رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی: بسته‌ای برای مقابله با تحریم ها و نوسانات ارزی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شده است/ با ارائه این بسته، مشکلی در زمینه تامین ارز اپراتورها نداریم

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تدوین بسته مقابله با تحریم و نوسانات ارز برای تامین ارز اپراتورهای ارتباطی با تمهیدات وزارت ارتباطات و بانک مرکزی خبر داد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی: بسته‌ای برای مقابله با تحریم ها و نوسانات ارزی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شده است/ با ارائه این بسته، مشکلی در زمینه تامین ارز اپراتورها نداریم

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تدوین بسته مقابله با تحریم و نوسانات ارز برای تامین ارز اپراتورهای ارتباطی با تمهیدات وزارت ارتباطات و بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش عصر ارتباط  به نقل از وزارت ارتباطات، حسین فلاح جوشقانی ​با اشاره به اینکه بسته‌ای برای مقابله با تحریم ها و نوسانات ارزی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه شده است، گفت: با ارائه این بسته، مشکلی در زمینه تامین ارز اپراتورها نداریم.

وی توضیح داد: با تمهیدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی، بسته مقابله با تحریم و نوسانات ارز در این وزارتخانه برای تامین ارز اپراتورهای تلفن همراه تهیه و در ستاد اقتصادی دولت مطرح شد، بنابراین در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

رئیس رگولاتوری افزود: پیش از این، اپراتورها نیازهای خود را به ما اعلام کرده بودند و پس از بررسی و تائید معاونت توسعه، هماهنگی و امور پشتیبانی و بانک مرکزی نیازها تائید و هماهنگی های ارزی در دولت انجام شد.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه در چند ماه گذشته با افزایش قیمت ارز، هزینه خدمات اپراتورهای ارتباطی نیز افزایش یافته است، ادامه داد: البته در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، برای تمامی خدمات، سقف و کف قیمت تعیین شده و اپراتورها مجازند مطابق با این تعرفه گذاری و براساس تحلیلی که از بازار دارند قیمت ها را تعریف کنند.

رئیس رگولاتوری گفت: آنچه مسلم است اینکه اپراتورهای ارتباطی در یکی دو سال گذشته با توجه به شرایط بازار، تعرفه ها را در پایین ترین میزان اعلام کردند اما هم اکنون با توجه به شرایط اقتصادی، تعرفه ها با افزایش قیمت حدود ۱۰ درصد در اینترنت و دو برابر در مکالمات مواجه شده که این افزایش قیمت همچنان طبق مقررات است.

تعویق در اجرای مرحله دوم طرح رجیستری

وی درباره اجرای طرح رجیستری نیز گفت: در اجرای طرح رجیستری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت کمیته راهبردی این طرح را به عهده دارد که در دو فاز ساماندهی گوشی های تلفن همراه و ساماندهی تبلت‎ها اجرایی شده است.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه توجه بیشتر ما به فاز نخست این طرح بود، تصریح کرد: فاز نخست این طرح برای جلوگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه اجرا شد، البته وزارت ارتباطات برای اجرای مرحله دوم رجیستری که مربوط به تبلت ها می شود، آمادگی کامل در حوزه فنی دارد اما ملاحظاتی در حوزه بازار وجود دارد که اجرای آن را به تعویق انداخته است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه متولی تامین گوشی تلفن همراه در بازار وزارت ارتباطات نیست گفت: وزارت صنعت، متولی تامین گوشی در بازار است، بنابراین موضوع تامین ارز گوشی های تلفن همراه در حوزه وظایف ما نیست. اما برخی سوءاستفاده ها و مشکلات قضایی هنگام تخصیص ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومانی صورت گرفت که منجر شد تا تعداد زیادی گوشی در گمرک باقی بماند. برای رفع این موضوع پیگیری های لازم را انجام می دهیم.

مشکلات فنی اتصال آنلاین «همتا» رفع شد

رئیس رگولاتوری درباره نحوه اتصال سامانه گمرک، وزارت صمت و ارتباطات در اجرای طرح رجیستری گفت: سامانه همتا این سه نهاد را به هم متصل کرده است. البته این سامانه زیر نظر ما نیست اما از قابلیت های آن در اجرای طرح رجیستری استفاده شده است.

فلاح جوشقانی با اشاره به رفع مشکلات فنی در حوزه اتصال برخط این سامانه افزود: ارتباط سامانه همتا، گمرک و نیروی انتظامی برقرار شده تا گوشی های تلفن همراه بعد از اربعین(۸ آبان) با شماره گذرنامه و شماره مسافری وارد شوند.

اجرای رجیستری برای اینترنت اشیا

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه طرح رجیستری در اجرای صحیح اینترنت اشیا نیز تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: پس از اجرایی شدن اینترنت اشیا در کشور همه تجهیزات باید دارای شناسه IMEI باشند و به سیم کارت متصل شوند.

ارائه راهکار برای حل مشکل حذف آبونمان تلفن

معاون وزیر ارتباطات درباره زمان اجرای حکم دیوان عدالت اداری برای حذف هزینه آبونمان تلفن ثابت با بیان اینکه اگرچه استفاده از تلفن ثابت در سال های اخیر روند کاهشی دارد اما وجود آن همچنان مورد نیاز است، تاکید کرد: حکم دیوان عدالت اداری برای حذف تعرفه تلفن ثابت مشکلاتی را برای مخابرات ایجاد کرد.

وی گفت: راهکارهای مختلفی برای این معضل ارائه کرده ایم و در حال بررسی است.

به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در حال حاضر ۶ تا ۷ میلیون خط تلفن ثابت بدون کارکرد وجود دارد و هزینه نگهداری آن بیش از ۷ تا ۸ هزار تومان در ماه است که برای این خطوط فقط آبونمان پرداخت می شود.

وی افزود: مخابرات با طرح همکدسازی ۷۰ درصد قیمت ها را کاهش داد، اما اکنون قیمت خدمات خود را به سقف رسانده است. گزارش این اقدام برای کمیسیون تنظیم مقررات ارسال شده است که براساس جمع بندی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قیمتی خلاف قانون و بالاتر از سقف تعیین شده در این حوزه نداشتیم. 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه