همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

توسعه "شهرهای هوشمند"، میزان آسیب‌پذیری به دستگاه‌های هوشمند را افزایش خواهد داد!

توسعه شهرهای هوشمند  میزان آسیب‌پذیری به دستگاه‌های هوشمند را افزایش خواهد داد!

 محققان و پژوهشگران دریافته‌اند که دستگاه‌های متصل به اینترنت و گجت های هوشمند موجود در شهرهای هوشمند این امکان را به هکرها و مجرمان سایبری می‌دهند تا به راحتی به اطلاعات کاربران و دستگاه‌های الکترونیکی متصل به اینترنت نفوذ و راه پیدا کرده و از طریق آسیب‌پذیری‌های احتمالی آنها، کنترل و مدیریت تمامی ابزار و دستگاه‌های متصل به اینترنت را در دستان خود بگیرند و به مقاصد و اهداف شوم خود دسترسی یابند.

به گزارش عصر ارتباط، با توجه به آنکه کنترل شهرهای هوشمند توسط هکرها و مجرمان سایبری می‌تواند تصوری فاجعه بار و اسفناک باشد و موجب هرج و مرج و ایجاد وحشت و ناهماهنگی در میان شهروندان و جامعه شود، کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری و فناوری بارها هشدار داده‌اند که توسعه شهرهای هوشمند یعنی قبول کردن این ریسک‌های خطرناک و این بدان معناست که آینده جهانی که در آن تمامی دستگاه‌های الکترونیکی و وسائل نقلیه به یکدیگر متصل هستند و از طریق اینترنت و شبکه‌های وب در ارتباطند، هنوز نامعلوم است ولی چیزی که در اینجا از اهمیت خاصی برخوردار است ، آن است که دولت‌ها و مردم باید ریسک بالا و چالش‌های پیش روی شهرهای هوشمند را بپذیرند و فکر نکنند که تبدیل شهرهای کنونی به شهرهای هوشمند به معنای مدینه فاضله خواهد بود که در آن هیچ حمله سایبری و اتفاق ناگواری نمیفتد.

پژوهشگران امنیتی در دو موسسه Threatcare و IBM به تازگی از 17 نوع آسیب‌پذیری جدید موجود در فناوری‌های بکاررفته در شهرهای هوشمند خبر داده اند که می‌تواند امنیت شهری و سایبری را به کلی به مخاطره بیاندازد. روند هوشمندسازی شهرهای جهان در یکی دوسال گذشته سرعت بسیار زیادی گرفته است به گونه‌ای که می‌توان گفت بسیاری از شهرهای بزرگ و مهم در کشورهای پیشرفته هم‌اکنون نیمی از این راه را طی کرده و رفته‌اند.

البته که مزایای شهرهای هوشمند بسیار بیشتر و برجسته تر از معایب و ریسک پذیری‌های آن است اما توجه و تمرکز بر خطرات و چالش های آن و تلاش برای برطرف کردن آنها خالی از لطف نخواهد بود. به‌عنوان مثال از مهم‌ترین مزایای توسعه شهرهای هوشمند می‌توان به صرفه‌جویی قابل توجه در زمان شهروندان در انجام کارها و فعالیت های روزمره خود و توسعه پایدار دولت‌ها اشاره کرد.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • یک ماه دیگر پول مجازی فیسبوک عرضه می‌شود

  یک ماه دیگر پول مجازی فیسبوک عرضه می‌شود

  فیسبوک از هر شریک تجاری 10 میلیون دلار بابت اعطای امتیاز بهره‌برداری دریافت می‌کند

 • قدرت فوق العاده پردازنده‌‌ ۱۰ نانومتری Ice Lake اینتل

  قدرت فوق العاده پردازنده‌‌ ۱۰ نانومتری Ice Lake اینتل

  اگرچه اینتل به‌تازگی از پردازنده‌های ۱۰ نانومتری Ice Lake رونمایی کرده،

 • برای امنیت سرویس‌های ایرانی باید هکرهای کلاه‌سفید را جدی گرفت

  برای امنیت سرویس‌های ایرانی باید هکرهای کلاه‌سفید را جدی گرفت

  اگر جزو علاقه‌مندان به اخبار دنیای فناوری باشید، احتمالا اصطلاح باگ‌بانتی (Bug Bounty) را شنیده‌اید. باگ‌بانتی به برنامه‌ای اطلاق می‌شود که شرکت‌های بزرگ با استفاده از آن سعی در برطرف‌کردن مشکلات امنیتی خود دارند. به‌بیان ساده‌تر، شرکت‌هایی نظیر

 • تپ‌سی هک شد!

  تپ‌سی هک شد!

  شرکت تپ‌سی با انتشار یک بیانیه تکمیلی تایید می‌کند که خبرهای اخیر مربوط به آسیب‌پذیری اطلاعات رانندگان یکی از تاکسی‌های آنلاین مربوط به همین شرکت بوده است.

 • آیا سونی می تواند محبوبیت خود را در بازار گوشی‌ پس بگیرد

  آیا سونی می تواند محبوبیت خود را در بازار گوشی‌ پس بگیرد

  در این مطلب به عوامل کاهش فروش گوشی‌های سونی نگاهی می‌اندازیم. مانند ال‌جی، سونی هم همچنان گوشی‌های هوشمند باکیفیتی را روانه‌ی بازار می‌کند، اما به نظر می‌رسد این گوشی‌ها فقط برای مدت محدودی توجه کاربران را جلب می‌کنند و در نهایت این افراد تصمیم می‌گیرند گوشی‌های ساخت دیگر برند‌ها را خریداری کنند. اما چرا شاهد چنین روندی هستیم؟

 • ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸

  ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸

  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه بازار فناوری اطلاعات ۲.۵ برابر می شود، از ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸ خبر داد.

 • الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  با الزام سازمان تنظیم مقررات، مخابرات موظف شد، حداکثر یک‌ماه پس از درخواست متقاضی، خط تلفن ثابت در نواحی شهری را دایر کرده و تحویل دهد، در غیر این صورت، متقاضی می‌تواند شکایت کند.

 • اختلال در ارتباط تلفنی برخی مشترکان تهرانی

  اختلال در ارتباط تلفنی برخی مشترکان تهرانی

  به دلیل عملیات کابل برگردان، ارتباط تلفنی مشترکان ۴ مرکز مخابراتی در تهران طی ۳ روز آینده با اختلال همراه است.

 • افزایش ظرفیت ارتباطات در دستور کاری شرکت زیرساخت

  افزایش ظرفیت ارتباطات در دستور کاری شرکت زیرساخت

  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از فیبرکشی ۱۴ هزار کیلومتری در کل کشور با هدف افزایش ظرفیت ارتباطات خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه، ظرفیت شبکه فیبرنوری به ۸۴ هزار کیلومتر می رسد.

عصــر بــازی