همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری: مردم مجبورند با وسایل و اپلیکیشن‌های جدید کار کنند اما این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد/ آینده شهر تهران جز فناوری چه چیزی خواهد بود؟/ بحث اصلی ما با شهرداری این بوده که تهران را به شهر هوشمند و فناوری تبدیل کنیم

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مردم مجبورند با وسایل و اپلیکیشن‌های جدید کار کنند اما این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد آینده شهر تهران جز فناوری چه چیزی خواهد بود  بحث اصلی ما با شهرداری این بوده که تهران را به شهر هوشمند و فناوری تبدیل کنیم

معاون علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه تهران پتانسیل تبدیل به شهر هوشمند شدن را دارد، گفت: قرار است مناطقی در بافت‌های فرسوده در اختیار استارت‌آپ‌ها و شتاب دهنده قرار گیرد.

به گزارش عصر ارتباط، آیین تبادل تفاهمنامه همکاری مشترک بین معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران با موضوع تسهیل استقرار استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و ایجاد مراکز فناوری کارخانه‌های نوآوری در بافت‌های فرسوده و پهنه‌های صنعتی متروکه شهر تهران در معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

سورنا ستاری معاون علمی‌ و فناوری رئیس جمهور در این مراسم با تاکید بر اینکه همواره شهرداری تهران حامی‌ایده‌های ما در معاونت علمی‌ بوده است، گفت: بر همین اساس تفاهم‌نامه‌ای با موضوع توسعه نوآوری در شهر تهران را با شهرداری منعقد کردیم.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه آموزش در آینده و مفاهیم آن به صورت کلی متحول می‌شود و دوره‌های دبستان، راهنمایی، دبیرستان و حتی در دانشگاه‌ها روند تغییر یافته‌ای به خود می‌گیرند از این رو درصدد هستیم که آماده این تحولات باشیم.

ستاری با تاکید بر اینکه موضوعی اکنون در حال ترویج  است که می‌توان از آن «آموزش تا لحظه مرگ» یاد کرد، گفت:  مردم مجبورند با وسایل و اپلیکیشن‌های جدید کار کنند اما این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد.

به گفته معاون علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری در همین راستا موضوع شهر هوشمند ارائه می‌شود که این نشان می‌دهد چالش‌ها به واسطه فناوری‌ها برطرف خواهد شد.

وی افزود: در یکی از آخرین گزارش‌ها تهران یکی از پنجاه شهری است که قابلیت تبدیل شدن به شهر هوشمند را دارد.

ستاری ادامه داد: کمتر شهری وجود دارد که این همه دانشجویان مستعد و جوان و پتانسیل خدماتی داشته باشد؛ جرم علمی‌و جرم نیروی انسانی متخصص و جوان پتانسیل‌های خوبی هستند که می‌توان روی آنها سرمایه‌گذاری کرد.

وی با تاکید بر اینکه بخش‌های خصوصی آماده سرمایه گذاری هستند، گفت: آینده شهر تهران جز فناوری چه چیزی خواهد بود؟ در همین راستا بحث اصلی ما با شهرداری این بوده که تهران را به شهر هوشمند و فناوری تبدیل کنیم.

معاون علمی‌و  فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در راستای شهر هوشمند کارخانجات نوآوری زیادی در تهران در حال تاسیس هستند، گفت: ابعاد این کارخانجات بزرگ هستند که قرار است یکی از آنها تا قبل از پایان امسال افتتاح شود؛ در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ تا ۴ هزار کارآفرین در این کارخانه مشغول به کار هستند که این اقدام نیز با همکاری شهرداری تهران بوده است.

وی ادامه داد: کارخانجات نوآوری مرکز تجمع استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوآوری هستند که قرار است قراردادهای جانبی را در راستای ارائه خدمات به مردم منعقد کند.

معاون علمی‌و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تفاهم معاونت علمی‌با شهرداری تهران در خصوص تسهیل استقرار استارت‌آپ‌ها، شتاب دهنده‌ها، ایجاد مراکز فناوری و کارخانه‌های نوآوری در بافت‌های فرسوده گفت: طبق این تفاهم نامه شهرداری مناطقی که بلااستفاده هستند و بافت‌های فرسوده ای که باید بازسازی شوند را با تسهیلاتی به شرکت‌ها و شتاب دهنده‌ها اختصاص می‌دهد. از این رو می‌توان گفت بافت‌های فرسوده‌ای را به زندگی شهری تبدیل کنیم.

ستاری ادامه داد: مراکز شهری معمولا قابلیت ارتباطی فوق العاده ای دارند از این رو با به کارگیری آنها و در اختیار قرار دادن مناطق نزدیک مرکز شهر می‌توان هم از این مناطق بهره برد و هم فناوران وارد چرخه کاری شوند.

وی تاکید کرد: قطعا این یک الگوی بزرگ برای شهرهای کشور خواهد بود که جوان‌های فارغ التحصیل و مستعد بتوانند در همان شهر یا استان خود مشغول به کار شوند و این موضوع می‌تواند از جابجایی آنها جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه شهرداری جزو حامیان این طرح است گفت: شهرداری تهران حمایت می‌کند تا کارخانه‌های نوآوری بیشتری داشته باشیم تا عملا شهر تهران را به پارک فناوری تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با استقرار استارت‌آپ‌ها و شتاب دهنده‌ها در مرکز شهر هزینه‌های کمتری برای دریافت خدمات داخلی توسط مردم از نتایج فعالیت این محققان فراهم می‌شود، گفت: آینده این شهر در برج و مال سازی نیست بلکه آینده شهر، شهر نوآوری است و قرار است درآمد اصلی آن از محل مغز و ایده‌ها باشد.

ستاری گفت: با شرکت‌های کوچک برای مستقر شدن در این مناطق طرف نیستیم بلکه با شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری که در توسعه شتاب دهی مشارکت و فعالیت می‌کنند طرف هستیم.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران یک بودجه‌ای را در اختیار شرکت‌ها و شتاب دهنده‌های متقاضی استقرار در مناطق فرسوده تهران قرار می‌دهد تا بتوانند آن را تجهیز کنند.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • آیا از ایکس باکس‌ بعدی در E3 2019 رونمایی می شود

  آیا از ایکس باکس‌ بعدی در E3 2019 رونمایی می شود

  با گذشت هر روز، به زمان برگزاری E3 2019 نزدیک تر می‌شویم

 • ساخت دستکش مجهز به هوش مصنوعی

  ساخت دستکش مجهز به هوش مصنوعی

  محققان دانشگاه ام آی تی یک دستکش حسگر ساختند که با استفاده از هوش مصنوعی قادر است نحوه تشخیص اشیا را با استفاده از حس لامسه درک کند.

 • آشنایی با عینک هوشمند سلامتی

  آشنایی با عینک هوشمند سلامتی

  با پشتیبانی از سرویس گوگل فیت، کاربران می توانند پس از دریافت اپلیکیشن مربوطه، در بخش «Abilities» نرم افزار فوکالز وارد حساب کاربری گوگل خود شوند و از این طریق اطلاعاتی مانند نمودارهای حرکت، ضربان قلب، مسافت، کالری مصرف شده و... را مستقیماً در لنز عینک هوشمند خود مشاهده کنند.

 • ال‌جی در ارائه آپدیت نرم‌افزاری به‌ گوشی‌های خود بسیار ضعف دارد

  ال‌جی در ارائه آپدیت نرم‌افزاری به‌ گوشی‌های خود بسیار ضعف دارد

  از آن زمان تا امروز، تنها اندروید اورئو برای ال جی G6 عرضه شده که البته این اتفاق هم ۹ ماه دیرتر از انتشار رسمی توسط گوگل رخ داده است. همچنین در حالی که ۲۵۵ روز از عرضه اندروید پای برای سری پیکسل می‌گذرد

 • جی میل با هوش مصنوعی توسعه می یابد

  جی میل با هوش مصنوعی توسعه می یابد

  جی میل ۱۵ سال بعد از تأسیس در تاریخ اول آوریل سال ۲۰۰۴ دارای امکانات بیشتری شده و از فناوری هوش مصنوعی برای ارتقای آن استفاده شده است.

 • سامسونگ قصد دارد اولین گوشی با نمایشگر تمام صفحه‌ای را بسازد

  سامسونگ قصد دارد اولین گوشی با نمایشگر تمام صفحه‌ای را بسازد

  سامسونگ قصد دارد که اولین گوشی با نمایشگر تمام صفحه‌ای واقعی را تولید کند و یک قدم به آن نزدیک شده است. این کمپانی کره‌ای در حال توسعه‌ی سنسور دوربین زیر نمایشگر بوده و بدین شکل می‌خواهد کلاً بریدگی را از بالای صفحه نمایش موبایل‌ها حذف کند. بنابراین باید منتظر عرضه‌ی اولین گوشی سامسونگ با نمایشگر تمام صفحه‌ای حقیقی باشیم.

 • ثبت گوشی مسافری فقط برای مسافران حقیقی

  ثبت گوشی مسافری فقط برای مسافران حقیقی

  از آخر هفته گذشته سایت ثبت گوشی مسافری فقط برای مسافران حقیقی که ورود و خروج برای آنها ثبت شده باز است و روی سایر گوشی‌هایی که به اسم مسافری وارد شده‌اند،‌ بسته شده است.

 • پلی استیشن 5 کی عرضه می شود

  پلی استیشن 5 کی عرضه می شود

  یاسو ایماناکا به عنوان یکی از تحلیلگران شناخته شده ویدیو گیم، در گزارش جدید خود اعلام کرده که هنوز با عرضه پلی استیشن 5 فاصله نسبتا زیادی داریم و بعید به نظر می‌رسد که این کنسول تا زمانی قبل از ماه مارس سال ۲۰۲۰ عرضه شود.

 • پی 30 پرو به دوربین چهارگانه مجهز خواهد بود

  پی 30 پرو به دوربین چهارگانه مجهز خواهد بود

  هنوز تاریخ رسمی مشخصی برای معرفی این گوشی در نظر گرفته نشده اما طبق خبری که از سمت هواوی لهستان منتشر شده، پی 30 تا انتهای ماه مارس (۱۰ فروردین) رونمایی نخواهد شد. این تاریخ از آن‌جایی که پرچمدار قبلی هواوی یعنی پی 20 هم طی دوره زمانی مشابه در سال گذشته عرضه شده بود،‌ دور از انتظار نیست.

 • در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  اعتراض یکی از بخش‌های لذت بخش ورزش است و طرفداری وجود ندارد که چه به حق و چه به ناحق حداقل چندباری داور یا بازیکن حریف و خودی را زیر سوال نبرده باشد. نکته جالب در مورد واژه اعتراض این است که با وجود استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات کامپیوتری هم این فرضیه بین طرفداران تمام فوتبال دوستان وجود دارد که در بازی‌های ویدیویی مثل فیفا و PES هم شاهد ناداوری‌های پیاپی هستیم؛ ادعایی که ظاهرا چندان غیر منطقی هم نیست.

عصــر بــازی