همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

دولت بودجه 98 را تقدیم مجلس کرد:

پیش بینی درآمد 6هزار و 400میلیارد تومانی دولت از حوزه ICT

پیش بینی درآمد 6هزار و 400میلیارد تومانی دولت از حوزه ICT

هم زمان با تقدیم بودجه 1398 از سوی رییس جمهور به مجلس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نسبت به وضعیت بودجه این وزارتخانه انتقاد کرد. حسن روحانی روز گذشته بودجه سال 98 را در حالی به مجلس تقدیم کرد که دولت در پیش بینی سند مالی سال ۹۸ بودجه مجموعه وزارت ارتباطات را در مقایسه با سال جاری (۹۷) تغییری نداد.

به گزارش عصر ارتباط آنلاین و به نقل از فناوران، براساس پیش بینی سال مالی 98، دولت بودجه سه هزار و 763 میلیارد و 846 میلیون تومانی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به انضمام تمامی شرکت های تابعه آن در نظر گرفته شده است.

از مجموع بودجه در نظر گرفته شده برای مجموعه وزارت ارتباطات 753 میلیارد و 838 میلیون تومان بودجه جاری، رقم سه هزار و 10 میلیارد و هشت میلیون تومان هم بودجه عمرانی است.

مجموع بودجه های جاری و عمرانی سال جاری این وزارتخانه نیز همین رقم (سه هزار و 763 میلیارد و 845 میلیون و 900 هزار تومان) مصوب شده بود؛ بنابراین رشدی را در این بخش شاهد نیستیم.

حسن روحانی در صحن علنی مجلس گفت: در بودجه حرکت های مخفی بسیاری داریم که باید آشکار شده و بودجه شفاف باشد؛ هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم. بزرگترین اقدامی که دولت دوازدهم باید انجام دهد و فکر می کنم شما هم با صحبت من موافق باشید، دولت الکترونیکی است.

رییس جمهور تاکید کرد: تا زمانی که دولت الکترونیکی را تکمیل نکنیم و همه داده های اطلاعاتی در یکجا جمع نشود و مردم از شرایط کشور کامل مطلع نباشند، باز هم دچار فساد و رانت خواهیم شد؛ بودجه پارسال نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود. خواهش می کنم امسال هم مردم ما بعد از انتشار بودجه حرف بزنند، اشکال و نقد کنند.

روحانی همچنین با طرح این سوال که چرا بعضی از وزارتخانه ها چند دانشگاه و دانشکده و پژوهشکده و پژوهشگاه دارند در حالی که نباید بیشتر از یک آموزش عالی داشته باشیم، گفت: یک آموزش عالی است؛ باید تمام بخش ها یا منحل و یا در داخل وزارت علوم ادغام شوند.

  اجازه های بودجه به وزارت ارتباطات برای سرمایه گذاری

براساس بودجه امسال به شرکت های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده می شود با تایید وزیر ارتباطات و تا مبلغ 1400 میلیارد ریال از محل منابع داخلی خود و برای کمک به سرمایه گذاری های خطرپذیر، ایجاد اپراتورهای ارایه کننده خدمات الکترونیکی در کلیه بخش ها، حمایت از پروژه های توسعه ای اشتغال آفرین و یا صادرات کالا و خدمات در این بخش توسط بخش های خصوصی و تعاونی به صورت وجوه اداره شده براساس آیین نامه ای که به پیشنهاد مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه شده و به تصویب هیات وزیران می رسد، اختصاص دهند و مابه التفاوت نرخ سود را از آن محل پرداخت کنند.

همچنین به وزارت ارتباطات اجازه داده می شود از طریق سازمان توسعه ای و شرکت های تابعه خود نسبت به مشارکت خصوصی–عمومی داخلی و خارجی به منظور انجام پروژه های دولت الکترونیکی و توسعه خدمات الکترونیکی از جمله هوشمندسازی مدارس اقدام کند. منابع مورد نیاز جهت سرمایه گذاری بخش دولتی از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و منابع داخلی شرکت های تابعه با تایید سازمان برنامه و بودجه تامین می شود.

 

تعیین تعرفه برای خدمات دولت الکترونیکی

براساس بودجه امسال درآمد حاصل از ارایه خدمات الکترونیکی به دستگاه ها و سازمان های دولتی و عمومی 2500 میلیارد ریال تعیین شده است. تعرفه دریافت خدمات الکترونیکی هم تعیین شده است که براساس آن هر فقره استعلام دستگاه ها و سازمان های دولتی 50 هزار ریال، فعال سازی امضای الکترونیکی 200 هزار ریال، استعلام الکترونیکی مشخصات هویتی اشخاص حقیقی حقیقی برای دستگاه هایی نظیر شرکت ها، بانک ها، بیمه ها، شهرداری ها و دفاتر اسناد رسمی 2000 ریال، نمایش عکس اشخاص در سامانه استعلام الکترونیکی به ازای هر مورد 8000 ریال، ارایه اطلاعات آماری برای اشخاص حقیقی و حقوقی به ازای هر رکورد و پردازش 1000 ریال و صدور و تمدید پروانه دفاتر پیشخوان و پست 3 میلیون ریال تعیین شده است.

در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده بودجه برنامه توسعه دولت الکترونیکی ۷۴۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال پیش بینی شده  که در صورت تصویب مجلس ۲۶۷ میلیارد ریال نسبت به امسال افزایش خواهد داشت.

 

 رشد قابل توجه بودجه مرکز ملی فضای مجازی

بودجه عمرانی مرکز ملی فضای مجازی سال آینده بیش از ۲ برابر رشد کرده و از ۱۳۰ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال امسال به ۳۱۳ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال رسیده است. بودجه جاری این مرکز نیز از ۱۱۰ هزار میلیارد ریال به ۱۴۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

 

 درآمدها و هزینه های وزارت ارتباطات

در لایحه بودجه ۳۷ هزار و ۶۳۸ میلیارد و ۴۶۰ میلیون ریال به وزارت ارتباطات و فناوری اطالاعات و زیرمجموعه هایش اختصاص یافته است که نگاه به جزییات  ارقام نشان می دهد  بودجه وزارت ارتباطات در بخش هزینه ای (مصارف جاری) با افزایش و در بخش تملک دارایی های سرمایه ای (عمرانی) با کاهش نسبت به سال جاری روبه رو شده است.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • برنده جنگ فناورانه چپین و آمریکا کدام طرف است؟

  برنده جنگ فناورانه چپین و آمریکا کدام طرف است؟

  فشارهای تحریمی امریکا برچین نه تنها شرایط را برای این ابرقدرت اقتصادی تغییر داده بلکه برخی کشورهای دیگر فعال در حوزه تکنولوژی که در چین حضور دارند نیز از آن تأثیر گرفته‌اند.

 • مجمع صاحبان سهام همراه اول فردا برگزار می شود

  مجمع صاحبان سهام همراه اول فردا برگزار می شود

  مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت ارتباطات سیار ایران، صبح روز یکشنبه (فردا) برگزار می‌شود.

 • مشکل اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ‌استور حل می شود!

  مشکل اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ‌استور حل می شود!

  به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط کسب و کارهای نوپا پس از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از مارکت‌های آنلاین از جمله اپ‌استور، گفت: ۱۰ درصد از سیستم‌های عامل ما در ایران متعلق به اپل است اما پولی که آن‌ها هزینه می‌کنند، بالاتر است و شاید ۳۰ تا ۴۰ درصد بسیاری از اپلیکیشن‌ها از کسانی که آیفون دارند، به دست می‌آمد، بنابراین با حذف اپلیکیشن‌های ایرانی معضل برایشان ایجاد شده است.

 • مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد

  مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد

  براساس شایعات جدید، مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد و بدین‌ترتیب، اولین‌بار امکان ارائه‌ی فناوری تصویربرداری پیشرفته‌ی کوپرتینویی‌ها در محصول رده‌پایین این شرکت نیز فراهم خواهد شد

 • گلکسی A40 سامسونگ با دوربین دوگانه به بازار می آید

  گلکسی A40 سامسونگ با دوربین دوگانه به بازار می آید

  گلکسی A40 از یک صفحه نمایش ۵.۹ اینچی سوپر امولد با رزولوشن ۱۰۸۰ در ۲۰۲۰ پیکسل بهره می‌برد که در بالای آن یک حفره کوچک با حاشیه‌ای باریک دیده می‌شود. سامسونگ برای گلکسی A40، یک چیپست اگزینوس ۷۸۸۵ سال ۲۰۱۷ و باتری ۳۱۰۰ میلی آمپر ساعتی استفاده کرده است. در ضمن، این گوشی از شارژ سریع ۱۵ واتی سامسونگ نیز بهره می‌برد.

 • مایکروسافت کتاب‌های الکترونیکی را حذف کرد

  مایکروسافت کتاب‌های الکترونیکی را حذف کرد

  مایکروسافت چند سال پیش فروشگاه آنلاین خودش را با نام «ویندوز استور» به‌همراه سیستم‌عامل ویندوز ۸ راه‌اندازی کرد. در آن زمان، فروشگاه مایکروسافت شامل چندین دسته‌بندی از جمله موسیقی،‌ اپلیکیشن، ویدئو و کتاب‌های الکترونیکی بود. بااین‌حال ظاهرا فروشگاه موردبحث، اکنون روی دسته‌های کمتری متمرکز شده است تا بهتر روی آن‌ها مانور دهد.

 • ساعت هوشمند Nubia Alpha به‌زودی به بازار می آید

  ساعت هوشمند Nubia Alpha به‌زودی به بازار می آید

  نوبیا آلفا (Nubia Alpha) دستگاهی منحصر‌به‌فرد است که تمام قابلیت‌های گوشی همراه هوشمند را دارد؛ ولی این‌بار روی مچ بسته خواهد شد. با نوبیا آلفا می‌توان روند آمادگی جسمانی خود را دنبال کرد و پخش موسیقی و اعلان‌ها را درست مانند گوشی‌های هوشمند کنترل کرد. باوجوداین، آنچه این گجت ساخت Nubia را متفاوت می‌سازد، امکان برقراری تماس و گرفتن عکس و انجام هر کاری است که از گوشی همراه هوشمند بر می‌آید. ظاهرا عرضه‌ی این گوشی هوشمند پوشیدنی، نامی که Nubia تمایل دارد بر این محصول اطلاق کند، ۸آوریل (برابر با ۱۹فروردین) در کشور چین و روی تمامی پلتفرم‌های تجارت الکترونیک اصلی برنامه‌ریزی شده است

 • اپل از اپل کارت خود چگونه درآمد کسب می‌کند

  اپل از اپل کارت خود چگونه درآمد کسب می‌کند

  زمانی‌که اپل ار عرضه‌ی کارت اعتباری خود با همکاری گلدمن ساکس خبر داد، یکی از ویژگی‌هایی که روی آن تاکید می‌شد، عدم‌نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافه بود. علاوه‌بر این، اهالی کوپرتینو برای خرید محصولات خود، مبلغی بین ۱ تا ۳ درصد از هزینه‌ی خرید را هم به کاربر باز می‌گردانند. همین مسئله این سؤال را برای بسیاری از افراد ایجاد کرده است که سازنده‌ی آیفون چگونه از این کارت درآمد کسب می‌کند

 • مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  به تازگی پیامکی با خبر جعلی قطع‌ یارانه به برخی کاربران ارسال شده تا اطلاعات بانکی آنها را به سرقت ببرد.

 • کنسول پلی استیشن 5 تمام بازی های قبلی خود را اجرا میکند

  کنسول پلی استیشن 5 تمام بازی های قبلی خود را اجرا میکند

  بر اساس این پتنت، دستگاه مذکور می‌تواند برنامه‌‌های قدیمی را شناسایی کرده و امکان اجرای آن‌ها روی سخت افزار فعلی را فراهم کند. موضوع از آن‌جایی جالب می‌شود که این طرح توسط مارک سرنی که بیشتر از همه چیز به عنوان طراح ارشد پلی استیشن 4 شناخته شده، به ثبت رسیده است.

عصــر بــازی