا به 11 هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

وی با اشاره به فراخوان پروانه اپراتوری خدمات ماهواره مخابراتی گفت: 4 کنسرسیوم برای اپراتور ماهواره‌ای در حال رایزنی هستند که اگرچه محدودیتی در تعداد واگذاری پروانه نداریم اما درصددیم با توجه به حجم بازار پروانه صادر کنیم.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد:‌علاقمندیم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه فضا از طریق شرکت‌های متصل به بانک‌ها باشد زیرا بیش از 80 درصد ماهواره‌هایی که خریداری می‌شوند توسط بانک‌ها سرمایه‌گذاری شده‌اند. با توجه به عمر 15 ساله ماهواره‌ها یک بازده 5 ساله برای سوددهی و هزینه کرد در ماهواره‌ها وجود دارد که 5 سال اول سال‌های هزینه 5 سال دوم سال‌های سوددهی و در 5 سال آخر پول خرید ماهواره بعدی تامین می‌شود و در نتیجه سرمایه‌گذاری در ماهواره از لحاظ سودآوری ارزش افزوده بالاتری دارد.  همچنان که درآمد 8 شرکت خدمات ماهواره‌ای نشان می‌دهد که 30 درصد درآمد متعلق به شرکت و 70 درصد متعلق به صاحب ماهواره است.

براری افزود: دو سرفصل در برنامه ششم توسعه در حوزه فضا بودجه تخصیص پیدا کرده که اولویت اول توسعه زیرساخت‌های فضایی و اولویت دوم پرتاب ماهواره است.

وی ادامه داد:‌اولویت اول تا سال 1404 طول می‌کشد تا ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی ساخته شوند و در برنامه توسعه فضایی 7 سرفصل وجود دارد که یکی از آنها اکتشافات فضایی است و طی چند ماه گذشته برای فعال کردن این برنامه اقدامات مناسبی انجام شده و به زودی گزارش این اقدامات برای اعزام انسان به فضا ارائه می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: پروژه اعزام انسان به فضا نیاز به 12 میلیارد دلار منابع داشت که در زمان مورد نظر تامین نشد.

براری از تقاضای عضویت ایران در کنوانسیون فضانوردی خبر داد وگفت:‌ این کنوانسیون بیش از 60 کشور عضویت دارند و لایحه درخواست عضویت ایران از دولت به مجلس رفته و در کمیسیون صنایع در حال پیگیری است. این کنفرانس‌ها مراجعی هستند که تمام کشورهایی که در حوزه فضا فعالیت می‌کنند، در آنها حضور دارند و مرکز تجمع دانشمندان و مدیران فضایی هستند و از این رو حضور کشور در آن مهم است.

وی گفت:‌در دوره قبل طبق قانون بخش فناوری از حوزه کاری سازمان فضایی ایران به پژوهشگاه فضایی منتقل شد که با توجه به اینکه در سازمان فضایی از نظر حاکمیتی نیاز به معاونت فناوری و خدمات فضایی داریم و عملا مهمترین کارمان توسعه فناوری و خدمات فضایی است در حال بازنگری در ساختار هستیم.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ برگزار می شود

  بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ برگزار می شود

  بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ ۲۰۱۹ از تاریخ ۲۷ تا ۳۰ تیرماه امسال در تهران برگزار می شود.

 • قدرت فوق العاده پردازنده‌‌ ۱۰ نانومتری Ice Lake اینتل

  قدرت فوق العاده پردازنده‌‌ ۱۰ نانومتری Ice Lake اینتل

  اگرچه اینتل به‌تازگی از پردازنده‌های ۱۰ نانومتری Ice Lake رونمایی کرده،

 • روز پیتزای ‌بیت‌کوینی مبارک!

  روز پیتزای ‌بیت‌کوینی مبارک!

  از زمان اولین مبادله‌ی بیت‌کوین و کالا، علاقمندان ارز‌های رمزنگاری شده در سراسر جهان «روز پیتزای بیت‌کوینی» را جشن می‌گیرند؛ البته نه به این خاطر که کار مردی که ۱۰ هزار بیت‌کوین برای دو عدد ویتزا پرداخت را زیر سؤال ببرند، بلکه به این جهت که آن معامله نقطه‌ی عطفی برای بیت‌کوین محسوب می‌شود

 • خوشبختی به سبک اینستاگرام

  خوشبختی به سبک اینستاگرام

  به نقل از ایسنا، مهرداد فلاطونی با بیان اینکه خوشبختی یک موضوع نسبی است که از دیدگاه هر فرهنگ و جامعه‌ای تعریف خاص خودش را دارد، می‌افزاید: در بسیاری از کشورهای غربی خانواده‌ها لحظات خوش خود را با دوستانشان به اشتراک می‌گذارند

 • پردازنده‌ گرافیکی Navi 20 از قابلیت رهگیری پرتو استفاده میکند

  پردازنده‌ گرافیکی Navi 20 از قابلیت رهگیری پرتو استفاده میکند

  هنوز چندماهی به عرضه‌ی رسمی کارت‌های گرافیکی جدید AMD مبتنی بر پردازنده‌ی گرافیکی Navi باقی مانده؛ اما ظاهرا اطلاعات بیشتری از این محصولات افشا شده است. گزارش‌های زیادی درباره‌ی کارت‌های گرافیک Radeon RX موردانتظار AMD برپایه‌ی پردازنده‌های گرافیکی Navi به‌گوش می‌رسد

 • آیفون 2019 اپل با شارژر سریع رو نمایی خواهد شد

  آیفون 2019 اپل با شارژر سریع رو نمایی خواهد شد

  یک وبلاگ ژاپنی که بر محصولات اپل (Apple) تمرکز دارد، اخیرا گزارش جدیدی را به‌نقل از منابعی معتبر منتشر کرده و در آن از برخی جزئیات مربوط‌به آیفون‌های ۲۰۱۹ اپل پرده‌برداری کرده است.

 • قطع چند روز پیش اینستاگرام و فیسبوک بر اثر حمله سایبری بود

  قطع چند روز پیش اینستاگرام و فیسبوک بر اثر حمله سایبری بود

  چند روز پیش هشتگی به‌صورت جهانی با عبارت Facbookdown# در توییتر منتشر و به‌سرعت به ترند تبدیل شد. غول شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن زیرمجموعه‌اش، اینستاگرام، برای مدتی دچار قطعی شدند. برخی کاربران به‌طور کلی دسترسی به حساب کاربری خود را از دست دادند

 • مراقب کپجا تقلبی گوگل باشید

  مراقب کپجا تقلبی گوگل باشید

  محققان امنیتی در گزارشی ادعا کردند که یک کمپین کلاهبرداری اینترنتی جدید (فیشینگ)، با ظاهری شبیه به ابزار گوگل، کاربران سرویس‌های بانکی را هدف قرار داده است. هدف از آن کمپین، دزدیدن اطلاعات بانکی افراد عنوان شد

 • ایران به حمله سایبری متهم شد

  ایران به حمله سایبری متهم شد

  به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را چارلز یو، رئیس Resecurity در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد.

 • استارتاپ‌های پردرآمد در سال 2018

  استارتاپ‌های پردرآمد در سال 2018

  به نظر می‌رسد هوش مصنوعی به زودی جای انسان را در بسیاری از کارها بگیرد و حتی با وجود تلاش برخی کشورها برای پیشگیری از این موضوع، حضور آن روز به روز بیشتر احساس می‌شود.

عصــر بــازی