علت راه‌اندازي نشدن سامانه استعلام ممنوع‌الخروجی اعلام شد

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا با اشاره به امکان استعلام ممنوع‌الخروجی افراد از طریق مراجعه افراد به این پلیس، گفت: نظر کارشناسی پلیس این است که در پی راه اندازی «سامانه استعلام ممنوع الخروجی» ممکن است افشای برخی اطلاعات محرمانه و شخصی افراد صورت بگیرد.

 علت راه‌اندازي نشدن سامانه استعلام ممنوع‌الخروجی اعلام شد

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا با اشاره به امکان استعلام ممنوع‌الخروجی افراد از طریق مراجعه افراد به این پلیس، گفت: نظر کارشناسی پلیس این است که در پی راه اندازی «سامانه استعلام ممنوع الخروجی» ممکن است افشای برخی اطلاعات محرمانه و شخصی افراد صورت بگیرد.

به گزارش عصر ارتباط آنلاين و به نقل از پایگاه خبری پلیس، چندی پیش و بر اساس مصوبه کارگروه مرز شورای امنیت کشور، نیروی انتظامی مکلف شد از دی‌ماه سال 96 ظرف مدت حداکثر سه ماه با همکاری وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه نسبت به راه‌اندازی و مدیریت سامانه‌ای بر خط برای درج اسامی اشخاص ممنوع‌الخروج اقدام کند.

نکته قابل توجه آنکه این اقدام باید با ذکر علت ممنوع‌الخروجی و همچنین آدرس و شماره تلفن‌های مراجع صلاحیت‌دار برای پیگیری شهروندان اعلام می‌شد.

این سامانه باید به‌گونه‌ای طراحی و اجرا می‌شد که شهروندان بتوانند با ورود اطلاعات شخصی درخواست شده از آخرین وضعیت امکان خروج از کشور یا عدم امکان آن، آگاه شوند.

سرهنگ مجید صمدی، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا در تشریح اقدامات نیروی انتظامی در روند اطلاع رسانی اسامی افراد ممنوع الخروج، اظهار داشت: روند اطلاع رسانی و استعلام درباره  وضعیت ممنوع الخروجی افراد از سال های گذشته توسط این پلیس صورت می گیرد و هر فردی با مراجعه به پلیس مهاجرت و گذرنامه در استان تهران و رده های تابعه در سایر استان ها می تواند از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شود.

 وی افزود: در فرایند دیگری، زمان صدور گذرنامه اولیه برای افراد و وضعیت ممنوع الخروجی شان بررسی و اعلام می شود و از طرفی زمانی که فردی برای صدور گذرنامه به پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا مراجعه می کند،از سوی این پلیس فرمی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که افراد در صورت تمایل می توانند با درج شماره تلفن همراه خود در آن، هر زمان که به هر دلیلی ممنوع الخروج شدند از موضوع مطلع شوند.

سرهنگ صمدی تصریح کرد: در واقع  در چنین فرایندی، موضوع از طریق سامانه پیامکی این پلیس  به فرد متقاضی اعلام می شود؛ البته تحقق  این مهم منوط به این است که فرد متقاضی صرفا شماره شخصی خود را اعلام کند و در صورت واگذاری خط، حتما مراتب را به این پلیس اعلام کند.

این مقام عالی انتظامی یادآور شد: بر اساس بند 5 مصوبه شورای عالی اداری در سال 74، تمام دستگاه های صلاحیت دار، زمانی که فردی را  به هر دلیلی ممنوع الخروج می کنند موظف اند مراتب را به فرد مذکور اطلاع رسانی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش  عنوان کرد: نظرکارشناسی پلیس این است که در پی راه اندازی سامانه استعلام ممنوع الخروجی، ممکن است افشای برخی اطلاعات محرمانه و شخصی افراد  صورت بگیرد و به نوعی این مهم در این میان مغفول مانده است.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا تصریح کرد: معتقدیم که با راه اندازی این سامانه، هر فردی با در اختیار داشتن اطلاعات شخص  فرد دیگری ( مشخصات فردی، کد ملی و ...) می تواند به این اطلاعات دست یابد که آیا فرد مورد نظرش ممنوع الخروج هست یا خیر؟ بنابر این پیش از راه اندازی این سامانه به دنبال رفع نقایص و معایب هستیم.

 وی افزود: از طرفی نیروی انتظامی در تحقق این مهم و راه اندازی سامانه استعلام ممنوع الخروجی ،  صرفا مجری است و دستگاه های متولی دیگری باید بسترهای راه اندازی این سامانه را با در نظر گرفتن ملاحظات محرمانگی اطلاعات اشخاص مهیا کند.

هر چند روند اجرایی راه اندازی  سامانه استعلام ممنوع الخروجی از سوی مراجع مسئولی چون وزارت اطلاعات، امورخارجه، کشور و پلیس در حال پیگیری است و جلسات کارشناسانه مستمری  با حضور نمایندگان دستگاه های متولی برگزار شده  و تداوم دارد، اما به نظر می رسد که نیروی انتظامی در این حلقه در ایستگاه پایانی و نقش مجری را داراست و  لازم است که بستر های لازم برای راه اندازی این سامانه ابتدا توسط دستگاه ها و نهادهایی که در خط مقدم و ابتدایی هستند فراهم شود و درباره علت تعلل در راه اندازی این سامانه، نیروی انتظامی  متهم به کم کاری نشود

 

راه‌اندازی سامانه اعلام ممنوع الخروجی در انتظار دریافت مجوز قضایی
فرمانده نیروی انتظامی، نیز در خبر دیگری اعلام کرد: ناجا در صورت دریافت مجوز قضایی می‌تواند سامانه اعلام اسامی افراد ممنوع الخروج را تا یک ماه آینده راه‌اندازی کند.

سردار حسین اشتری خانه‌ملت در توضیح عدم راه‌اندازی سامانه‌ای که به موجب آن متقاضیان خروج از کشور از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع می‌شوند، گفت: افراد متقاضی خروج از کشور می‌توانند با کارت شناسی خود (کارت ملی) به دفاتر پلیس مراجعه و اطلاعات لازم در مورد ممنوع الخروجی را دریافت کند.

 

محدودیت اعلام ممنوع الخروجان بر روی سایت برخط

فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: طبق مصوبه کارگروه مرز شورای امنیت کشور سامانه‌ای بر خط برای درج اسامی اشخاص ممنوع الخروج باید راه‌اندازی شود تا همه به صورت مستقل بتوانند اطلاعات را از آن دریافت کنند اما با توجه به محدودیت درج سوابق برخی افراد هنوز عملیاتی نشده است.

 

راه‌اندازه سامانه اعلام اسامی ممنوع الخروجان منوط به دریافت مجوز قضایی

وی افزود: راه‌اندازی سامانه مذکور علاوه بر تامین زیرساخت‌های لازم نیازمند دریافت مجوز قضایی است، نیروی انتظامی از مجلس و قوه قضاییه نیز درخواست کرده تا اجازه راه‌اندازی این سامانه را بدهند تا افراد برای دریافت اطلاعات محدودیتی نداشته باشند.

فرمانده نیروی انتظامی یادآور شد: نیروی انتظامی می‌تواند در صورت دریافت مجوز قضایی سامانه درج اسامی اشخاص ممنوع الخروج تا یک ماه آینده راه‌اندازی کند.

به گزارش خانه‌ملت؛ بر اساس مصوبه کارگروه مرز شورای امنیت کشور، نیروی انتظامی از دی ماه سال 96 ظرف مدت حداکثر سه ماه با همکاری وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه نسبت به راه اندازی و مدیریت سامانه‌ای بر خط برای درج اسامی اشخاص ممنوع الخروج با ذکر علت ممنوع الخروجی و همچنین آدرس و شماره تلفن های مراجع صلاحیت دار برای پیگیری شهروندان اقدام نمایند.

گفتنی است؛ این سامانه باید به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که شهروندان بتوانند با ورود اطلاعات شخصی درخواست شده از آخرین وضعیت امکان خروج از کشور یا عدم امکان آن، آگاه شوند.