شيب كند كاهش قيمت موبايل با وجود كاهش نرخ ارز

از اواسط آبان ماه قيمت گوشي هاي موبايل اندكي سير نزولي پيدا كرد كه برخي علت آنرا كاهش نرخ ارز ارزيابي كردند اما كاهش قيمت موبايل همچنان به اندازه كاهش نرخ ارز نبوده است.

شيب كند كاهش قيمت موبايل با وجود كاهش نرخ ارز

از اواسط آبان ماه قيمت گوشي هاي موبايل اندكي سير نزولي پيدا كرد كه برخي علت آنرا كاهش نرخ ارز ارزيابي كردند اما كاهش قيمت موبايل همچنان به اندازه كاهش نرخ ارز نبوده است.

به گزارش عصر ارتباط و به نقل از ايلنا، اما این روند کاهش قیمت‌ها طی ماه گذشته چندان محسوس نبود و این در حالی است که نرخ دلار از اواخر آبان‌ماه تا به امروز نزدیک به 4 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است و از حدود 13 هزار تومان به کانال 9 هزار تومان عقب نشینی کرده است.

یکی از فعالان بازار تلفن‌همراه درباره علت عدم افت قیمت‌ها طی یک ماه اخیر  گفت: واردکنندگان گوشی‌ها را با نرخ ارز نیمایی وارد کشور می‌کنند و دلار در این سامانه طی یک ماه گذشته نوسان چشمگیری نداشته است.

علی حبیب‌نژاد با بیان اینکه بازار رفته رفته با کمبود کالا مواجه خواهد شد، اظهار کرد: طی چند هفته اخیر بازار گوشی با رکود شدیدی مواجه شده است اما با این حال بعضی از مدل‌ها پرفروش کمیاب هستند و به نظر می‌رسد با توجه به نزدیک شدن شب عید بازار به سوی کمبود کالا می‌رود.

این فعال بازار تلفن‌همراه با بیان اینکه هم‌اکنون سامانه ثبت‌سفارش روی واردکنندگان مسدود است، گفت: به نظر می‌رسد این اقدام میزان واردات گوشی را به صفر رسانده باشد و اگر این رویه ادامه‌دار پیدا کند قیمت‌ها در ماه‌های آینده کاهش پیدا نخواهد کرد و حتی شاهد افزایش قیمت در بازار خواهیم بود.

به گفته وی، درحال حاضر گوشی‌های بسیاری در گمرک مانده است و مسئولان اقدام عملی برای ترخیص این محصولات انجام نداده‌اند و اگر این روند ادامه پیدا کند شاهد آشفتگی شدیدی در بازار خواهیم بود.

این واردکننده‌ گوشی درپاسخ به این سوال که آیا با ترخیص محصولات دپو شده از گمرک، بازار کاهش قیمت را تجربه خواهد کرد؟ گفت: گرچه این موضوع می‌تواند بر روند کاهشی قیمت‌ها تاثیرگذار باشد ؛ اما همان‌طور که گفته شد گوشی‌های موبایل با نرخ ارز نیمایی وارد کشور می‌شوند اگر دلار در این سامانه کاهش پیدا کند، شاهد افت قیمت‌ها در بازار خواهیم بود.

حبیب‌نژاد درباره گوشی‌هایی که به دستور مراجع قضائی توقیف شده‌اند، نیز اظهار کرد: حجم این کالاها چندان زیاد نیست؛ اما با توجه به اینکه با نرخ ارز دولتی وارد کشور شده‌اند، می‌توانند تاثیری در افت قیمت‌ها داشته باشند؛ البته اگر سودجویان بازار از این فرصت استفاده نکنند و مسئولان با نظارت کامل این محصولات را به دست مصرف‌کنندگان واقعی برسانند.

وی افزود: البته احتمالا مسئولان تصمیم‌ خواهند گرفت تا گوشی‌های توقیفی را که با ارز 4200 تومانی خریداری شده‌اند برای جلوگیری از سوءاستفاده دلالان به طور ثبت‌نام شده و براساس کد ملی به خریداران برسانند که در این‌صورت شاهد افت قیمتی چندانی در بازار نخواهیم بود.

به گفته حبیب‌نژاد، درحال حاضر خرید و فروشی در بازار رخ نمی‌دهد و بیشتر درآمد فروشندگان از فروش لوازم جانبی مانند محافظ صفحه‌ نمایش و قاب گوشی است.

این فعال بازار اظهار کرد: اگر نرخ ارز در بازار آزاد روند کاهشی خود را ادامه دهد، بدون شک نرخ دلاری که از طریق سامانه نیما در اختیار واردکنندگان قرار می‌گیرد نیز کاهش پیدا می‌کند و در این صورت افت قیمت در انواع محصولات دیجیتال به ویژه گوشی تلفن همراه احساس خواهد شد.