زاکربرگ به هیچ‌وجه قصد استعفا دادن ندارد!

همزمان با افزایش رسوایی های فیس بوک در زمینه نقض حریم شخصی کاربران و ناتوانی در برخورد با بحران های ناشی از انتشار اخبار جعلی شایعاتی در مورد استعفای زاکربرگ منتشر شد.

زاکربرگ به هیچ‌وجه قصد استعفا دادن ندارد!

روزنامه نیویورک تایمز یک هفته قبل گزارش مفصلی را که بر مبنای مصاحبه با ۵۰ منبع نزدیک به فیس بوک و برخی کارمندان سابق آن تهیه شده بود منتشر کرد که نشان می‌دهد مدیران ارشد فیس بوک و شخص زاکربرگ برای کاستن از بازتاب منفی گزارش‌های خبری مربوط به رسوایی کمبریج آنالیتیکا و همین طور سواستفاده روسیه از فیس بوک برای دخالت در انتخابات روسیه به روش‌های مختلفی متوسل شده اند.

به گزارش عصر ارتباط، فیس بوک در ابتدا این موضوعات را جدی نگرفت و برای مقابله با آنها و مجازات متخلفان کار چندانی انجام نداد. افشاگری‌های الکس استاموس مدیر امنیتی ارشد سابق فیس بوک هم نشان می‌دهد هم زاکربرگ و هم شریل سندبرگ معاون وی از فعالیت‌های روسیه در فیس بوک باخبر هستند، اما برای مقابله با آن کاری نکرده اند.

زاکربرگ ابتدا تاثیر دخالت روسیه بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را ایده ای احمقانه می‌دانست، اما با فشارهای کنگره سرانجام مجبور شد در این زمینه اقدامات جدی انجام دهد.

فیس بوک برای کاهش تاثیرات منفی انتشار اخبار منفی بر علیه خود یک شرکت مشاوره ای به نام Definers Public Affairs را به خدمت گرفته تا بر علیه نمایندگان کنگره که با آن مخالف هستند، لابی کند. این شرکت بر علیه فعالان اجتماعی مخالف فیس بوک هم وارد عمل شده و حتی بر علیه رقبای فیس بوک مانند گوگل و اپل هم گزارش‌های رسانه ای منفی و مخرب منتشر می‌کند.

افشاگری‌های رسانه‌ای در مورد این روش‌های تبلیغاتی مخرب فیس بوک موجب شده تا برخی سهام داران آن به صراحت خواستار استعفای مارک زاکربرگ شوند؛ به خصوص که نه زاکربرگ و نه سندبرگ بابت این رفتارهای خود عذرخواهی نکرده‌اند. هر دو نفر ادعاهای یادشده را غیردقیق توصیف کرده اند و سندبرگ تصریح کرده که امیدوار است در دهه‌های پیش رو نیز در فیس بوک با زاکربرگ همکاری داشته باشد. خود زاکربرگ هم تصریح کرده هیچ برنامه ای برای خروج از فیس بوک ندارد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه