همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

سردار جلالی رییس سازمان پدافند غیر عامل مطرح کرد: تهدیدات سایبری یکی از تهدیدات نوین برای کشور/ احتمال شکل گیری حمله به زیرساخت های حیاتی کشورها وجود دارد

سردار جلالی رییس سازمان پدافند غیر عامل مطرح کرد تهدیدات سایبری یکی از تهدیدات نوین برای کشور  احتمال شکل گیری حمله به زیرساخت های حیاتی کشورها وجود دارد

به گزارش عصر ارتباط، سردار  غلامرضا جلالی طی سخنانی در سومین کنفرانس ملی توسعه پایدار و پدافند غیرعامل تهدیدات سایبری را یکی از تهدیدات نوین و موجود برای کشور دانست و گفت: سایبر در حوزه زیرساخت‌ها نفوذ کرده و حمله‌های سایبری به زیرساخت‌های حیاتی، یکی از روش‌های دشمنان در جنگ‌های نوین است و این احتمال وجود دارد که همانند یک جنگ نظامی به زیرساخت‌های حیاتی کشورها حمله شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به رشد روزافزون فناوری‌ها و امکان ترکیب تهدید و فرصت در آن،  اظهار کرد: فناوری با رشد سریعی که داشته برخلاف کاربردها و خدماتی که می‌تواند به مردم ارائه دهد، تهدیداتی را نیز در قالب خود، به وجود آورده است‌. وجود سایبر در زیر ساخت‌ها به کشورهای تولیدکننده اشراف اطلاعاتی کامل می‌دهد . فناوری اطلاعات تلفیق شده از نوعIOT در سرمایه‌های فیزیکی امکان مدیریت و کنترل کشورها را کاهش داده و این اشراف کنترل را به سمت کشورهای تولید کننده فناوری سوق داده است و از جهت دیگر قابلیت‌های درون رگولاتوری در فناوری و کنترل‌گریزی در ذات فناوری‌های نو دیده می‌شود که قابلیت‌های مدیریت، کنترل، اداره و و بهره‌گیری مستقل را از دولت‌ها می‌گیرد.

جلالی تهدیدات ترکیبی را یکی دیگر از تهدیدات نوین برای کشور دانست و گفت: سایبر، گسترش فناوری و شبکه‌های اجتماعی موجب شده تا یک تهدید ترکیبی شکل گیرد؛ یعنی دشمنان با استفاده از فضای سایبر و به وسیله شبکه‌های اجتماعی می‌توانند تهدیدات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی برای کشور ایجاد کنند. ویژگی این تهدید این است که مردم محور اصلی آن هستند و با استفاده از شبکه اجتماعی که امروز تبدیل به یک رسانه فراگیر شده است و جای رسانه‌های رسمی را گرفته، اهداف خود را پیش می‌برد.

وی افزود: روند فناوری بسیار سریع است و بعضاً تحت اختیار و کنترل دولت‌ها نیست، به همین دلیل کشورها تحت تأثیر فناوری‌هایی هستند که از آن‌ها استفاده می‌کنند. این فناوری‌ها می‌توانند تولید داخلی باشند یا از کشورهای صاحب تکنولوژی و فناوری وارد شود. هوشمندسازی اشیاء موجب شده که هرچیزی قابل کنترل و مدیریت شود این هوشمندسازی بر همه حوزه‌ها تاثیر گذاشته و آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

جلالی شناخت ماهیت دارایی‌های کشور را بسیار مهم دانست و گفت: باید کارکرد دارایی‌های کشور را را به خوبی شناخت و دانست که این زیرساخت آیا دیگر زیرساخت‌های کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ آیا زیرساخت ما هوشمند و متصل به سایبر است یا خیر؛  از سوی دیگر از چه نسل از فناوری‌های نوین برخوردار است؟ هوشمند سازی اشیاء و زیرساخت‌ها موجب می‌شود که تخریب یا آسیب در یک جز در دیگر اجزای زیرساخت تاثیر بگذارد و آن را از فعالیت باز دارد. هوشمند سازی اشیاء همچنین موجب برنامه‌ریزی و کنترل از راه دور می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل نفوذ، کنترل، دسترسی، مدیریت ، تخریب و انهدام را از ویژگی‌های هوشمندسازی زیرساخت‌ها برشمرد و گفت: ویژگی هوشمندسازی زیرساخت‌ها امکان جنگ سایبری و زامبی‌سازی را به اشیا و زیرساخت‌ها می دهد که اجزا و زیرساخت با نفوذ دشمن می‌توانند علیه کشور به‌کار گرفته شوند. بنابراین تهدیدات سایبری از جمله نفوذ، دسترسی، اشراف اطلاعاتی، دستکاری در برنامه‌ها، دستور توقف سرویس، تخریب زیرساخت‌ها و انهدام آن از طریق حملات سایبری نیز به زیرساخت‌های هوشمند اضافه می‌شوند.

وی با اشاره به ترکیب فناوری‌ها در تهدیدات نوین گفت: به دلیل ترکیب فناوری‌ها در تهدیدات نوین یک فرد به تنهایی نمی‌تواند با ابعاد مختلف تهدیدات مقابله کند. پس باید با همکاری و هماهنگی اقدامات پیشگیرانه را انجام داد؛ باید با هوشمندی از قابلیت‌های مختلف فناوری بهره‌مند شویم و با شناخت دقیق تهدیدات با آن مقابله کنیم. نگاه ما به فناوری باید بومی، ایرانی و اسلامی باشد، ما می‌توانیم در شبکه جهانی باشیم اما یک شبکه بومی ایجاد کنیم و قابلیت جزیره شدن را داشته باشیم، از سوی دیگر نباید مهره دیگران در حوزه علم و فناوری شویم. رویکرد اساسی ما عبارت است از حضور در شبکه جهانی، طراحی یک شبکه برقی و مستقل در شبکه جهانی با قابلیت‌ تداوم ارزش‌های اسلامی در آن، اضافه کردن قابلیت «شبکه‌ای- سلولی» به شبکه‌ای که در شرایط تهدید و اضطرار، با سلولی‌کردن آن از تهدیدات مصون باشیم.

جلالی تاکید کرد: باید در حوزه‌های حیاتی و مهم به خود کفایی کامل برسیم، زیرا در هر حوزه‌ای که ما نیاز داشته باشیم، دشمن آن را تحریم می‌کند. پس باید با عملکرد درست براساس استراتژی‌ای که مقام معظم رهبری انتخاب کرده‌اند، یعنی همان مقاومت در برابر دشمن، پیش برویم.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • میزگرد بانکداری باز؛ فرصت‌ها و چالش‌ها برگزار می شود

  میزگرد بانکداری باز؛ فرصت‌ها و چالش‌ها برگزار می شود

  دومین میزگرد باشگاه دیجیتال با محوریت "بانکداری باز؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" عصر امروز با حضور کارشناسان ارشد این حوزه برگزار شد.

 • همه چیز درباره‌ی آیفون 2019

  همه چیز درباره‌ی آیفون 2019

  براساس پیش‌بینی تحلیلگران بارکلیز (Barclays)، به‌نظر می‌رسد اپل قصد دارد آیفون ۲۰۲۰ را با پشتیبانی از شبکه‌ی اینترنت پرسرعت 5G و تاچ‌آیدی به بازار عرضه کند. باتوجه‌به اطلاعات فاش‌شده‌ی زنجیره‌ی تأمین، انتظار می‌رود آیفون ۲۰۱۹ نیز تفاوت چندانی با نسخه‌های قبلی نداشته باشد؛ ولی از دوربین سه‌گانه بهره ببرد.

 • حمایت مرکز ملی فضای مجزی از وزارت ارتباطات

  حمایت مرکز ملی فضای مجزی از وزارت ارتباطات

  چند ماهی است که نام شبکه ملی اطلاعات با تاختن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گره ‌خورده است در حالی‌ که به گفته معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی نسبت به دو سال قبل پیشرفت چشمگیری در لایه زیرساخت این شبکه داشته‌ایم که متولی آن وزارت ارتباطات است.

 • خوشبختی به سبک اینستاگرام

  خوشبختی به سبک اینستاگرام

  به نقل از ایسنا، مهرداد فلاطونی با بیان اینکه خوشبختی یک موضوع نسبی است که از دیدگاه هر فرهنگ و جامعه‌ای تعریف خاص خودش را دارد، می‌افزاید: در بسیاری از کشورهای غربی خانواده‌ها لحظات خوش خود را با دوستانشان به اشتراک می‌گذارند

 • شیوه پرداخت تسهیلات به شتاب دهنده های استانی ICT

  شیوه پرداخت تسهیلات به شتاب دهنده های استانی ICT

  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نحوه ارائه تسهیلات به شتابدهنده های استانی کسب و کارهای نوپای حوزه فاوا را اعلام کرد.

 • تویت دردسر ساز ترامپ از سریال بازی تاج و تخت

  تویت دردسر ساز ترامپ از سریال بازی تاج و تخت

  چندی پیش «رابرت مولر» سرپرست سابق FBI، گزارش ۴۸۰ صفحه‌ای از تحقیقات خود منتشر کرد و در قسمتی از آن گفت که مدرک مثوقی برای حمایت مستقیم روسیه در دستکاری انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی به نفع ترامپ پیدا نشده است. ترامپ نیز سریعاً به این اتفاق واکنش نشان داد و با الهام از سریال بازی تاج و تخت ، توییتی منتشر کرد. حال به نظر می رسد این مسئله نارضایتی HBO شبکه سازنده‌ی این سریال را در پی داشته است.

 • گوشی نوکیا X71 با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی معرفی میشود

  گوشی نوکیا X71 با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی معرفی میشود

  اچ‌ام‌دی گلوبال (HMD Global)، شرکتی که مدیریت برند تجاری نوکیا را برعهده دارد، توانسته با توسعه‌ی دستگاه‌های مختلفش تقریبا برای تمامی کاربران در هر سطح اقتصادی گوشی هوشمند به بازار عرضه کند.

 • ردمی نوت 7 پرو شیائومی با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی معرفی شد

  ردمی نوت 7 پرو شیائومی با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی معرفی شد

  امروز شیائومی و سامسونگ محصولات میان‌رده‌ی خوبی را برای بازار هند معرفی کردند. شیائومی، از اعضای جدید خانواده‌ی ردمی نوت خود یعنی ردمی نوت 7 پرو رونمایی کرد. نسخه‌ی پرو، با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی، پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۷۵ و ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی داخلی عرضه خواهد شد. نسخه‌ی پایه‌ای Redmi Note 7، مجهز به دوربین ۱۲ مگاپیکسلی است

 • تأکید برحضورجوانان در فضای مجازی برای اشتغال

  حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه در شورای عالی فضای مجازی، افزود: مردم قم از آغاز نهضت اسلامی و تا فروردین 42 و حمله رژیم ستمشاهی به مدرسه فیضیه، 15 خرداد و سخنرانی تاریخی حضرت امام(ره) در عاشورای سال 42 ، نقش ارزنده‌ای ایفا و در کنار روحانیت و طلاب وفاداری کردند.

عصــر بــازی