یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای "ESD گرین"

طراحی و توپولوژی DC-DC پاورهای توان بالا را از پاورهای توان پایین ولی حرفه ای ESD گرین بخواهید!

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای "ESD گرین"

 

همان طور که مستحضر هستید منابع تغذیه رده پایین گرین در چهار گروه ES,EU,SP و HE طبقه بندی می‌شوند که هر یک از گروه‌های نام برده توسط معتبرترین تولید کنندگان منابع تغذیه سوئیچینگ ATX در دنیا طراحی شده است. اگر خاطرتان باش طرح تحول منابع تغذیه گرین از حدود 9 ماه پیش و با عرضه پاورهای HP+ و OCPT آغاز و هم اکنون در سومین قدم به پاورهای توان پایین، خوش قیمت و حرفه‌ای رسیده است.

به گزارش عصر ارتباط، در این مرحله و در فاز اول پاورهای سری EU+ و ES با مدل‌های جدیدتر خود به اسم EUD و ESD جایگزین می‌شوند و در آینده نزدیک و در فاز دوم نیز مدل‌های SPD و HED جایگزین نسل قبلی خواهند شد.

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای

مهمترین خصوصیات و قابلیت‎های پاورهای سری ESD گرین با بهره مندی از توپولوژی DC-DC در یک نگاه

 

• دارای تمامـی پروتکــشن‎های ایمنـی OVP/UVP/OCP/OPP/SCP/SIP/NLO/OTP جهت تضـمین سـلـامت سـخت افزار

• بدون محــدودیت در بارگـذاری متقابل (CROSS-LOAD) شاخـه‌ها، متناسب با جدید ترین سـخت افزار‌های حـــرفه ای

• دارای تک شاخه بسیار پرقدرت 12V با قابیلت ارایه‎ی تمامی‌توان خروجی منبع تغذیه برروی تک شاخه +12V خروجی

• طراحی مدرن مبتنی بر مبدل‌های بسیار پربازده DC-DC دربخش ثانـویه مجهز شده به خازن‎های جامد با طول عمر بالا

• رگولـاسـیون ولتاژ کمتر از 2.5% در شـاخه ‎های اصــلی خروجی +5V و +3.3V و +12V و در شـرایـط بارگـذاری متقابل

• ریپل و نویــز کمتر از 35mv شاخــه پر اهـمیت +12V خـروجـی به واسـطه طراحی مدرن و فیلتـرهای CLC بخش ثانـویه

• برخورداری ازفن 120mm با کارکرد عملیاتی فوق العاده کم صدا تا 80% بار نامی‌حتی دردمای محیط حداکثر 40 درجه

• مجـهز به کابل‌های تماماً تـخــت (Flat) مشـکی رنگ جهـت اسـمبل زیباتر و گـــردش بهـتر هـوا در فضای داخل کـیس

• دارای گواهــینامه 80Plus Bronze و بازدهــی مصـــرف انرژی تا 88% جهت صــرفه جویی و کاهـــش تلفـات حــــرارتـی

• بـرخــورداری از مـــدار تـصــحیــح ضــریـب تــوان اکــتـیــو (Active PFC) و ضــریـب تـوان (Power Factor) بیـــش از 0.95

• مجـــهـز به خازن‌های تایــــوانی فــــوق العاده باکــیفیت با قابلــیت کارکــرد تا دمـای 105 درجه در بخـش اولیه و ثانویه

• بهــره منـدی از قطـعات داخـلی بسـیار با کیفـیت (متناسـب با توان و رده این پاورها) و دارای 37 ماه گـارانتــی گــریــن

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای

اولین سری محصولات گرین با این تکنولوژی جدید، پاورهای سری ESD می‌باشند که در ادامه توجه شما را به مهم‌ترین ویژگی‌ها و قابلیت‌های پاورهای نسل جدید ESD جلب می‌کنیم:

شرکت پردیس صنعت سیاره سبز "گرین/GREEN" مفتخر است که در اقدامی‌بی‌سابقه، پاورهای خوش قیمت و توان پایین خود را به مبدل‌های DC-DC مجهز کرده است. این در حالی است که در حال حاضر اکثر تولید کنندگان پاور در دنیا این نوع توپولوژی را تنها در مدل‌های میان رده و رده بالای تولیدات حرفه ای خود پیاده سازی می‌کنند. قطغا استفاده از عبارت "پاورهای رده پایین" برای این نسل جدید پاورهای گرین با این همه امکانات و قابلیت‌ها، گزینه مناسبی به شمار نخواهد رفت. بنابراین بر اساس محدوده توان خروجی اشان (330W-580W) بهتر است از عبارت "پاور حرفه ای توان پایین" استفاده کنیم...

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای

 • توپولوژی مبدل‌های DC-DC به همراه یک‌سوسازی هم‌زمان (Synchronous Rectification) در بخش ثانویه

پاورهای سری ESD بر خلاف نسل قبل که در طراحی بخش ثانویه آن‌ها از توپولوژی Group Regulation استفاده شده بود از جدیدترین و مدرن‌ترین طراحی حال حاضر یعنی مبدل‌های DC-DC بهره می‌برد. در نسل ESD به لطف استفاده از خازن‌های جامد با ESR بسیار پایین، علاوه بر افزایش طول عمر و مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت برای این بخش، شاهد بهبود چشمگیر ریپل خروجی پاور نیز خواهیم بود.

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای

همچنین به‌واسطه تعبیه مبدل‌های DC-DC در این بخش، ولتاژ هر یک از شاخه‌های اصلی خروجی (+12V,+5V,+3.3V) به‌صورت کاملاً مستقل ساخته و پرداخته می‌شود. این امر در عمل باعث تثبیت بیش از پیش سطح ولتاژ شاخه‌های نام برده در وضعیت‌های Cross Load (توزیع نامتوازن بار بر روی شاخه‌های خروجی)، Zero Load (وضعیت کاملاً بی‌باری) و به دنبال آن، اضافه شدن پروتکشن NLO (No Load Operation) به قابلیت‌های این سری از منابع تغذیه شده است.

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای

 

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای

 

نتیجه نهایی پیاده سازی این توپولوژی کاهش Voltage Regulation شاخه‌های اصلی به کمتر از 2.5% و همچنین واکش گذرا (Transient Response) به مراتب سریع‌تر از نسل قبل خواهد بود. علاوه بر این، بر خلاف اغلب منابع تغذیه در این رنج قیمت، قابلیت ارائه تمامی‌توان خروجی پاور تنها بر روی شاخه +12V نیز فراهم شده است. در واقع کاربرانی که قصد استفاده این سری از پاورها را بر روی سیستم‌های مدرن و مجهز به پردازنده و کارت‌های گرافیک پرمصرف دارند می‌توانند بدون هیچ گونه محدودیتی از نظر توزیع توان بر روی شاخه‌های خروجی از حداکثر کارایی تجهیزات حرفهای خود بهره‌مند شوند.

 • عملکرد به‌مراتب سریع‌تر و دقیق‌تر پروتکشن‌های ایمنی

تراشه Supervisor در منابع تغذیه سوئیچینگ مدرن، مهم‌ترین بخش ناظر بر تمامی‌فعل و انفعالات انجام شده در آن محسوب می‌شود. در پاورهای سری  ESDاز تراشه Supervisor به‌مراتب مدرن‌تر و دقیق‌تر نسبت به مدل‌های نسل قبل استفاده شده و سفارشی سازی‌های انجام شده در بایاسینگ آن، در عمل محدوده به‌مراتب تنگ‌تر و دقیق‌تر برای کنترل پروتکشن‌های ایمنی فراهم کرده است.

 

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای

 

در واقع پاورهای نسل جدید ESD همانند پاورهای رده بالا و گران قیمت موجود در بازار از تمامی‌پروتکشن‌های ایمنی حال حاضر پیاده سازی شده در منابع تغذیه سوئیچینگ مدرن پشتیبانی می‌کنند.

نوع و عملکرد پروتکشن‌های OVP/UVP/OCP/OPP/SCP/SIP/NLO/OTP در پاورهای ESD گرین، به شرح ذیل است:

 

 

 • Surge & Inrush Protection- SIP:  به لطف تعبیه MOV-Metal Oxide Varistor- و همچنین NTC Thermistor در بخش ورودی، عملکرد و سلامت این نسل از پاورها در برابر جریان هجومی‌(Inrush Protection) و حتی Spike‌های شدید ولتاژ در ورودی بیمه شده است.
 • Over Voltage Protection -OVP: در صورتی که محدوده ولتاژ هر یک از شاخه‌های خروجی از محدوده حداکثر ایمن تعیین شده در استاندارد فراتر رود، این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند.
 • Over Current Protection -OCP: در صورتی که به هر دلیلی جریان عبوری هر یک از شاخه‌های خروجی از محدوده ایمن تعیین شده در استاندارد فراتر رود، این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند.
 • Short Circuit Protection-SCP: اتصال کوتاه یا Short Circuit زمانی اتفاق می‌افتد که امپدانس خروجی هر یک از شاخه‌های خروجی منبع تغذیه کمتر از 0.1 اهم شود. در واقع در صورتی که هر یک از شاخه‌های خروجی با یکدیگر و یا با به زمین (GND) اتصال کوتاه شوند، این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند
 • Over Power Protection -OPP: در صورتی که توان مصرفی مجموع شاخه‌های خروجی منبع تغذیه از مقدار تعیین شده در استاندارد فراتر رود، این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند
 • Over Temperature Protection -OTP: در صورتی که به دلایل مختلف نظیر از کار افتادن فن دستگاه، مسدود شدن روزنه‌های ورود و خروج هوا و یا اعمال بار بیش از توان نامی‌منبع تغذیه در فواصل طولانی، حرارت داخلی پاور از مقدار تعیین شده در استاندارد فراتر رود، این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند
 • No-Load Operation -NLO: این پروتکشن به منبع تغذیه این اجازه را می‌دهد تا حتی در صورتی که شاخه‌های خروجی آن به بار متصل نباشد بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهد. (نکته: اینتل از عبارت No-load Situation برای این پروتکشن در استاندارد ATX12V V2.4 استفاده نموده است. اما عموما این پروتکشن را به نام NLO می‌شناسند)

 

 • بهره‌مندی از خازن‌های الکترولیت و جامد باکیفیت تایوانی از نوع 105°C در بخش اولیه و ثانویه

 

در منابع تغذیه سری ESD در هر دو بخش اولیه و ثانویه از خازن‌های الکترولیتی باکیفیت تایوانی و با قابلیت کارکرد در دمای 105°C استفاده شده است. این خازن‌ها در مقایسه با خازن‌های مشابه از نوع 85°C بیش از 4 برابر عمر بیشتری دارند و به‌صورت محسوس در برابر ریپل جریان مقاوم‌ترند. ضمن اینکه در بخش DC-DC پاورهای ESD از خازن های جامد با طول عمر بسیار بالا نیز استفاده شده است.

یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای

 • ریپل و نویز ولتاژ شاخه‌های خروجی حداکثر یک سوم استانداردهای جهانی

ریپل و نویز خروجی یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش عمر مفید پاور و تجهیزات متصل شده به آن محسوب می‌شود. ریپل ولتاژ شاخه‌ +12V خروجی پاورهای سری ESD به‌واسطه توپولوژی مدرن پیاده سازی در بخش ثانویه و فیلترهای متعدد CLC حداکثر 35mV(pp) می‌باشد که معادل کمتر از یک سوم محدوده مجاز در آخرین ویرایش استاندارد پاورهای ATX است.

 • فن فوق‌العاده کم صدا با عملکرد به مراتب هوشمندتر

به لطف کنترلر فن فوق‌العاده هوشمند در نظر گرفته شده برای پاورهای نسل جدید ESD، نویز صوتی این مدل‌ها تا حدود 70% الی 80% توان نامی‌پاور بسیار پایین بوده و عملاً هیچ صدایی از فن پاور به گوش کاربر نخواهد رسید.

 • بازدهی مصرف انرژی (Efficiency) بالا و کسب گواهینامه 80 Plus Bronze

برخورداری از مدرن‌ترین توپولوژی‌های روز در بخش‌های اولیه و ثانویه در کنار قطعات فوق‌العاده باکیفیت در ساخت پاورهای ESD سبب شده تا حداکثر بازدهی مصرف انرژی نسل دوم این پاورها به حدود 88% برسد. این میزان بازدهی مصرف انرژی سبب شده تا این سری از پاورها موفق به کسب گواهینامه 80 Plus Bronze شوند.

 • کابل‌های خروجی فلت و یک‎دست مشکی

در پاورهای سری ESD از کابل‌های خروجی تماما مشکی و از نوع فلت (تخت) استفاده شده است. کابل‌های فلت نسبت به کابل های رشته ای متداول، انعطاف پذیرترند و کابل کشی قطعات را آسان‌تر کرده که نهایتا سبب زیبایی بیشتر اسمبل سیستم و تهویه بهتر هوای داخل کیس خواهد شد.

واقعیت کلام این است که گرین اقدام به اختراع خاص یا نوآوری ویژه‌ای نکرده است! بلکه در مقاطع مختلف زمانی، سعی کرده تا تکنولوژی استفاده شده در پاورهای High End را در پاورهای توان پایین خود به اجرا بگذارد.

نکته مهم اینجاست... چرا که محصولات حرفه‌ای و توان بالا از تمامی‌برندهای مشهور جهانی و گرین، پیوسته سعی در به روز رسانی و نوآوری و بهبود کیفیت در طراحی و امکانات خود دارند. ولی تقریبا تمام برندهای معتبر جهانی، با فاصله زمانی طولانی، از این پارامترهای مهم پاورهای حرفه‌ای خود در محصولات میانی و توان پایین خود استفاده می‌کنند. اما هنر اصلی گرین در طول سال‌ها فعالیت خود، این است که با کمترین فاصله زمانی، اقدام به انتقال تکنولوژی پاورهای حرفه‌ای خود به پاورهای میانی و توان پایین تبدیل کرده  است که خوشبختانه در این موارد با سرعت، با استقبال مصرف‌کنندگان حرفه‌ای روبرو شده است و موجب انگیزه پیوسته گرین در ارایه پاورهای پیشرو در مصارف اداری-خانگی توان پایین شده است.

از نظر فنی، این یک افتخار برای جامعه ایرانی است که بتواند توانایی و تکنولوژی محصولات حرفه ای جهانی را از یک محصول توان پایین با قیمت مناسب دریافت کند. نکته ای که معمولا از چشم طرفداران برندهای معتبر و مشهور خارجی (سهوا یا عمدا) به دور مانده است!

علاقمندان و خوانندگان محترم می‌ توانند برای کسب اطلاعات دقیق تر از مدل‌های مختلف از این رده از پاورها به نشانی سایت مراجعه کنند.