همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

ایران از منظر شاخص‌ توسعه ICT در رتبه 81 جهان قرار گرفت

ایران از منظر شاخص‌ توسعه ICT در رتبه 81 جهان قرار گرفت

جایگاه جهانی ایران از منظر شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و آمادگی امنیت سایبری توسط اتحادیه جهانی مخابرات اعلام شد. ایران در شاخص اول (توسعه جهانی فناوری اطلاعات) در بین 167 کشور جهان رتبه ۸۱ و در شاخص دوم (آمادگی امنیت سایبری) در بین 165 کشور جهان رتبه ۶۰ را از آن خود کرد.

به گزار عصر ارتباط آنلاین، آخرین وضعیت رتبه‌بندی جهانی ایران از نظر شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) و شاخص آمادگی امنیت سایبری (GCI) که تا پایان سال ۲۰۱۷  از سوی اتحادیه جهانی مخابرات و ارتباطات راه دور (ITU ) مورد ارزیابی قرار گرفته است، منتشر شد. آخرین بررسی شاخص توسعه فناوری اطلاعات کشورها که توسط اتحادیه جهانی مخابرات ارزیابی و از سوی دفتر پایش توسعه ICT سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده است، نشان می‌دهد تا پایان سال ۲۰۱۷ ایران در میان ۱۶۷ کشور دنیا جایگاه ۸۱ را به خود اختصاص داده و امتیاز ۵.۵۸ را از ۱۰ دریافت کرده است.
در این زمینه امتیاز کشورمان در زمینه «مهارت» فناوری اطلاعات و ارتباطات (میزان توانمندی‌ها و شاخص‌های ورودی پیش نیاز و ضروری کشورها در زمینه میزان بزرگسالان باسواد، میزان ثبت نام در مقطع راهنمایی و دبیرستان و میزان ثبت نام در مقطع  دانشگاه)   ۷.۳۲ بوده، در زمینه «دسترسی» به فناوری اطلاعات (تلفن ثابت، تلفن همراه، پهنای باند بین‌المللی، خانوارهای دارای رایانه و خانوارهای دارای اینترنت) ۶.۷۴ و در زیرشاخص استفاده از  ICT (ارتباطات و فناوری اطلاعات)، امتیاز ۳.۵۴ را دریافت کرده است.
در این رده‌بندی کشور ایسلند با امتیاز ۸.۹۸ جایگاه نخست جهان را از نظر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به خود اختصاص داده است.  همچنین بررسی‌های منطقه‌ای نشان می‌دهد که «بحرین»  با ۷.۶۰ امتیاز کشور اول منطقه خاورمیانه است و میانگین جهانی شاخص IDI نیز امتیاز ۴.۹۵ را نشان می‌دهد.
براین اساس ایران در زمینه زیرشاخص «استفاده و کاربری» از فناوری اطلاعات و ارتباطات از متوسط جهانی پایین‌تر است اما در دو زیرشاخص «مهارت»  و «دسترسی»، وضعیت قابل قبول‌تری را دارد.
ایران شصتمین کشور جهان در آمادگی امنیت سایبری
در همین حال اتحادیه جهانی مخابرات، آخرین وضعیت کشورها در شاخص جهانی آمادگی امنیت سایبری (GCI) را نیز تا پایان سال ۲۰۱۷ اعلام کرد. برمبنای این شاخص که  از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده است، کشور ما در میان 165 کشور در رتبه  ۶۰  ایستاده است.
این شاخص برمبنای توسعه کشورها در زمینه امنیت سایبری ارزیابی می‌شود و شامل زیرشاخص‌های حقوقی، فنی، سازمانی، ظرفیت سازی فنی و همکاری در حوزه امنیت سایبری است.
در این شاخص «عمان» کشور اول منطقه خاورمیانه است و امتیاز ۰.۸ از یک را به خود اختصاص داده. این درحالی است که ایران در این رده‌بندی  امتیاز ۰.۴۹۴ از یک را به دست آورده است.
در این رده بندی سنگاپور با کسب ۰.۹۶۵ امتیاز از یک، رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده است. میانگین جهانی آمادگی امنیت سایبری در این ارزیابی‌ها ۰.۳۷۰ از یک اعلام شده و ایران از متوسط جهانی بالاتر است.
گفتنی است  شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT Development Index) یا به اختصار IDI که همه ساله بر مبنای معیارهای مورد توافق بین‌المللی کشورها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات سازمان ملل متحد ارزیابی می‌شود، ابزاری برای محک زدن مهم‌ترین معیارهای اندازه‌گیری جامعه اطلاعاتی به شمار می‌رود.
IDI استانداردی است که دولت‌ها، متصدیان  ICT، آژانس‌های توسعه، محققان و دیگر بازیگران این حوزه می‌توانند برای اندازه‌گیری شکاف دیجیتالی و مقایسه عملکرد ICT در کشورهای مختلف به کار برند. شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات بر مبنای ۱۱ معیار ICT بنا شده و در ۳ شاخه دسترسی (access)، مصرف (use) و مهارت‌ها (skill) گروه‌بندی شده است.
برای مثال در زیر شاخص «دسترسی»، سطح آمادگی زیرساختی ICT هر کشوری مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد و شامل ۵ معیار و زیرساخت دسترسی از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، پهنای باند بین‌المللی، خانوارهای دارای رایانه و خانوارهای دارای اینترنت می‌شود.
درهمین حال در زیرشاخص «مصرف»، میزان به‌کارگیری ICT در هر کشور اندازه‌گیری می‌شود و شامل سه معیار مصرف کاربران اینترنت، پهن باند ثابت (از طریق کابل) و پهن باند تلفن همراه است. در زیرشاخص «مهارت‌ها» ، میزان توانمندی‌ها و شاخص‌های ورودی پیش نیاز و ضروری کشورها در زمینه میزان بزرگسالان باسواد، میزان ثبت نام در مقطع دوم تحصیلی (مثلاً مقطع راهنمایی تحصیلی یا دبیرستان) و میزان ثبت نام در مقطع سوم تحصیلی (مثلاً مقطع دبیرستان یا دانشگاه) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • دوربین سلفی زیر نمایشگر سامسونگ در راه است

  دوربین سلفی زیر نمایشگر سامسونگ در راه است

  بدون درنظرگرفتن اینکه در گوشی‌های هوشمند امروزی ناچ دلخواه شما باشد یا برش‌های روی نمایشگر، می‌توان با اطمینان گفت همه‌ی ما نبود این دو بخش روی صفحه‌نمایش‌های زیبای گوشی‌های هوشمند خود را بیشتر می‌پسندیم و گوشی تمام‌صفحه‌ی بدون ناچ و برش، ایده‌ی بهتری به‌نظر می‌رسد

 • آیتونز از اپل جدا می شود

  آیتونز از اپل جدا می شود

  اخبار و شایعات جدید از اپل و سرویس مشهور آن، آیتونز، حاکی از آن است که احتمالا این سرویس به پایان راه رسیده است. طبق ادعای سرویس خبری 9toMac و توییتی از یک توسعه‌دهنده‌ی اپلیکیشن آیفون به‌نام Steven Troughton-Smith، در نسخه‌ی بعدی macOS خبری از آیتونز نخواهد بود

 • ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸

  ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸

  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه بازار فناوری اطلاعات ۲.۵ برابر می شود، از ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸ خبر داد.

 • اپل از اپل کارت خود چگونه درآمد کسب می‌کند

  اپل از اپل کارت خود چگونه درآمد کسب می‌کند

  زمانی‌که اپل ار عرضه‌ی کارت اعتباری خود با همکاری گلدمن ساکس خبر داد، یکی از ویژگی‌هایی که روی آن تاکید می‌شد، عدم‌نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافه بود. علاوه‌بر این، اهالی کوپرتینو برای خرید محصولات خود، مبلغی بین ۱ تا ۳ درصد از هزینه‌ی خرید را هم به کاربر باز می‌گردانند. همین مسئله این سؤال را برای بسیاری از افراد ایجاد کرده است که سازنده‌ی آیفون چگونه از این کارت درآمد کسب می‌کند

 • شناسایی ترافیک نامتعارف بین الملل در دستور کاری شرکت زیرساخت

  شناسایی ترافیک نامتعارف بین الملل در دستور کاری شرکت زیرساخت

  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از شناسایی شماره تلفن هایی که دارای ترافیک نامتعارف ارتباطی هستند خبر داد و گفت: این شماره ها به صورت هفتگی در شبکه زیرساخت شناسایی و پیگیری حقوقی می شوند.

 • چگونه تبلت مناسب برای فرزندان خود انتخاب کنیم

  چگونه تبلت مناسب برای فرزندان خود انتخاب کنیم

  بهتر است اگر قصد خرید ‌تبلت یا گوشی برای فرزندان خود دارید، چیزی را بخرید که ویژگی‌های متناسب با شرایط ‌کودکان را داشته باشد. همین موضوع باعث شده که شرکت‌های سازنده گوشی‌ها و تبلت‌های ‌هوشمند به فکر ساخت تبلت‌های مخصوص کودکان شوند. به همین دلیل اگر قصد خرید تبلت ‌برای فرزند خود دارید، حتما این مطلب را بخوانید.‌

 • اینترنت 5G سال جدید در ایران ارائه خواهد شد

  اینترنت 5G سال جدید در ایران ارائه خواهد شد

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توییتی از پوشش ۶۶ درصدی اینترنت 3G و 4G در روستاها و تمامی شهرها خبر داد و اعلام کرد اینترنت 5G نیز در سال جدید ارائه خواهد شد.

 • مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  به تازگی پیامکی با خبر جعلی قطع‌ یارانه به برخی کاربران ارسال شده تا اطلاعات بانکی آنها را به سرقت ببرد.

 • استارتاپ‌های پردرآمد در سال 2018

  استارتاپ‌های پردرآمد در سال 2018

  به نظر می‌رسد هوش مصنوعی به زودی جای انسان را در بسیاری از کارها بگیرد و حتی با وجود تلاش برخی کشورها برای پیشگیری از این موضوع، حضور آن روز به روز بیشتر احساس می‌شود.

عصــر بــازی