سامانه ثبت در خواست های ارزی نرم افزار راه اندازی می شود

با توجه به اینکه شرکت‎های نرم‎افزاری مدت زیادی با مشکلات فراوانی در خصوص تامین ارز مواجه بودند سامانه ثبت و تایید در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری راه اندازی می شود.

 سامانه ثبت در خواست های ارزی نرم افزار راه اندازی می شود

با توجه به اینکه شرکت‎های نرم‎افزاری مدت زیادی با مشکلات فراوانی در خصوص تامین ارز مواجه بودند سامانه ثبت و تایید در خواست های ارزی محصولات و خدمات نرم افزاری راه اندازی می شود.

به گزارش عصر ارتباط آنلاین و به نقل از فناوران، با توجه به اینکه شرکت‎های نرم‎افزاری مدت زیادی با مشکلات فراوانی در خصوص تامین ارز مواجه بودند، راه‎اندازی این سامانه کمک بزرگی در رفع مشکلات آنها کرد و اکنون تمامی متقاضیان حوزه فناوری اطلاعات اعم از دستگاه های دولتی، اپراتورهای مخابراتی و شرکت‎های نوپا (Start Up) امور ارزی خود را در خصوص خرید لیسانس نرم افزار، خدمات و محصولات نرم‎افزاری از این طریق پیگیری می‎کنند.

 

 ثبت حدود 500 درخواست ارزی 

کاظم آیت اللهی عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‎‎ای کشور در مورد ثبت تعداد درخواست‎های ارزی نرم افزار، گفت: بر اساس اطلاعات موجود در دبیرخانه، حدود 500 درخواست ارزی برای واردات نرم افزار ثبت شده است که حدود 250 درخواست رسیدگی شده و بقیه در مسیر بررسی و تایید قرار دارند.

وی افزود: از میان درخواست‎های ارزی تایید شده در حوزه نرم‎افزار، 18 درخواست به نتیجه رسیده و توانسته‎اند ارز نیمایی دریافت کنند.

آیت اللهی تصریح کرد: متقاضیان دریافت ارز در حوزه واردات نرم‎افزار درخواست‎های خود را در "سامانه ثبت و تایید درخواست‎های ارزی محصولات و خدمات نرم‎افزاری" ثبت می‎کنند و دبیرخانه بلافاصله این درخواست‎ها را بررسی می‎کند، اما روند تخصیص ارز به شرکت‎ها کند است و روال طبیعی خود را طی می‎کند و برای تمام گروه‎های کالایی یکی است.

 

 لزوم ثبت سفارش واردات نرم افزار

عضو کارگروه مدیریتی سامانه ثبت و تایید درخواست‎های ارزی محصولات و خدمات نرم‎افزاری در ادامه با بیان اینکه درخواست‎های ارزی نرم‎افزار کماکان در سامانه ثبت می‎شود، گفت: هرچند روند تخصیص ارز به شرکت‎ها کند است، اما در هر صورت شرکت‎ها، دستگاه های دولتی، اپراتورهای مخابراتی و شرکت‎های نوپا برای خرید لیسانس نرم‎افزار، خدمات و محصولات نرم‎افزاری باید ثبت سفارش انجام دهند، به همین دلیل کماکان متقاضیان درخواست‎های ارزی خود را در سامانه ثبت می‎کنند. 

وی اضافه کرد: میزان درخواست‎های ارزی نسبت به شرکت ها بیشتر است، زیرا برخی شرکت‎های نرم افزاری بر اساس وسعت کاری خود 2 یا 3 درخواست ارزی دارند.

 

 عملیاتی شدن گام چهارم

وی ادامه داد: سامانه ثبت و تایید درخواست‎های ارزی محصولات و خدمات نرم‎افزاری دارای 4 گام است که تاکنون سه گام آن یعنی، ثبت درخواست، بررسی و نتیجه گیری و اقدامات اداری بعد از تایید، عملیاتی شده است و از هفته آینده گام چهرم آن یعنی نظارت بر پروسه نیز عملیاتی خواهد شد.

 وی افزود: با راه‎اندازی این فرایند سیر واردات خدمات و محصولات نرم‎افزاری کاملا شفاف خواهد شد و  شرکت‎هایی که ارز گرفته و کالا وارد کرده‎اند قابل پیگیری می‎شوند.