معرفی محصولات ۲۰ شرکت‌ نانویی ایران در نمایشگاه چاینانو ۲۰۱۸

بیست شرکت نانویی ایرانی در نمایشگاه چاینانو ۲۰۱۸ (CHInano۲۰۱۸) جدیدترین دستاوردهای خود را در حوزه‌ فناوری نانو معرفی کردند.

معرفی محصولات ۲۰ شرکت‌ نانویی ایران در نمایشگاه چاینانو ۲۰۱۸

بیست شرکت نانویی ایرانی در نمایشگاه چاینانو ۲۰۱۸ (CHInano۲۰۱۸) جدیدترین دستاوردهای خود را در حوزه‌ فناوری نانو معرفی کردند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ایسنا، همزمان با برگزاری نمایشگاه چاینانو ۲۰۱۸ (CHInano۲۰۱۸) در شهر "سوژو" چین ۲۰ شرکت ایرانی فعال در حوزه نانو حضور یافتند و به محصولات و خدمات دانش‌بنیان خود را معرفی کردند. برگزاری نشست‌های مشترک (match making) در حوزه زیست‌پزشکی (China-Iran Biomedical Tech Business Matchmaking) میان شرکت‌های ایرانی و چینی از برنامه‌های جنبی این رویداد بوده است.

در این برنامه رنگ‌های آنتی‌باکتریال برای شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی در چین معرفی و مقرر شد نمونه‌های اولیه برای طرف چینی ارسال تا تست‌های لازم بر روی آن انجام شود. هدف این برنامه توسعه بازارهای خارجی، فروش رنگ‌های پودری الکترواستاتیک  مبتنی بر نانوفناوری آنتی باکتریال و ضد خوردگی است.

پوشش‌های نانولایه و نانوکامپوزیت به روش PVD به عنوان پوشش‌های فوق سخت به روش PVD از دیگر محصولات ارائه شده در این نشست‌ها بوده است. پوشش PVD، نوعی پوشش لایه نازک است که در محفظه خلا و از طریق تبخیر عناصر فلزی و رسوب نانوذرات حاصل از پلاسما روی قطعه ایجاد می‌شود. این پوشش‌ها به علت ضخامت کم عموماً باعث تغییر ابعادی قطعه نشده و می‌تواند خواص مورد نظر از لحاظ سختی، مقاومت سایشی و مقاومت به خوردگی را در قطعه ایجاد کند.

پودر فلورید منیزیم از دیگر محصولات عرضه شده در این نشست است. این محصول یکی از مهمترین گروه‌های سرامیکی فلوریدی است که با توجه به خواص منحصر به فرد آن در زمینه تولید پنجره‌های مادون قرمز، لنز دوربین‌های دید در شب و پوشش‌های ضد انعکاس، دارای کاربرد بسیار فراوانی است. ریزساختار نانومتری با ابعاد ۳۰ تا ۵۰ نانومتر، خلوص بالای ۹۹ درصد، تک فاز بودن محصول، قسمت تمام شده کمتر نسبت به نمونه تجاری، قابلیت ایجاد تغییر در ماهیت ریز ساختار از جمله مزایای این فناوری است.

رنگ پودری الکترواستاتیک نانوفناوری ضد خوردگی از دیگر محصولات عرضه شده است. این نوع پوشش‌ها از خانواده رنگ‌های پودری الکترواستاتیک است و با کمک تکنولوژی نانو خواص ضد خوردگی در آن ارتقا یافته، به گونه‌ای که مقاومت تجهیزات آهنی که بااین نوع رنگ‌های نانوفناوری پوشش داده شده‌اند، در برابر عوامل خورنده که موجب زنگ زدن قطعات می‌شوند، بیش از ٥ برابر بهتر از قطعات آهنی است که با رنگ‌های پودری الکترواستاتیک غیر نانویی رنگ شده‌اند.

مستربچ‌های پلیمری برای صنایع خودرو، دستگاه صنعتی الکتروریسی، دستگاه نیمه‌صنعتی نانوالیاف، فرآورده‌های آرایشی بهداشتی، شوینده‌ها و پاک کننده‌ها و پاک کننده صفحات LCD و LED، محصولات نوین ترمیم زخم، بند آورنده‌های خونریزی و محصولات ضدعفونی کننده بر پایه نانونقره، ژل موضعی درمان بیماری سالک، کپسول سینا کورکومین و داروی ضد سرطان سینا دوکسوزوم، داروی درمان سرطان "پکلی‌نپ"، لوله‌های بی صدا از دیگر محصولات نانویی ایرانی است که به شرکت‌های چینی معرفی شدند.

چاینانو یکی از مهمترین رویدادهای سالانه فناوری نانو در کشور چین و متشکل از چهار بخش اصلی "اجلاس سران"، "فناوری (کارگاه)"، "نمایشگاه" و "سرمایه‌گذاری" است و بر حوزه‌هایی از قبیل تولید نانومواد، انرژی و فناوری پاک، نانوفناوری زیستی و نانومواد جدید متمرکز شده است. هدف از برگزاری این رویداد، ایجاد یک بستر بین‌المللی برای گسترش همکاری‌ها و مبادلات مرتبط با فناوری نانو است.