وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: امروز همه ما مسئولیت داریم که در مسیر اقتصاد دیجیتال حرکت و نوع نگاه مان را به اکوسیستم تغییر دهیم/ لازم است فضای جدیدی را بسازیم و همه کم یا زیاد در این مسیر مسئولیت داریم تا با تغییرات ساختاری جدید، سهل تر حرکت کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه همه ما در برابر فرصت سوزی در بهره برداری از ظرفیت‌های تحول دیجیتال مسئول هستیم، گفت: در مسیر تحول دیجیتال باید تغییر دیدگاه دهیم و با مدیری که نمی‌تواند، تعارفی برای جایگزینی نداریم چراکه نمی‌توان دید که هر روز سهمی‌از ما را در بازارهای جهانی می‌برند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: امروز همه ما مسئولیت داریم که در مسیر اقتصاد دیجیتال حرکت و نوع نگاه مان را به اکوسیستم تغییر دهیم/ لازم است فضای جدیدی را بسازیم و همه کم یا زیاد در این مسیر مسئولیت داریم تا با تغییرات ساختاری جدید، سهل تر حرکت کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه همه ما در برابر فرصت سوزی در بهره برداری از ظرفیت‌های تحول دیجیتال مسئول هستیم، گفت: در مسیر تحول دیجیتال باید تغییر دیدگاه دهیم و با مدیری که نمی‌تواند، تعارفی برای جایگزینی نداریم چراکه نمی‌توان دید که هر روز سهمی‌از ما را در بازارهای جهانی می‌برند.

به گزارش عصر ارتباطاز مرکز روابط عمومی‌و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی‌وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش تحول دیجیتال را در شرایط کنونی کشور حایز اهمیت دانست و گفت: تا قبل از این نوع نگاه در وزارت ارتباطات  بیشتر توسعه زیرساخت‌ها بود که زیرساخت توسعه سایر بخش‌هاست که در گذشته به خوبی انجام شد اما در عصری هستیم که علوم بین رشته ای وسعت قابل توجهی پیدا کرده اند که تاثیر استفاده از هوشمندی و فناوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف چون کشاورزی، انرژی، سلامت و زندگی شهری اهمیت زیادی دارد.

وی با اشاره به آمارهای استاندار آذربایجان غربی در مورد دریاچه ارومیه افزود: حجم آب این دریاچه در شرایط کنونی یک میلیارد مترمکعب است که در شرایط بارش مطلوب برف و باران به 2 میلیارد مترمکعب می‌رسد درحالیکه سطح مطلوب آب در سطح زیر دریاچه 10 میلیارد مترمکعب می‌شود و حجم آبی که برای کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است سالانه پنج میلیارد مترمکعب می‌باشد.

وزیر جوان کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیشتر از نوع غرقابی برای آبیاری استفاده می‌شود، اظهار کرد: برآوردهای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه کشاورزی نشان می‌دهد که با هوشمندسازی 35 درصد از منابع آبی این حوضه آبریز صرفه جویی می‌شود که یعنی 1.5 میلیارد مترمکعب یا 1.5 برابر آب موجود در دریاچه ارومیه  قابل استفاده می‌شود.

آذری جهرمی‌هزینه هوشمندسازی هر هکتار زمین (البته بر اساس قیمت‌های قبل نوسانات اخیر ارز) بنابه گزارش پژوهشگاه فضایی 2.5 میلیون تومان در هکتار برای باغداری دانست و خاطرنشان کرد: حالا ببینید برای طرح نکاشت و استفاده نکردن از آب‌های حوضه دریاچه ارومیه چقدر هزینه می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات کم هزینه اما پربازده است، افزود: در این دوره از ابتدا تاکیدم بر استفاده از ارزش افزوده ناشی از فناوری اطلاعات و ایجاد اشتغال‌های مبتنی بر آن بوده است. 

 باید بازار را ایجاد و قانون مناسب تدوین کنیم تا جوانان بتوانند در آن فعالیت کنند.

عضو کابینه دوازدهم دولت با تاکید بر ضرورت توجه به ظرفیت بازار در اقتصاد دیجیتال، تصریح کرد: اکنون که اسنپ و تپسی راه اندازی شده همه بدنبال راه اندازی تاکسی‌های اینترنتی هستند و چون رقابت سالم نیز سخت است برای هم مشکل درست می‌کنند بنابراین ما باید بازار را ایجاد و قانون مناسب تدوین کنیم تا جوانان بتوانند در آن فعالیت کنند.

آذری جهرمی‌با اشاره به وظایف و ماموریت‌های دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات، و انذار نسبت به برخی عملکردها گفت: با چنین ساختاری نمی‌توان به استقبال تحول دیجیتال رفت و باید تغییر مسیر دهیم، مسیر توسعه اقتصاد دیجیتال مجموعه ای سه ضلعی از یک نهاد توسعه ای مثل سازمان فناوری اطلاعات است که اساسنامه آنرا تغییر دادیم همچنین یک نهاد آموزشی بنام دانشکده پست و مخابرات که البته در گذشته وظیفه آن ارتقای مدرک تحصیلی کارکنان بود که ساختار آن نیز در حال تغییر است و به سمت یک نهاد آموزشی و مهارتی در حوزه اقتصاد دیجیتال پیش می‌رود و ضلع سوم نیز یک نهاد تامین مالی بنام پست بانک است که از انها خواستیم که در ایجاد تغییرات تسریع کنند.

عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه تغییر ساختار نخستین اقدامی‌بود که در مسیر تحول دیجیتال انجام شد، اظهار کرد: همزمان با انجام تغییرات، مقاومت‌ها نیز شروع شد که البته طبیعی است اما از آنجاییکه بدنه باید کار را پیش ببرد بنابراین نیاز به ارتقای دانش، احساس شد که این دوره نیز بر همین مبنا تشکیل شده تا همه ببینند که حرف ما و شعارهای دولت به سمت کجاست و فرصت‌های فضای مجازی چیست و چقدر از آن بهره  می‌ببریم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروز همه ما مسئولیت داریم که در مسیر اقتصاد دیجیتال حرکت و نوع نگاه مان را به اکوسیستم تغییر دهیم، گفت: اگر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت پست تنها نگاه شان به تامین منابع اقتصادی خود باشد ضررها و عقب ماندگی‌هایی برای کشور به همراه دارد و ضروریست سلسله نشست‌هایی را برگزار کنیم تا این نوع مفاهیم عمیق تر جا بیفتد.

آذری جهرمی‌با تاکید براینکه فرصت زیادی برای انجام ماموریت خود در بهره گیری از ظرفیت تحول دیجیتال نداریم، گفت: ابتدا باید دانش مدیران را بالا ببریم و اگر احساس کردم که مدیری نمی‌تواند کمک کند، هیچ تعارفی در جایگزینی وی نداریم چراکه نمی‌توانیم ببینیم سهم ما در بازارهای بین المللی را می‌برند.

وی با اشاره به مسوولیت همگی در برابر فرصت‌های پیش روی، افزود: مسوولیت فقط در زمان خرابکاری‌ها نیست بلکه در برابر فرصت سوزی‌ها مسوول هستیم و باید نسبت به آن حساس باشیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر انجام مطالعه برای بالا بردن دانش خطاب به مدیران وزارت ارتباطات تصریح کرد: باید جوانان نخبه که در این حوزه ظرفیت دارند را دعوت کنید و حرف‌های آنها را بشنویم هرچند من جواب این جوانان را می‌دهم اما مگر چقدر می‌توانم،پس لازم است برای اینکار ساختار بگذارید و باید به دقت مصاحبت کنید.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید درک فضا و مسیر حرکتی در تحول دیجیتال را حایز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: بعد از ایجاد زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات امروز باید به لایه خدمات این شبکه توجه کنیم.

آذری جهرمی‌از بررسی سند تحول دیجیتال از منظر سایر حوزه‌ها چون اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و ... خبر داد و گفت: لازم است فضای جدیدی را بسازیم و همه کم یا زیاد در این مسیر مسئولیت داریم تا با تغییرات ساختاری جدید، سهل تر حرکت کنیم.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه