گوگل به دنبال درمان كوري دائمی

گوگل قصد دارد با توسعه مدل جدیدی از هوش مصنوعی، بيماری رتینوپاتی دیابتی ( کوری دائمی) را به كمك فناوری نوين خود در شبكيه چشم تشخيص داده و درمان لازم براي آن را ارايه دهد.

گوگل به دنبال درمان كوري دائمی

گوگل قصد دارد با توسعه مدل جدیدی از هوش مصنوعی، بيماري رتینوپاتی دیابتی ( کوری دائمی) را به كمك فناوري نوين خود در شبكيه چشم تشخيص داده و درمان لازم براي آن را ارايه دهد.

گوگل در تلاش است تا با توسعه این طرح ابتکاری، درمان بیماری رتینوپاتی دیابتی را در درمانگاه ها و بیمارستان های هندوستان به مرحله اجرا بگذارد. در حال حاضر بیش از 400 میلیون نفر در جهان دیابت دارند. یک سوم از این افراد نیز مبتلا به عارضه رتینوپاتی دیابتی هستند. عارضه ای که می تواند فرد را به کوری دائمی مبتلا کند. درهمین راستا گوگل به فکر آن افتاده است تا با بهره گیری از فناوری های نوین، افراد مبتلا به بیماری دیابت را از کوری دائمی نجات دهد.

این شرکت اعلام کرده است به دلیل دسترسی محدود بسیاری از مردم جهان به متخصصان در حوزه مراقبت چشم و غربالگری صحیح، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت دچار کوری دائمی می شوند. این در حالی است که با توسعه فناوری های نوین و هوش مصنوعی می توان این عارضه را رفع کرده و درمان کرد. گوگل طی چند سال اخیر همکاری خود با متخصصان چشم در هند و ایالات متحده را توسعه داده و با ایجاد سیستمی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل چشم به منظور شناخت به موقع عارضه تخریب شبکیه را توسعه داده است. آزمایش اولیه تشخیص عارضه رتینوپاتی به وسیله هوش مصنوعی موفقیت آمیز و امیدوار کننده توصیف شده است.

گوگل طی چند سال اخیر سرمایه گذاری بسیاری را در توسعه پروژه های آسیا و اقیانوسیه با تأثیرات مثبت اجتماعی، از جمله توقف ماهیگیری غیرقانونی در اندونزی، پیش بینی سیل در هند و حفظ گونه های محلی پرنده در نیوزیلند هزینه کرده است. حال این غول فناوری بر پیشرفت مراقبت های بهداشتی در مناطق توسعه نیافته و در حال توسعه تأکید کرده و در تلاش است تا سازمان های آسیا و اقیانوس آرام را به استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به بیماران در معرض خطر کوری دائمی تشویق کرده و دولت ها، سازمان های غیر انتفاعی، دانشگاه ها و حوزه های کسب و کار را به مشارکت گسترده در این طرح ابتکاری دعوت کند.

گفتنی است رتینوپاتی عارضه‌ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ‌های خونی رخ می‌دهد. وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون شده یا منجر به رشد شاخه‌های عروقی شکننده و کلاف مانند شده و باعث تخریب شبکیه شود؛ در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز میفرستد تار شده یا کج و معوج می‌شود. رتینوپاتی دیابتی یکی از علل اصلی کاهش دید است و کسانیکه دیابت درمان نشده دارند ۲۵ برابر شانس بیشتری برای کوری نسبت به افراد عادی دارند.