سئو یا بهینه‌سازی وب‌سایت چیست؟

سئو یا بهینه‌سازی وب‌سایت، بهبود و افزایش کمی و کیفی ترافیک وب‌سایت از طریق نتایج موتورهای جستجو است.

سئو یا بهینه‌سازی وب‌سایت چیست؟

سئو یا بهینه‌سازی وب‌سایت، بهبود و افزایش کمی و کیفی ترافیک وب‌سایت از طریق نتایج موتورهای جستجو است.

 

زمانی که شما به دنبال یک موضوع هستید، آن را در باکس جستجوی گوگل، یاهو و یا بینگ وارد می‌کنید تا در مورد آن اطلاعاتی را پیدا کنید. موتورهای جستجو پس از بررسی در پایگاه‌ داده‌های عظیم خود موضوع مورد نظر شما را پیدا می‌کنند و نتایج مشابه را برایتان نمایان می‌کنند.

 

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید چه چیز مهمی در پشت این فهرست جادویی وجود دارد؟

در اینجا باید بگوییم سئو چگونه کار می‌کند: گوگل یا هر موتور جستجویی که از آن استفاده می‌کنید دارای یک خزنده است که تمام اطلاعات موجود در سطح اینترنت را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به‌منظور فهرست بندی در پایگاه داده‌ها قرار می‌دهد. الگوریتم‌های موتورهای جستجو وظیفه این فهرست بندی را به عهده‌دارند و پس از جستجوی کاربران تلاش می‌کنند که بهترین نتایج را به آن‌ها نشان دهند.

 

شاخص‌های مناسب برای سئو چه مواردی است؟

کیفیت ترافیک

شما می‌توانید مخاطبان زیادی را از سراسر دنیا جذب وب‌سایتتان کنید؛ اما باید این نکته را در نظر بگیرید که اگر به‌طورمثال شما فروشنده موبایل هستید و بیشتر کشاورزان وارد وب‌سایت شما می‌شوند، به‌طور حتم این ترافیک، ترافیک باکیفیتی نیست. در واقع شما به دنبال مخاطبانی هستید که قصد خرید موبایل دارند.

حجم ترافیک

هرچه تعداد مخاطبان هدف بیشتری از طریق موتورهای جستجو وارد وب‌سایت شما شوند، به همان نسبت هم ترافیک بیشتری خواهید داشت.

 

نتایج ارگانیک موتورهای جستجو

درصورتی‌که وب‌سایت شما بدون هیچ‌گونه تبلیغاتی در نتایج اولیه موتورهای جستجو قرار بگیرد، به آن دیده شدن از طریق جستجوی ارگانیک و یا ارگانیک سرچ می‌گویند.

 

 

 

چگونه سئو را برای یک وب‌سایت پیاده‌سازی کنیم؟

برای پیاده‌سازی سئو بایستی جنبه‌های مختلفی را در نظر بگیریم:

 

تکنیکال

 

ایرادات تکنیکی مرتبط با وب‌سایت خود را پیدا کنید و آن‌ها را برطرف کنید. هرکدام از این مشکلات می‌تواند بر روی سئو وب‌سایت شما تاثیرگذار باشد و در صورت رفع نکردن آن‌ها نمی‌توانید جایگاهی را در موتورهای جستجو به دست آورید.

کلمات کلیدی

هر کسب‌وکاری از یکسری کلمه و عبارت مشخص برای محصولات و خدماتش استفاده می‌کند. کاربران مختلف از طریق این عبارات یا کلمات کلیدی شما را در موتورهای جستجو پیدا می‌کنند. پس باید در انتخاب این کلمات دقت کافی داشته باشید.

 تولید محتوا

بعد از اینکه کلمات کلیدی موردنظرتان را انتخاب کردید نوبت به تولید محتوای منحصربه‌فرد برای وب‌سایتتان هست. این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر محتوای وب‌سایت شما به‌صورت منحصربه‌فرد تولید شود مزیت‌هایی مانند افزایش بازدید مخاطبان، رتبه گرفتن در موتورهای جستجو و ... را به همراه دارد.

سئوی داخلی

سئوی داخلی شامل فعالیت‌هایی است که بایستی در داخل سایت شما انجام بگیرد. زمانی که این روش‌ها به‌درستی پیاده‌سازی شوند، موتورهای جستجو وب‌سایت شما را به‌صورت کارآمدتری به مخاطبان هدفتان نشان می‌دهند.

سئوی خارجی

سئوی خارجی به مجموعه فعالیت‌هایی اشاره دارد که بیرون از وب‌سایت و برای ارتقای رتبه شما در موتورهای جستجو انجام می‌گیرد. کارهایی از قبیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، فروم‌ها، انتشار رپورتاژ و ... ازاین‌دست می‌باشند.

 

نتیجه‌گیری

افزایش مخاطبان و در نهایت تبدیل آن‌ها به مشتری در فضای آنلاین نیازمند استفاده از متدهای مختلفی می‌باشد. یکی از این متدها سئو یا بهینه‌سازی سایت است. این روش به زمان زیادی نیاز دارد تا به نتیجه مطلوب برسد اما نتایج آن می‌تواند ماندگار باشد و سال‌ها موثر واقع شود.

نویسنده: مهسا خورشیدی - کارشناس دیجیتال مارکتینگ

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه