اندرحکایت برگزاری نشست خبری به سبک پژوهشگاه فضایی

نشست خبری وزاری ارتباطات و نيرو در پژوهشگاه فضايي با تاخير بيش از يك ساعته و با ناهماهنگی های روابط عمومی وزارت ارتباطات و پژوهشگاه فضایی برگزار شد.

اندرحکایت برگزاری نشست خبری به سبک پژوهشگاه فضایی

وزير ارتباطات از جمله وزرايي است كه در زمينه ارتباط با مردم و رسانه‌ها فعالیت‌هاي گسترده‌اي داشته است؛ پاسخ‌به مطالبي كه در صفحات اين وزير در شبكه‌هاي اجتماعي مطرح مي‌شود و حضور فعال وي در رسانه‌ها به ويژه تلويزيون گوياي تمايل وي به فعاليت‌هاي رسانه‌اي است . طبيعتا از چنين وزيري انتظار مي‌رود كه در خصوص روابط عمومي كه امروز يك هنر، دانش و در عين حال صنعت گسترده در سراسر جهان به شمار مي‌رود نگاهي ويژه داشته باشد. با اين وجود اما نگاهي به وضعيت ارتباط با رسانه‌هاي پژوهشگاه فضايي كه يكي از زيرمجموعه‌هاي وزارت ارتباطات است گوياي اين امر است كه ضعف‌هایی در زمينه روابط عمومي در اين وزارتخانه و زيرمجموعه‌اش وجود دارد.

به تازگي وزارت ارتباطات مطابق رويه معمول در پيامكي كه براي فعالان رسانه‌اي ارسال كرد خبر از برگزاري يك نشست خبري داد.

در اين پيامك آمده بود: همكار ارجمند رسانه با سلام بدينوسيله از شما دعوت مي‌شود در بازديد وزرایمحترم ارتباطات و فناوري اطلاعات و نيرو از دستاوردهاي فضايي كشور در روز دوشنبه 10 دي ماه حضور به هم رسانيد. زمان ساعت 10 صبح/مركز روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات

پس از دريافت اين پيامك طبيعتا اصحاب رسانه بر اساس اعتماد به پيامك ارسالي از سوي روابط عمومي وزارت ارتباطات در ساعت مقرر در محل حاضر شدند اما مكاني مشخص براي نشستن آنها نيز در نظر گرفته نشده بود و حتی برنامه نيز بدون اعلام قبلي از ساعت 10 به 11 موكول شده بود.

بعد از 15 دقيقه‌اي سرگرداني عاقبت خبرنگاران در سالن آموزش(!) و نه سالن مربوط به نشست خبري مستقر مي‌شوند. زمزمه‌هاي پرسنل خدماتی حاكي از اين است كه هنوز تداركات لازم براي پذيرايي نيز آماده نشده است. در همين حال حتی در این فاصله بلاتکلیفی، از بازديد خبرنگاران و عكاسان از دستاوردهاي فضايي ممانعت مي‌شود.

سرانجام  ساعت 11 يكي از مسوولان روابط عمومي پژوهشگاه فضايي اجازه بازديد خبرنگاران را صادر مي‌كند اما هنوز خبرنگاران و عكاسان بازديد را شروع نكرده‌اند كه حراست از آنها مي‌خواهد كه اتاق را ترك كنند و با مسوولان روابط عمومي پژوهشگاه بابت اينكه عكاسان و خبرنگاران را به اتاق راه داده است وارد بحث مي‌شود.

مسوول ارتباط با رسانه‌هاي روابط عمومی وزارت ارتباطات اما در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص علت بروز اين ناهماهنگي و اتلاف وقت خبرنگاران شانه‌ها را بالا انداخته و مسووليت را متوجه پژوهشگاه فضايي مي‌كند. وي البته اضافه مي‌كند كه اینجا پژوهشگاه فضايي است و محدوديت‌هايي دارد و اگر خبرنگاران مشكلي دارند مي‌توانند در جلساتي كه در خود وزارت ارتباطات برگزار نمي‌شود شركت نكنند.

نگاهي به اين وضعيت و ناهماهنگي روابط عمومي وزارت ارتباطات با روابط عمومي پژوهشگاه فضايي و ناتواني ايجاد هماهنگي بين نيروهاي حراست پژوهشگاه فضايي و روابط عمومي اين سازمان همه و همه گوياي وضعيت فعلي روابط عمومي وزارت است. البته شايد اين شانه‌خالي كردن از زيربار مسووليت، بي‌برنامگي و بي‌احترامي صورت گرفته به خبرنگاران مختص وزارت ارتباطات نباشد اما طبيعي است كه لااقل از وزارتخانه‌اي كه وزيرش بيش از اكثر وزرا به رسانه‌ها توجه دارد انتظار مي‌رود نظارت بيشتري بر زيرمجموعه‌هاي خود در روابط عمومي اين وزارتخانه و روابط عمومي سازمان‌هاي تابعه داشته باشد.

نويسنده: نادر نينوايي