همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

وزیر ارتباطات مطرح کرد:

دسته بندی دانشگاه های کشور در حوزه تحول دیجیتال صورت می گیرد

دسته بندی دانشگاه های کشور در حوزه تحول دیجیتال صورت می گیرد

وزیر ارتباطات گفت: برای تمرکز ظرفیتهای پژوهشی دانشگاهها در تحقق تحول دیجیتال در کشور، دانشگاهها در قطب های مختلف رسیدن به این هدف، دسته بندی شدند.

به گزارش عصر ارتباط آنلاین و به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی در نشست تخصصی اساتید علم وصنعت که در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به سیاست وزارت ارتباطات در برونسپاری پروژه های پژوهشی به دانشگاهها، گفت: تا پیش از این سیاست وزارت ارتباطات این بود که از ظرفیت مرکز تحقیقات مخابرات ایران برای پیشبرد پروژه های پژوهشی استفاده کند. اما هم اکنون درنظر این است که مرکز تحقیقات مخابرات ایران بیشتر به سمت مدیریت پژوهش حرکت کند و ما واگذاری پروژه های پژوهشی را به دانشگاهها و حمایت از آن را در دستور کار قرار دهیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه تحول دیجیتال علاقه مند به دسته بندی و قطب بندی دانشگاههای کشور هستیم، اظهار داشت: برای مثال در حوزه اینترنت اشیا، ظرفیتهای پژوهشی به دانشگاه پلی تکنیک امیرکبیر واگذار شده است. در حوزه بیگ دیتا نیز با دانشگاه تهران همکاری را آغاز کردیم و در بخش واقعیت افزوده، دانشگاه شریف پروژه های مرتبط پژوهشی را خواهد داشت.

وی ادامه داد: در زمینه موضوعات مربوط به تحول و اقتصاد دیجیتال، نیازمند متمرکز کردن ظرفیتهای پژوهشی دانشگاهها هستیم تا بتوانیم برای آن بودجه مدنظر را تعریف کنیم. با این وجود هنوز اما دانشگاه علم و صنعت مشخص نکرده که ظرفیت کدام بخش از این حوزه را می تواند در اختیار بگیرد.

جهرمی با اشاره به اینکه ظرفیت های زیادی در دانشگاه علم و صنعت دیده می شود اما آنچه که وزن بالاتری دارد باید به عنوان حوزه تخصصی اعلام شود، افزود: این به معنای آن نیست که دانشگاهها در مابقی پروژه ها نتوانند فعالیت داشته باشند اما بهتر آن است که ما بتوانیم در یک حوزه تخصصی برای رسیدن به تحول دیجیتال روی یک دانشگاه حساب کنیم.

وی با بیان اینکه سیاست ما این است که پروژه های پژوهشی در حوزه های مختلف به صورت کامل در اختیار محققان و پژوهشگران قرارگیرد تا لذت بهره برداری از آن نصیب پژوهشگر شود، گفت: متحول شدن اقتصاد دانشگاه نیازمند این است که پژوهش از نگاه دولتی فراتر رود و عرضه محصول مورد توجه قرار گیرد.

وزیر ارتباطات با اشاره به موضوع مدیریت شهری و شهر هوشمند نیز افزود: ما می توانیم از داده های ارتباطاتی برای تحلیل رفت و آمدهای شهری استفاده کنیم که این پتانسیل به صورت سرویس های اپن سورس و با رعایت حریم خصوصی برای بهره برداری سرویس های مکان محور قابل استفاده است.

جهرمی درباره لزوم سازگاری بخش های مختلف کشور برای استقبال از فناوری نسل پنجم ارتباطات (۵G ) تاکید کرد: اگر می خواهیم در چند سال آینده این فناوری را در کشور مستقر کنیم از امروز باید روی زیرساختهای آن مطالعات صورت گیرد و مقررات گذاری شود. چرا که بسیاری از زیرساختهای ما آمادگی ورود ۳G و ۴G را نداشت.

وی از محققان دانشگاه علم و صنعت خواست تا در زمینه موضوعات مدنظر، پتانسیلهای خود را پیشنهاد دهند و گفت: موضوعات مربوط به زیرساخت از سمت وزارت ارتباطات حمایت می شود و پروژه هایی که به سمت بازار برود، از منابع اشتغال مورد حمایت قرار می گیرد.

به گفته جهرمی، زمانی دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه وجود داشت اما در عصر فناوری اطلاعات نوین خود دانشگاه، صنعت محسوب شده و تولید نیازمندیهای کشور در دانشگاهها محقق می شود.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • ایجاد دودستگی در بازار ارزهای مجازی

  ایجاد دودستگی در بازار ارزهای مجازی

  در بین سرمایه‌گذاران ارز مجازی دو دوستگی ایجاد شده است. دسته اول معتقد به رکود و دسته دوم معتقد به حرکت جهشی این ارز در بازار هستند.

 • اطلاعات بازی Watch Dogs Legion لو رفت

  اطلاعات بازی Watch Dogs Legion لو رفت

  بعد از آن که اطلاعاتی از بازی Watch Dogs Legion لو رفت یوبسافت معرفی این عنوان در E3 2019 را تایید کرد.

 • کمک ۴۰۰ میلیاردی مخابرات به توسعه شبکه مخابراتی کشور

  کمک ۴۰۰ میلیاردی مخابرات به توسعه شبکه مخابراتی کشور

  صدری اعلام کرد در راستای تقویت شبکه ملی اطلاعات و در چارچوب منویات مقام معظم رهبری و با کمک وزیر ارتباطات و سهامداران عمده مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان از سود شرکت مخابرات ایران برای توسعه شبکه مخابراتی کشور هزینه می‌شود.

 • گلکسی نوت 10 با شارژ سریع‌‌تر معرفی می‌شود

  گلکسی نوت 10 با شارژ سریع‌‌تر معرفی می‌شود

  با آنکه تا زمان معرفی گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ زمان زیادی باقیمانده است، اخبار غیررسمی و فاش‌شده‌ی بسیاری درباره‌ی گوشی هوشمند سامسونگ منتشر می‌شود. براساس اخبار فاش‌شده‌ی دو منبع مختلف که به‌نظر می‌رسد هر دو منابع مطمئنی هستند و معمولا اخبار موثقی منتشر می‌‌کنند، انتظار می‌رود گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ با فناوری شارژ سریع‌تر از شارژر ۲۵ وات معرفی و به بازار عرضه شود.

 • آیتونز از اپل جدا می شود

  آیتونز از اپل جدا می شود

  اخبار و شایعات جدید از اپل و سرویس مشهور آن، آیتونز، حاکی از آن است که احتمالا این سرویس به پایان راه رسیده است. طبق ادعای سرویس خبری 9toMac و توییتی از یک توسعه‌دهنده‌ی اپلیکیشن آیفون به‌نام Steven Troughton-Smith، در نسخه‌ی بعدی macOS خبری از آیتونز نخواهد بود

 • ایرپاد جدید اپل با امکاناتی خاص معرفی شد

  ایرپاد جدید اپل با امکاناتی خاص معرفی شد

  این شارژر جدید بی سیم با استاندارد شارژ Qi کار می‌کند. این موضوع به این معنا است که حال می‌توانید با استفاده از اکثر شارژرهای بدون سیم موجود در بازار ایرپاد خود را شارژ کنید. جدا از این موارد، ایرپاد جدید شباهت بسیار زیادی به نسل اول خود داشته و تنها یک چراغ LED کوچک که عمر باتری را به تصویر می‌کشد آن را متمایز می‌کند.

 • درسدسر جدید برای نسخه ios اپلیکیشن های ایرانی

  درسدسر جدید برای نسخه ios اپلیکیشن های ایرانی

  طبق گزارشات رسیده از روز گذشته اکثر اپلیکیشن های ایرانی نسخه ios در حوزه پرداخت، از دسترس خارج شده اند و کاربران گوشی‌های آیفون نمی توانند از این اپلیکیشن ها استفاده کنند.

 • با ترفند های گوگل کروم اندروید آشنا شوید

  با ترفند های گوگل کروم اندروید آشنا شوید

  از آنجا که کروم همواره در حال تغییر و تحول و اضافه کردن قابلیت‌های جدید است، در مقاله پیش رو به قابلیت‌ها و ترفندهای جدیدتری می‌پردازیم که بد نیست از آن‌ها اطلاع داشته باشید. اگر می‌خواهید حرفه‌ای تر از قبل با گوگل کروم کار کنید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

عصــر بــازی