مراکز نوآوری طراحی صنعتی در دانشگاه‎ها راه اندازی می شود

دبیر ستاد فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی خواستار ایجاد مراکز نوآوری در حوزه طراحی صنعتی در دانشگاه‎ها شد و گفت: در صورت شکل‎گیری این مراکز معاونت علمی از آنها حمایت می‎کند.

 مراکز نوآوری طراحی صنعتی در دانشگاه‎ها راه اندازی می شود

دبیر ستاد فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی خواستار ایجاد مراکز نوآوری در حوزه طراحی صنعتی در دانشگاه‎ها شد و گفت: در صورت شکل‎گیری این مراکز معاونت علمی از آنها حمایت می‎کند.

به گزارش عصر ارتباط آنلاين، محمدحسین سجادی نیری در چهارمین جشنواره طراحی صنعتی ایران (ایدیران)، گفت: زمانی که این کار شروع شد ما یک دغدغه در معاونت علمی و ریاست جمهوری داشتیم و آن این بود که کسی دغدغه ساماندهی در طراحی صنعتی را نداشت و انتظاری از معاونت علمی با توجه به ماموریت هایی که داشت در این زمینه نبود اما معاونت علمی در این زمینه ورود کرد و پیگیر این موضوع بود و امروز این جشنواره چهار دوره را پشت سر گذاشته و نسبت به سال گذشته پیشرفت داشته است.

وی افزود: معاونت علمی اصولا از شرکت‎های دانش‎بنیان حمایت کرده و چون شرکت‎های حوزه طراحی صنعتی حایز شرایط شرکت‎های دانش بنیان نبوده‎اند از آنها حمایت نمی‎شد ولی طی یکسال گذشته برنامه توسعه زیست بوم شرکت‎های خلاق تصویب شد که به واسطه این برنامه شرکت‎هایی که در حوزه طراحی صنعتی فعالیت می‎کنند می‎توانند شرایط شرکت‎های خلاق را احراز کرده و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار باشند و همچنین شرکت‎های حوزه طراحی صنعتی که به سایر شرکت‎های دانش‎بنیان خدمات ارایه می‎کنند که وارد حوزه صنعت شوند نیز به عنوان شرکت دانش‎بنیان از حمایت معاونت علمی برخوردارند.سجادی نیری تاکید کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای نهادینه کردن این موضوع در یکسال گذشته فعالیت های زیادی را انجام داد تا حوزه طراحی بتواند در حوزه اقتصاد دانش‎بنیان نقش بازی کند.

وی ادامه داد: اما ما در حوزه فضای طراحی صنعتی کمبودهایی داریم که باید آنها را پیگیری کرده و ایجاد کنیم. سجادی نیری اظهار داشت: هنوز در حوزه طراحی صنعتی انجمن صنفی نداریم یا اگر داریم نقش پررنگی نداشته که باید فعالیت خود را بیشتر کرده تا بتوانیم آن را تقویت کنیم. همچنین باید همگی تلاش کنیم که نظام مهندسی حوزه طراحی صنعتی ایجاد شود.

دبیر ستاد فناوری‎های نرم و هویت ساز معاونت علمی گفت: دانشگاه‎ها در عرصه ایجاد اشتغال حوزه طراحی صنعتی وارد شوند و از اساتید این حوزه می‎خواهم در دانشگاه ها، مراکز نوآوری حوزه طراحی صنعتی ایجاد کنند تا ما بتوانیم از آنها حمایت کنیم.

در پایان نیز از طراح های برتر حوزه طراحی صنعتی تقدیر شد. همچنین از مدیر عاملانی که از برخی از طرح های شاخص در حوزه طراحی صنعتی حمایت کرده بودند نیز تقدیر به عمل آمد.