وعده مشاركت همه دستگاه هاي اجرايي براي اجراي طرح "سما"

مجري طرح "سما" كه طرحي باهدف در فضاي مجازي توليد محتوا براي استفاده كودكان است اعلام كرد كه تمام  قوای نظام و دستگاه‌های اجرایی کشورموظف هستند در این طرح مشارکت کرده و در ساخت فضاي مجازي کودکان نقش داشته باشند.

وعده مشاركت همه دستگاه هاي اجرايي براي اجراي طرح "سما"

مجري طرح "سما" كه طرحي باهدف در فضاي مجازي توليد محتوا براي استفاده كودكان است اعلام كرد كه تمام  قوای نظام و دستگاه‌های اجرایی کشورموظف هستند در این طرح مشارکت کرده و در ساخت فضاي مجازي کودکان نقش داشته باشند.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از ايران، خسرو سلجوقي مجري طرح سما در خصوص اينكه چه نهادهايي در اجراي اين طرح فعاليت خواهند داشت ابراز داشت: همه قوای نظام و دستگاه‌های اجرایی کشور به‌دلیل فرابخش بودن این حوزه راهبردی، موظف هستند در این طرح مشارکت کرده و برای کودک در دنیای کودکان (فضای حقیقی) و به‌تبع آن برای فضای مجازی کودکان ایفای نقش کنند. به عبارتی باید قوه مقننه برای تهیه و تصویب قوانین کارآمد مرتبط برای توسعه فضای مجازی کودک، قوه قضائیه برای تهیه و تصویب لوایح و قوانین مرتبط برای توسعه فضای مجازی کودک، شورای عالی فضای مجازی برای تهیه و تصویب مصوبات لازم برای توسعه خدمات فضای مجازی کودک اقدام کنند. قوه مجریه نیز اهتمام جدی به حوزه فرابخشی کودک دارد و در این زمینه دستگاه‌های زیادی باید فعالیت برای کودک در فضای مجازی را در اولویت قرار دهند. وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی نیز باید برای تهیه و تصویب دستورالعمل‌های مختلف بویژه دسته‌بندی محتواهای تولیدی و همچنین نحوه حفظ مالکیت معنوی محتواهای تولیدی و غیره اقدام کند. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (بویژه سازمان رگولاتوری) باید دستورالعمل‌های تسهیم درآمد بین بازیگران تولید و توزیع محتوا را تهیه و تصویب کند. وزارت آموزش‌و پرورش نیز باید برای تسهیل حضور تولیدکنندگان محتوا در مراکز آموزشی و تجهیزات فناوری مربوطه در مدارس اقدام کند. سازمان اداری و استخدامی کشور هم باید آموزش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی را الزامی کند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (سازمان بهزیستی کشور) باید حضور بخش خصوصی را برای ارائه خدمات برخط به کودکان و اولیای آنان (بویژه افراد کم‌توان و توان‌خواهان) را در دستور کار خود قرار دهد. وزارت کشور (بویژه پلیس فتا) باید خط تماس فوری کمک به کودکان را راه‌اندازی کند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید پژوهش‌های مرتبط برای توسعه فضای مجازی برای کودک را توسعه دهد. سازمان صداوسیما برای تفکیک بین ترغیب با تبلیغ و فراهم کردن امکان ترغیب تولیدکنندگان و ارائه‌کنندگان محتوا برای تولید و معرفی محصولات خود اقدام کند. البته کاربران و بخصوص اولیای کودکان و مربیان آنان نیز باید با بهره‌برداری از تولیدات بیشترین نقش را ایفا کنند.

وي افزود: طرح «سما»، مدت‌ها است که در شورای عالی فضای مجازی مطالعه و بررسی شده ولی وزارت ارتباطات از یک سال پیش این طرح را با مطالعات اولیه آغاز کرده و در 29 بهمن 96 بنده از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان مجری «سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» منصوب شدم و از همان زمان این طرح آغاز به کار کرد. وزارت ارتباطات سعی کرده است عناصر این زیست‌بوم یعنی بازیگران تولید محتوا اعم از اپراتورها و شرکت‌های نوپا را شناسایی کرده و با پیگیری و ایجاد هماهنگی در اجرایی شدن مصوبات، برنامه را تسریع کند. از سوی دیگر وزارت ارتباطات سعی کرده است تا بین بازیگران تولید محتوای کودک ارتباط برقرار کرده و در قالب وجوه اداره شده برای تأمین منابع مالی ترجیحی مساعدت کند. البته اطلاعات جزئی‌تر مربوط به فعالیت‌ها در وبگاه www.cop.ir درج‌شده و قابل‌دسترس همگان است.

گفتني است سلجوقي پيش از اين مجري طرح 10 برابر كردن كحتواي داخلي بود كه نتوانست در اجراي اين طرح دستاورد قابل توجهي داشته باشد.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه