همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

جنجال "واتس‌اپ" در انتخابات برزیل

جنجال واتس‌اپ در انتخابات برزیل

در حالی که کمتر از یک هفته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل باقی‌مانده و قرار است این رویداد انتخاباتی ۲۸ اکتبر برگزار شود، بازهم ماجرای دخالت یک شبکه اجتماعی در کارزار انتخاباتی حاشیه‌ساز شد.

به گزارش عصر ارتباط، روزنامه ایران نوشت: هرچند تاکنون انگشت اتهام دخالت شبکه‌های اجتماعی در انتخابات کشورها ازجمله امریکا به سوی فیس‌بوک بود ولی ظاهراً در برزیل، این «واتس‌اپ» است که کفه ترازو را به نفع یکی از کاندیداهای انتخاباتی این کشور سنگین‌تر کرده است. ازسوی دیگر به نظر می‌رسد جنجال‌های انتخاباتی نمی‌خواهند دست از سر فیس‌بوک بردارند چرا که واتس‌اپ نیز در مالکیت فیس‌بوک قرار دارد.

انتخابات برزیل، آزمونی سخت برای فیس‌بوک

جزر و مد اخبار جعلی، برای فیس‌بوک به‌عنوان مالک واتس‌اپ چالشی بزرگ محسوب می‌شود بخصوص که به انتخابات میاندوره‌ای امریکا در ۶ نوامبر (۱۵ آبان) نزدیک می‌شویم و حالا انتخابات برزیل نقطه عطفی است تا این شبکه اجتماعی نشان دهد دیگر ماجرای دخالت دوسال قبل در کارزار انتخاباتی این کشور تکرار نمی‌شود. به هرحال اگر واتس‌اپ که در تملک فیس‌بوک قرار دارد در انتخابات برزیل سربلند بیرون نیاید فیس‌بوک در امریکا نیز نمی‌تواند حرف چندانی برای گفتن داشته باشد و اعتماد کاربران را جلب کند.

اما چرا در انتخابات برزیل واتس‌اپ جنجالی شده است؟ در پاسخ باید گفت واتس‌اپ در برزیل ۱۲۰میلیون کاربر فعال دارد که از آغاز فعالیت انتخاباتی در این کشور با پیام‌های سیاسی بمباران شده‌اند و ازسوی دیگر ۴۴درصد از رأی دهندگان برزیلی، کاربر واتس‌اپ هستند و برای دریافت اطلاعات سیاسی از آن بهره می‌گیرند چرا که مردم این کشور اعتماد چندانی به روزنامه‌ها ندارند. اما همین پیام‌رسان مورد اعتماد کاربران، حالا بلای جان آنها شده چرا که مطالعه ۱۰۰هزار عکس ارسال شده در واتس‌اپ در دوران تبلیغات انتخاباتی این کشور نشان داد که بیش از نیمی از آنها حاوی اطلاعات غلط یا دروغ هستند. گزارش روزنامه برزیلی Folha de São Paulo نیز نشان می‌دهد محبوبیت واتس‌اپ سبب شده یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برزیل به شکل غیرقانونی از واتس‌اپ بهره ببرد.

جنجال روزنامه برزیلی

به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برزیل در ۷ اکتبر، «فرناندو حداد»، کاندیدای چپ‌گرا و نامزد حزب کارگر برزیل موفق به کسب ۲۸ درصد آرا شد و رقیب اصلی وی یعنی «ژایر بالسونارو» نامزد راست افراطی که او را «ترامپ برزیل» می‌خوانند ۴۷ درصد آرا را کسب کرد اما به‌دلیل اینکه تعداد آرای هیچ یک به حدنصاب ۵۰درصد نرسید، این رویداد انتخاباتی به دور دوم کشیده شد؛ انتخاباتی که «فرناندو حداد» نسبت به سلامت آن معترض است و اعتقاد دارد که رقیبش در کمپین‌های انتخاباتی خود از قابلیت‌های واتس‌اپ برای تخریب وی استفاده کرده است. این موضوع را روزنامه برزیلی Folha de São Paulo برای نخستین بار در یک گزارش تفصیلی آورد و عنوان کرد: گفته می‌شود حامیان «ژایر بالسونارو» نامزد پیروز دور اول انتخابات متهم هستند که از ظرفیت یک شبکه اجتماعی استفاده غیرقانونی کرده‌اند و با هزاران پیام واتس‌اپ به رقیب وی«فرناندو حداد» حمله‌ای گسترده داشته‌اند.

در این گزارش آمده است: اطلاعات ما نشان می‌دهد در جریان انتخابات ریاست جمهوری برزیل، عده‌ای با دور زدن همه قوانین مربوط به کنترل اسپم‌ها که معمولاً از طریق واتس‌اپ اعمال می‌شود، صدها میلیون پیام تند و حاوی متن، فیلم و عکس مخرب و دروغ را علیه یک کاندیدای خاص انتشار دادند و البته برخی پیام‌ها نیز به بزرگنمایی کاندیدای دیگرمربوط است. حتی در این گزارش ادعا شده که برخی شرکت‌های تجاری با قراردادهایی که کل مبلغ آنها به ۳.۲۳میلیون دلار می‌رسد، از واتس‌اپ بهره گرفتند تا در جریان انتخابات ریاست جمهوری برزیل، به «ژایر بالسونارو» کمک کنند. این گزارش جنجالی بازتاب‌های متعددی داشت و البته برخی نیز مدعی شدند که این موضوع مختص «بالسونارو» نیست و هر دو کاندیدا با ارسال پیام‌های دروغین به تخریب یکدیگر پرداخته‌اند.

تلاش واتس‌اپ برای مقابله با اخبار جعلی

به دنبال متهم شدن «ژایر بالسونارو» نامزد پیروز دور اول انتخابات به استفاده نادرست از ابزار پیام رسان‌ها و تاکتیک‌های غیرقانونی، بسیاری این موضوع را یک رسوایی برای واتس‌اپ دانستند و حزب کارگر نیز از واتس‌اپ خواست نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد چرا که به اعتقاد این حزب، به این ترتیب حیات دموکراسی به خطر می‌افتد. در این میان «فرناندو حداد» مدعی است که ۱۵۶ کمپانی تجاری از رقیبش حمایت کرده‌اند و به این منظور موج گسترده‌ای از پیام‌های تخریبی علیه وی برای رأی‌دهندگان در واتس‌اپ ارسال شده و این سناریو برای انتخابات ۲۸ اکتبر نیز ادامه دارد.

اتهام استفاده غیرقانونی از واتس‌اپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری توسط دیوان انتخاباتی برزیل (TSE) بررسی و تلاش شد نقش واتس‌اپ در انتخابات برزیل مورد مطالعه قرار بگیرد. این دادگاه با پذیرفتن اینکه انتشار اخبار جعلی بسیار فراتر از حد انتظار بود خاطرنشان کرد: واتس‌اپ در برزیل به‌عنوان محبوب‌ترین کانال در انتشار اخبار نادرست و محتواهایی برای تخریب حریف انتخاباتی مورد استفاده قرار گرفته است. به‌همین دلیل هم این پیام‌رسان باید در دور دوم انتخابات برزیل، ابزارهایی برای ممانعت از تکرار چنین مواردی ارائه دهد. این دادگاه یادآور شد با توجه به اهمیت بالای سلامت انتخابات و وجود شواهدی مبنی بر تخلف‌های بیشمار در واتس‌اپ، چندی پیش(۱۶ اکتبر) یک ویدئوکنفرانس بین نمایندگان واتس‌اپ ومقامات دادگاه TSE برزیل برگزار شد تا درباره این موارد بحث شود. در این ویدئوکنفرانس نمایندگان واتس‌اپ اعلام کردند: ما برای مقابله با انتشار اخبار جعلی و مخرب روی پلتفرم خود جنگی بزرگ را آغاز کرده‌ایم و در انتخابات برزیل نیز به این موضوع توجه داشته و خواهیم داشت. به‌دنبال این کنفرانس، گوگل و فیس‌بوک نیز با TSE ملاقات‌هایی برگزار کردند تا برای سلامت انتخابات برزیل راهکارهایی ارائه دهند. در این دادگاه عنوان شد: به‌دنبال گزارش روزنامه Folha de São Paulo از واتس‌اپ خواستیم با توجه به شرایط برزیل، محدودیت‌هایی برای انتشار اخبار جعلی و مخرب روی این پلتفرم اعمال کند. واتس‌اپ نیز اعلام کرد: این سرویس پیام‌رسان، به طور فعال صدها هزار اکانت را تاکنون طی انتخابات ریاست جمهوری برزیل مسدود کرده است. ما به تکنولوژی تشخیص اسپم مجهز هستیم؛ تکنولوژی که می‌تواند اکانت‌هایی با رفتار غیرطبیعی یا اتومات که از روبات‌ها بیشترین استفاده را می‌کنند تشخیص دهد بنابراین صاحبان چنین اکانت‌هایی نمی‌توانند براحتی اسپم و اخبار جعلی، حاوی محتوای خشونت‌آمیز و توهین‌آمیز و... یا اطلاعات غلط را منتشر کنند.

همچنین مقرر شد این پیام‌رسان، قوانینی سختگیرانه‌تر در برزیل اجرا کند تا از سلامت انتخابات حفاظت شود. واتس‌اپ همچنین عنوان کرد در محدوده زمانی مشخصی، محدودیت‌هایی در تعداد پیام‌های ارسال شده در گروه‌های ۲۵۶ نفره این پیام‌رسان اعمال می‌کند تا از ارسال انبوه پیام‌ها و مطالب جعلی و جهت‌دار پیشگیری شود و نتیجه انتخابات چند روز آینده برزیل، عادلانه باشد همان طور که در هندوستان به منظور پیشگیری از دامن زدن به مناقشات مسلمانان و هندوها به‌دنبال حوادث خشونت‌آمیز ابتدای سال‌جاری میلادی، در یک برهه زمانی تعداد پیام‌های واتس‌اپ ارسالی به ۵ عدد محدود شده بود. واتس‌اپ همچنین در برزیل به منظور اطلاع‌رسانی برای مقابله با اخبار جعلی یک کمپین تبلیغاتی تلویزیونی، رادیویی و کاغذی راه انداخته که حداقل ۵۰میلیون نفر این پیام‌ها را می‌بینند.این شبکه اجتماعی همچنین باComprova کنسرسیومی از سازمان‌های رسانه برزیل همکاری دارد تا به شناسایی اخبار جعلی بپردازد.

البته لازم به ذکر است فیس‌بوک نیز ابزارهای شفاف‌سازی در برزیل را ارائه داده تا مانع دخالت این پلتفرم در انتخابات برزیل شود و دیگر همچون انتخابات امریکا به‌عنوان یک متهم شناخته نشود. درواقع برزیل بعد از امریکا دومین کشوری است که فیس‌بوک تغییرات و ابزاری مشخص در آن ارائه داده است تا مانع دخالت این پلتفرم در نتایج انتخابات شود. با وجود همه این تلاش‌ها، بسیاری از کارشناسان معتقدند عملکرد واتس‌اپ هرچه که باشد بسیار دیرهنگام است و دیگر نمی‌توان مانع اثرات تخریبی این شبکه اجتماعی در انتخابات برزیل شد چراکه عملاً واتس‌اپ سرنوشت این کشور را رقم زده است.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • سگا از مگا درایو مینی خود رونمایی کرد

  سگا از مگا درایو مینی خود رونمایی کرد

  مگا درایو که در آمریکا با نام سگا جنسیس شناخته می‌شد را می‌توان یکی از خاطره‌انگیزترین کنسول‌های تاریخ ویدیو گیم دانست که حال مدل مینی آن با لیستی طولانی از عناوین خاطره‌انگیز این کنسول عرضه خواهد شد. قرار است مگا درایو مینی همراه با ۴۰ بازی عرضه شود. در ضمن، لیست بازی‌های مدل در نظر گرفته شده برای بازار ژاپن و بازار آمریکا متفاوت خواهد بود.

 • نوار مرور و جابجایی را به ویدیوهای به اینستاگرام اظافه میشود

  نوار مرور و جابجایی را به ویدیوهای به اینستاگرام اظافه میشود

  اینستاگرام بالاخره می خواهد نوار مرور و جابجایی را به ویدیوهای فید اصلی اضافه کند تا یکی از ساده ترین ابزارهای کنترل پخش ویدیو را در اختیار شما قرار دهد. البته اینکه چرا تا به امروز کاربران این شبکه اجتماعی پرطرفدار از چنین قابلیت ساده ای بی بهره بودند هم کمی عجیب است.

 • با عینک هوشمند هواوی آشنا شوید

  با عینک هوشمند هواوی آشنا شوید

  هواوی اعلام کرده قصد دارد با همکاری جِنتِل مانستر، به تولید عینک هوشمند روی بیاورد. جنتل مانستر شرکتی کره‌ای است که در حوزه‌ی عینک‌های آفتابی و طبی فعالیت می‌کند. ظاهرا عینک هوشمند هواوی قرار است در چندین مدل مجهز به تجهیزات الکترونیکی یکپارچه تولید شود

 • ایرپاد جدید اپل با امکاناتی خاص معرفی شد

  ایرپاد جدید اپل با امکاناتی خاص معرفی شد

  این شارژر جدید بی سیم با استاندارد شارژ Qi کار می‌کند. این موضوع به این معنا است که حال می‌توانید با استفاده از اکثر شارژرهای بدون سیم موجود در بازار ایرپاد خود را شارژ کنید. جدا از این موارد، ایرپاد جدید شباهت بسیار زیادی به نسل اول خود داشته و تنها یک چراغ LED کوچک که عمر باتری را به تصویر می‌کشد آن را متمایز می‌کند.

 • آپارات آمار پربازدیدترین ویدیو‏های ایرانی را در سال 97 منتشر کرد

  آپارات آمار پربازدیدترین ویدیو‏های ایرانی را در سال 97 منتشر کرد

  به گزارش روابط‌عمومی این رویداد، سایت آپارات پربازدیدترین ویدیو‏های موضوعی و محبوب‌ترین‏‌های سال 97 را به وسیله دقیقه نمایش مورد بررسی قرار داد.

 • الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  با الزام سازمان تنظیم مقررات، مخابرات موظف شد، حداکثر یک‌ماه پس از درخواست متقاضی، خط تلفن ثابت در نواحی شهری را دایر کرده و تحویل دهد، در غیر این صورت، متقاضی می‌تواند شکایت کند.

 • جلوگیری از ورود 11 دستگاه تولید ارز دیجیتال در گمرک

  جلوگیری از ورود 11 دستگاه تولید ارز دیجیتال در گمرک

  بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی، قاچاق دستگاه‌های ارز دیجیتال با هوشیاری ماموران گمرک ناکام ماند.

 • اپل کارمندان بخش خودروهای خودران خود را اخراج کرد

  اپل کارمندان بخش خودروهای خودران خود را اخراج کرد

  اپل به‌تازگی اعلام کرد که ۱۹۰ نفر از کارمندان برنامه‌ی Project Titan خود را اخراج خواهد کرد. این تغییرات، نشانه‌هایی کلی از آینده‌ی فناوری‌های خودرویی را نشان می‌دهد که کوپرتینویی‌ها در آن مشغول بودند

 • پلی استیشن 5 کی عرضه می شود

  پلی استیشن 5 کی عرضه می شود

  یاسو ایماناکا به عنوان یکی از تحلیلگران شناخته شده ویدیو گیم، در گزارش جدید خود اعلام کرده که هنوز با عرضه پلی استیشن 5 فاصله نسبتا زیادی داریم و بعید به نظر می‌رسد که این کنسول تا زمانی قبل از ماه مارس سال ۲۰۲۰ عرضه شود.

 • اپل سرویس Axios خریداری کرد

  اپل سرویس Axios خریداری کرد

  استارتاپ Pullstring پلتفرمی را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد تا اپلیکیشن‌هایی مخصوص سرویس‌هایی همچون الکسا و گوگل اسیستنت تولید کنند. طبق گزارش سرویس Axios، اپل این استارتاپ را خریداری کرد. این خرید، به‌احتمال زیاد برای بهبود دستیار هوشمند اپل یعنی سیری انجام شده است.

عصــر بــازی