همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو مطرح کرد؛ ایجاد خط اعتباری برای نقل‌وانتقال آسان‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان/کمترین اثرات نوسانات ارزی بر شرکتها

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو مطرح کرد ایجاد خط اعتباری برای نقل‌وانتقال آسان‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان کمترین اثرات نوسانات ارزی بر شرکتها

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه علی‌رغم آنکه تحریم‌ها علیه کشور از مدت‌ها قبل آغاز شده، ولی شرکت‌های دانش‌بنیان کمترین تاثیرپذیری را از این موضوع داشتند، گفت: ما برای تسهیل فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر آنکه اقدام به معرفی شرکای مناسب برای آنها خواهیم کرد، زمینه‌ای برای تسهیل نقل و انتقال مالی فراهم کرده‌ایم.

به گزارش عصر ارتباط، دکتر سورنا ستاری امروز در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در جمع خبرنگاران با اشاره به کسب رتبه چهارم در این حوزه، افزود: علاوه بر کسب رتبه چهارم به دلیل انتشار مقالات در مجلات بین‌المللی اتفاق مهمی که در این حوزه افتاده، بحث فروش و توسعه این فناوری در سال گذشته بوده است.

وی میزان فروش محصولات نانو در سال گذشته را 1370 میلیارد تومان ذکر کرد و ادامه داد: این عدد بالاتر از عدد هدف‌گذاری بوده که در ستاد نانو تعریف شده بود. علاوه بر آن ما شاهد افزایش صادرات محصولات مبتنی بر نانو فناوری به میزان 62.4 میلیون دلار بودیم.

ستاری با تاکید بر اینکه امسال رقم صادرات این حوزه بیشتر خواهد شد، اظهار کرد: علم نانو یک علم جدید و به‌روز در دنیا است. به گونه‌ای که از 15 سال گذشته که وارد این حوزه شدیم، زمان مناسب بوده و امروزه توانستیم یکی از کشورهای تولیدکننده محصولات مبتنی بر فناوری نانو باشیم.

وی این امر را یک اتفاق مهم دانست که امسال و سال‌های آینده نیز این رقم ادامه خواهد داشت، خاطر نشان کرد: موضوع تجاری‌سازی محصولات دانش پایه، افزایش تعداد ثبت پتنت‌های بین‌المللی و فروش و افزایش تعداد شرکت‌ها از جمله موضوعاتی است که در حوزه نانو پیگیری می‌شود، چراکه تحقق این اهداف موجب توسعه سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به سیاست‌گذاری‌های ستاد نانو در این حوزه، یادآور شد: با سیاست‌گذاری‌های انجام شده در این ستاد مشاهده می‌کنیم که رشد علمی ما در این حوزه افزایش یافته، به گونه‌ای که رتبه ما از نهم و دهم جهانی به رتبه چهارم جهانی رسیده است که قطعا این رشد در سال‌های آینده ادامه خواهد داشت.

میزان صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

براساس اطلاعات ایسنا، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به فروش محصولات مبتنی بر نانو فناوری، گفت: فروش صنعتی این حوزه که به مرز 1400 میلیارد ریال رسیده است، قطعا در سال‌های آینده افزایش بیشتری خواهد داشت و این امر نشان می‌دهد که فناوری نانو توانسته جایگاه خود را در حوزه صنعت پیدا کند.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: ولی بحث تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان موضوعی است که باید با حمایت بخش خصوصی اتفاق بیفتد. از این رو هرچقدر که بتوانیم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در این حوزه افزایش دهیم، قطعا برنده واقعی ما خواهیم بود.

ستاری با ابراز خرسندی از اینکه اکوسیستم مناسبی در کشور در حال شکل‌گیری است، ادامه داد: در حوزه نانو مشاهده می‌کنیم که هر روز شرکت‌های بیشتری در حال شکل‌گیری است.

ستاری اضافه کرد: خوشحالم که بگویم اکوسیستمی که در شرکت‌های دانش‌بنیان ایجادشده، یک اکوسیستم مبتنی بر دولت نیز حداقل بخشی از این اکوسیستم است که در چهار سال گذشته ما به آن وارد شده‌ایم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ایجاد بیش از 3400 شرکت دانش‌بنیان در کشور تاکید کرد: تلاش ما بر این است که این اکوسیستم به دولت وابسته نباشد.

اثرات نوسانات ارزی بر شرکت‌های دانش بنیان

ستاری با تاکید بر اینکه قطعا نوسانات ارزی چند ماه گذشته بر شرکت‌ها تاثیر گذار بوده و این امر از سوی کسی نفی نمی‌شود، ادامه داد: ولی باید بگویم که شرکت‌های دانش بنیان کمترین تاثیرپذیری را از این نوسانات ارزی دریافت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: در عین حال با تثبیت سیاست‌گذاری‌های ارزی از سوی دولت مسائل مرتبط با نوسانات ارزی برای شرکت‌های دانش‌بنیان راحتتر حل خواهد شد.

اثرات تحریم‌ها بر فعالیت‌ شرکت‌های دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به تحریم‌ها علیه کشور با تاکید بر اینکه این تحریم‌ها خیلی وقت است که شروع شده، افزود: با آغاز این تحریم‌ها فکر نمی‌کنم در 13 آبان اتفاق خاصی در کشور رخ دهد و مورد جدیدی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد نمی‌شود، چراکه این تحریم‌ها مدت‌هاست که اعمال شده است.

وی با اشاره به سفر به آفریقا افزود: در این سفر 60 شرکت دانش‌بنیان حضور داشتند و با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که بازار بزرگی برای محصولات دانش پایه ما در آفریقا وجود دارد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به برنامه‌های این معاونت برای توسعه بازارهای صادراتی، یادآور شد: بر این اساس یک برنامه مفصل را در کریدور صادرات از یک سال قبل آغاز کردیم و در دور جدید فعالیت این کریدور برنامه‌های حمایتی بیشتری در نظر گرفته شده، ضمن آنکه بودجه‌های این کریدور را نیز چندین برابر کردیم.

ستاری حمایت‌های این کریدور را شامل بازاریابی، اخذ استانداردهای بین‌المللی و انجام کارآزمایی‌های بالینی برای دارو عنوان کرد و افزود: حوزه صادرات حوزه‌ای است که امسال ما به صورت جدی در آن وارد شدیم و سرمایه‌گذاری‌هایی نیز انجام دادیم.

وی درعین حال بزرگترین مساله این حوزه را شامل دو موضوع عنوان کرد و گفت: پیدا کردن شرکای مناسب برای شرکت‌ها و مسائل بانکی از جمله مشکلات و چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان است و ما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم علاوه بر آنکه شرکای مناسبی برای آنها ایجاد کنیم، آنها را به سمت صادرات محصولات دانش پایه هدایت کنیم.

وی با تاکید بر آشنا کردن شرکت‌های دانش‌بنیان با فرهنگ صادرات، اظهار کرد: اکثر شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌های کوچک و نوپا هستند و باید بتوانیم با شیوه‌هایی آنها را با این فرهنگ آشنا کنیم. ضمن آنکه بتوانیم مسائل بانکی آنها را مرتفع کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به ایجاد خطوط اعتباری متنوع از بانک‌ها برای شرکت‌ها گفت: در حوزه صنعت خطوط اعتباری خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کردیم . علاوه بر آن با چندین بانک از جمله بانک توسعه صادرات مذاکراتی را آغاز کردیم.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن برای نقل و انتقال اعتبارات برای شرکت‌ها، خط اعتباری ایجاد کرده‌ایم.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • طرح پیشنهادی نظام صنفی رایانه ای برای مدیریت بحران

  طرح پیشنهادی نظام صنفی رایانه ای برای مدیریت بحران

  سند حاوی برنامه پیشنهادی بلند مدت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای مدیریت بحران (قبل از آن، در زمان وقوع، حین بحران و پس از آن) منتشر شد.

 • متلاشی شدن یک باند سازمان یافته فیشینگ

  متلاشی شدن یک باند سازمان یافته فیشینگ

  رئیس پلیس فتا ناجا از متلاشی شدن یک باند سازمان یافته فیشینگ با کلاهبرداری بیش از ۴۶ میلیارد ریالی خبر داد.

 • افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  به دنبال انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر لو رفتن اطلاعات 6میلیون و 700هزار کاربر یک تاکسی اینترنتی ایرانی، نگرانی‌های زیادی ایجاد شد. ظواهر امر نشان می‌دهد که اطلاعات کاربران و رانندگان این شرکت تاکسی اینترنتی در معرض خطر افشا شدن است.

 • تکنولوژی 5G مال کدام کشور است

  تکنولوژی 5G مال کدام کشور است

  دونالد ترامپ هم اکنون مشغول مذاکرات تجاری با پکن است تا اندکی شرایط بغرنج به وجود آمده با چین را بهبود بدهد و در حالی که تکنولوژی 5G یک شرکت چینی و خطرات استفاده از آن موضوعی است که آمریکا بر سر زبان دولتمردان سراسر دنیا انداخته

 • آیتونز از اپل جدا می شود

  آیتونز از اپل جدا می شود

  اخبار و شایعات جدید از اپل و سرویس مشهور آن، آیتونز، حاکی از آن است که احتمالا این سرویس به پایان راه رسیده است. طبق ادعای سرویس خبری 9toMac و توییتی از یک توسعه‌دهنده‌ی اپلیکیشن آیفون به‌نام Steven Troughton-Smith، در نسخه‌ی بعدی macOS خبری از آیتونز نخواهد بود

 • آشنایی با قابلیت های سیستم‌عامل جدید iOS 12.2

  آشنایی با قابلیت های سیستم‌عامل جدید iOS 12.2

  همزمان با رویداد اپل، این کمپانی نسخه ۱۲.۲ سیستم عامل iOS را برای کاربران آیفون، آیپد و آیپاد تاچ منتشر کرده است. با نصب این به‌روزرسانی، پشتیبانی از سرویس اپل نیوز پلاس به iOS اضافه خواهد شد. این سرویس پیش از این در آمریکا و کانادا در دسترس بود و به‌زودی برای بریتانیا و استرالیا نیز منتشر خواهد شد.

 • ارتباط تلفنی مشترکان در ۶ مرکز مخابراتی با اختلال مواجه شد

  ارتباط تلفنی مشترکان در ۶ مرکز مخابراتی با اختلال مواجه شد

  ارتباط تلفنی مشترکان ۶ مرکز مخابراتی در تهران به دلیل انجام عملیات کابل برگردان با اختلال روبرو است.

 • فیسبوک اطلاعات نوجوانان را با ۲۰ دلار میخرد

  فیسبوک اطلاعات نوجوانان را با ۲۰ دلار میخرد

  به‌نظر می‌رسد در قرن ۲۱، شاهد عجیب‌ترین رفتارها از غول‌های فناوری و البته، کاربران افراطی آن‌ها هستیم. افسانه‌ای آلمانی وجود دارد که در آن، فردی به‌نام فاوست، با شیطان وارد معامله می‌شود. امروز نیز داستان‌های مشابهی (و البته واقعی) از گوشه و کنار دنیای فناوری می‌شنویم. در یکی از جدیدترین رخدادهای از این دست، فیسبوک نقش شیطان را پیدا کرده است با کاربران معامله می‌کند

 • استارتاپ‌های پردرآمد در سال 2018

  استارتاپ‌های پردرآمد در سال 2018

  به نظر می‌رسد هوش مصنوعی به زودی جای انسان را در بسیاری از کارها بگیرد و حتی با وجود تلاش برخی کشورها برای پیشگیری از این موضوع، حضور آن روز به روز بیشتر احساس می‌شود.

 • در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  اعتراض یکی از بخش‌های لذت بخش ورزش است و طرفداری وجود ندارد که چه به حق و چه به ناحق حداقل چندباری داور یا بازیکن حریف و خودی را زیر سوال نبرده باشد. نکته جالب در مورد واژه اعتراض این است که با وجود استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات کامپیوتری هم این فرضیه بین طرفداران تمام فوتبال دوستان وجود دارد که در بازی‌های ویدیویی مثل فیفا و PES هم شاهد ناداوری‌های پیاپی هستیم؛ ادعایی که ظاهرا چندان غیر منطقی هم نیست.

عصــر بــازی