همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

جزییات «هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران»  اعلام شد

جزییات هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران   اعلام شد

پس از انتشار فراخوان «هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران» از اول آذر ماه، نخستین نشست خبری این جشنواره ظهر سه شنبه ۱۳ آذر برگزار و جزییات این رویداد تشریح شد.

به گزارش عصر ارتباط آنلاين، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به رویکرد امسال بنیاد در مورد حمایت از تولید داخل اشاره کرد و گفت: نمود این مسئله را در «هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران» خواهیم دید، از جمله این که جوایز برندگان به 360 میلیون تومان افزایش یافته است.

حسن کریمی در نشست خبری درباره هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران گفت: رویکرد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای حمایت از تولید داخل است و در این راستا بنیاد اهمیت ویژه‌ای را برای حمایت از بازی‌سازان در قالب ساختار همگرا برای امسال و سال آینده در نظر گرفت. علاوه بر این در لیگ بازی‌های رایانه‌ای نیز بیشترین جایزه نقدی به برنده بازی ایرانی کوییز آو کینگز تعلق گرفت.

وی با بیان این که در جشنواره امسال هدف اصلی ما این بوده که بیشترین منفعت و استفاده متعلق به بازی‌سازان باشد گفت: اعضای شورای سیاست‌گذاری به ما این جرات را دادند که تغییرات مهمی در جشنواره به ویژه در بحث ژانربندی، شیوه داوری و میزان جوایز به وجود بیاید.

کریمی با بیان این که هزینه برگزاری جشنواره حدود 10 درصد افزایش داشته که رقمی متداول محسوب می‌شود گفت: با این حال از هزینه‌های برگزاری این رویداد به شدت کاسته شده و این کاهش هزینه به جوایز منتقل شده است. به این ترتیب جایزه بهترین بازی سال 100 میلیون تومان، جایزه بخش دستاوردها هریک 20 میلیون تومان و مجموع جوایز 360 میلیون تومان خواهد بود.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان این که ژانرهای جشنواره منطبق با وضعیت فعلی بازی‌سازان ایرانی اصلاح شده است گفت: بخش داوری جشنواره نیز تغییراتی اساسی داشته و برای نخستین بار شاهد حضور منتقدان بازی هستیم.

 

دیوان عدالت شکایت از اعطای مجوز ورود بازی خارجی را رد کرد

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای همچنین در پاسخ به سواليدر خصوص شکایت يك فروشگاه عرضه اپليكيشن داخلي از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در دیوان عدالت اداری توضیح داد: یک شائبه حقوقی برای اين مجموعه وجود داشت مبنی بر این که با توجه به ماهیت بنیاد، این نهاد نمی‌تواند متولی بازی‌های ویدیویی باشد و در نتیجه ساختار حقوقی بنیاد امکان اعطای مجوز جهت ورود بازی‌های خارجی و اخذ عوارض را ندارد.

کریمی افزود: دو هفته پیش دیوان عدالت اداری رای خود را اعلام و این شکایت را رد کرد. به هر حال از نظر ما این شکایت سبب خیر شد و امیدواریم با رفع این شائبه‌ها شرایط برای همکاری‌های مثبت فراهم شود.

 

تفاهم با معاونت علمی

کریمی با بیان این که با معاونت علمی ریاست جمهوری مذاکرات خوبی داشته‌ایم گفت: به توافقات اولیه برای این که برنده‌های جشنواره به عنوان شرکت خلاق نزد معاونت علمی پذیرفته شوند دست یافته‌ایم و به احتمال زیاد این موضوع به سرانجام می‌رسد.

وی همچنین گفت: از رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های تخصصی بازی‌های ویدیویی درخواست کمک و همکاری داریم تا با پوشش خوب این جشنواره و معرفی بازی‌های برتر، ذهنیت بازیکنان ایرانی را نسبت به بازی‌های ایرانی تغییر دهند. بازی‌هایی که موفق به دریافت جایزه می‌شوند، قطعا بازی‌‌های خوبی هستند و امیدوارم با همکاری رسانه‌ها بتوانیم نظر بازی‌کنان جدی و حرفه‌ای کشور را به آنها جلب کنیم.

جزییات «هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران»  اعلام شد

تغییرات اساسی از جایزه تا تغییر نام جشنواره با کمک شورای سیاست‌گذاری

دبیر هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران نیز در ادامه این نشست به تشریح جزییات جشنواره پرداخت. محمد حاجی‌میرزایی گفت: برای نخستین بار شورای سیاست‌گذاری جشنواره تشکیل شد و در این شورا یازده نفر از فعالان بخش‌های مختلف حوزه‌ی بازی شامل بازی‌سازان موبایل و PC، نمایندگان رسانه‌ها، دبیران و داوران سابق جشنواره حضور دارند.

وی ادامه داد: این شورا سه مصوبه مهم داشت. اول این که هزینه‌های برگزاری را کاهش دهیم و جوایز افزایش یابد. دوم این که در ساختار داوری تغییرات جدی روی داده و به جای آن که دبیر جشنوراه، داوران را تعیین کند، شورای سیاست‌گذاری به انتهاب داوران می‌پردازد و سوم هم این که تنها بازی‌هایی پذیرفته خواهند شد که پیش از پایان فراخوان، در یکی از اپ‌استورها منتشر شده باشند.

دبیر جشنواره هستم درباره جوایز این دوره توضیح داد: هزینه برگزاری جشنواره در سال گذشته 550 میلیون تومان و میزان جوایز 45 میلیون تومان بود. اما در جشنواره هشتم، با وجود افزایش قیمت‌ها، هزینه جشنواره به 240 میلیون تومان کاهش یافته و میزان جوایز به 360 میلیون تومان افزایش یافته است.

حاجی میرزایی با بیان این که جایزه بهترین بازی سال 100 میلیون تومان است افزود: جایزه هر دستاورد 2 میلیون تومان بود که به 20 میلیون تومان افزایش یافته است. جایزه بهترین بازی از نگاه مردم نیز از ۱ میلیون تومان به 15 میلیون تومان رسیده است. همچنین دو جایزه مردمی دیگر نیز شامل بهترین به‌روزرسانی ویژه بازی‌هایی که آپدیت قابل توجهی ارایه داده‌اند و همچنین مورد انتظارترین بازی سال به جوایز جشنواره افزوده شده است.

وی درباره تغییرات داوری در جشنواره هفتم نیز گفت: بهترین بازی و دستآورد را 10 داور منتخب شورای سیاست‌گذاری انتخاب خواهند کرد. همچنین 5 داور نیز برای دسته‌بندی ژانرها انتخاب می‌شوند. تعداد ژانرها نیز به 13 ژانر به صورت آزمایشی افزایش یافته است و هر ژانری تنها در صورتی داوری خواهد شد که حداقل سه بازی قابل قبول درآن ژانر به مرحله نهایی راه یابند.

حاجی‌میرزایی گفت: برای انتخاب بهترین ژانرها، آکادمی جشنواره تشکیل خواهد که اعضای آن شامل نماینده تیم‌ها یا شرکت‌هایی که در 4 سال گذشته غزال برده‌اند، اشخاص حقیقی که در 4 سال گذشته جشنواره غزال برده‌اند و همچنین بیست نفر از نمایندگان رسانه‌ها خواهد بود. عضویت افراد در این آکادمی مادام‌العمر است و هرسال به تعداد اعضا اضافه خواهد شد که قطعا به عادلانه‌تر شدن و دقیق‌تر شدن داوری‌ها کمک خواهد کرد.

دبیر جشنواره هشتم با بیان این که مهم‌ترین شرط حضور بازی‌ها در جشنواره این است که در طول یک سال گذشته در یکی از مارکت‌های دیجیتال داخلی و خارجی یا به صورت فیزیکی منتشر شده باشد گفت: البته انتشار بازی در حالت Early access و Soft lunch نیز مورد قبول است. اما سایت جشنواره دیگر مکانی برای آپلود فایل ندارد و باید امکان دانلود بازی از استور‌ها برای داوران جشنواره فراهم باشد.

وی با بیان این که کاراکتر جشنواره تغییر خواهد کرد گفت: برای طراحی کاراکتر فراخوانی منتشر شده و طراحان تا آخر آذر فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند. تاکنون سی طرح دریافت شده و به سه اثر برتر به ترتیب 5، 3 و ۱ میلیون تومان جایزه تعلق می‌گیرد.

حاجی‌میرزایی درباره اختتامیه این رویداد نیز گفت: تنها بازی‌سازانی که به مرحله نهایی جشنواره برسند به مراسم اختتامیه دعوت می‌شوند و کوچک کردن اختتامیه یکی از راه‌های کاهش هزینه بود. سایر بازی‌سازان علاقه‌مند نیز می‌توانند مراسم را به صورت آنلاین تماشا کنند.

وی درباره تغییر نام جشنواره نیز توضیح داد: نام این رویداد از «جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران» به «جشنواره بازی‌های ویدیویی تهران تغییر کرده است تا گستردگی بازی‌های تحت پوشش و گستردگی جغرافیایی این رویداد را به خوبی برساند.

بر این اساس بازی‌سازان سراسر کشور تا ۱۵ دی ماه فرصت دارند با مراجعه به سایت جشنواره به نشانی http://irangamefestival.ir/ نسبت به ثبت و ارسال آثار خود اقدام نمایند.

 

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • تحلیل بیت‌کوین در فصل اول سال ۲۰۱۹

  تحلیل بیت‌کوین در فصل اول سال ۲۰۱۹

  بیت‌کوین (Bitcoin) نوعی ارز دیجیتال (Cryptocurrency) است که راه را برای سایر ارزهای دیجیتال هموار کرد. این ارز دیجیتال پیشرو اولین‌بار در وایت‌پیپرهای اولیه‌ی ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. گفتنی است هویت ناکاموتو همچنان در پشت پرده‌ها پنهان است. ایده‌ی اصلی بیت‌کوین ایجاد ارز آنلاینی نظیر‌به‌نظیر بود تا کاربران بتوانند بدون نیاز به افشای هویت خود پول مبادله کنند

 • آیا اطلاعات شخصی‌تان در دارک وب وجود دارد

  آیا اطلاعات شخصی‌تان در دارک وب وجود دارد

  تنها چند نمونه از شرکت‌های بزرگی هستند که تاکنون به‌دفعات در سال ۲۰۱۹، هکرها به آن هجوم برده‌اند و این، اتفاقی بسیار نگران‌کننده است. بعد از هرگونه رخنه‌ی امنیتی، معمولا داده‌های به‌دست‌آمده‌ی هکرها که غالبا شامل اطلاعات شخصی کاربران زیادی است، در بخش پنهان و رمزنگاری‌شده‌ی اینترنت با نام دارک وب (Dark Web) ظاهر می‌شود.

 • قطع ارتباط مخابراتی در شمیرانات

  قطع ارتباط مخابراتی در شمیرانات

  رئیس اداره مخابرات بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات از اعزام نیروهای کمکی مخابرات تهران به این بخش برای بررسی قطعی ارتباط مخابراتی تلفن همراه و ثابت خبر داد.

 • با عینک هوشمند هواوی آشنا شوید

  با عینک هوشمند هواوی آشنا شوید

  هواوی اعلام کرده قصد دارد با همکاری جِنتِل مانستر، به تولید عینک هوشمند روی بیاورد. جنتل مانستر شرکتی کره‌ای است که در حوزه‌ی عینک‌های آفتابی و طبی فعالیت می‌کند. ظاهرا عینک هوشمند هواوی قرار است در چندین مدل مجهز به تجهیزات الکترونیکی یکپارچه تولید شود

 • گوشی نوکیا X71 با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی معرفی میشود

  گوشی نوکیا X71 با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی معرفی میشود

  اچ‌ام‌دی گلوبال (HMD Global)، شرکتی که مدیریت برند تجاری نوکیا را برعهده دارد، توانسته با توسعه‌ی دستگاه‌های مختلفش تقریبا برای تمامی کاربران در هر سطح اقتصادی گوشی هوشمند به بازار عرضه کند.

 • ایرپاد جدید اپل با امکاناتی خاص معرفی شد

  ایرپاد جدید اپل با امکاناتی خاص معرفی شد

  این شارژر جدید بی سیم با استاندارد شارژ Qi کار می‌کند. این موضوع به این معنا است که حال می‌توانید با استفاده از اکثر شارژرهای بدون سیم موجود در بازار ایرپاد خود را شارژ کنید. جدا از این موارد، ایرپاد جدید شباهت بسیار زیادی به نسل اول خود داشته و تنها یک چراغ LED کوچک که عمر باتری را به تصویر می‌کشد آن را متمایز می‌کند.

 • زمان برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان اپل مشخص شد

  زمان برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان اپل مشخص شد

  شعار اپل برای رویداد امسال «کد بنویسید، دیگران را شگفت زده کنید» است و همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، اپل یک طرح گرافیکی نیز برای این شعار آماده کرده که در آن ذهن یک ربات از محصولات اپل منفجر شده است.

 • الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  الزام مخابرات به ثبت نام خط تلفن ثابت

  با الزام سازمان تنظیم مقررات، مخابرات موظف شد، حداکثر یک‌ماه پس از درخواست متقاضی، خط تلفن ثابت در نواحی شهری را دایر کرده و تحویل دهد، در غیر این صورت، متقاضی می‌تواند شکایت کند.

 • پلی استیشن 5 کی عرضه می شود

  پلی استیشن 5 کی عرضه می شود

  یاسو ایماناکا به عنوان یکی از تحلیلگران شناخته شده ویدیو گیم، در گزارش جدید خود اعلام کرده که هنوز با عرضه پلی استیشن 5 فاصله نسبتا زیادی داریم و بعید به نظر می‌رسد که این کنسول تا زمانی قبل از ماه مارس سال ۲۰۲۰ عرضه شود.

 • کروم هک شدن پسورد شما را اطلاع میدهد

  کروم هک شدن پسورد شما را اطلاع میدهد

  روز گذشته مصادف با ۵ فوریه برابر بود با روز اینترنت امن و گوگل با انتشار یک ابزار امنتی فوق العاده که از همین حالا هم برای تمامی کاربران مرورگر کروم در دسترس است این روز را جشن گرفت. عملکرد افزونه جدید کروم به این نحو است که با بررسی ترکیب نام های کاربری و کلمات عبوری که شما برای لاگین کردن به سرویس های آنلاین مختلف استفاده می کند و چنانچه هکرها به این ترکیب دسترسی پیدا کرده باشند به شما هشدار می دهد.

عصــر بــازی