وزیر ارتباطات: تعداد اپلیکیشن های ایرانی در یک سال از ۱۳۰ هزار به ۲۵۰ هزار رسید/ مرکز ماهر: بسیاری از اپ های ایرانی ناکارآمد بوده و حاوی بدافزاند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تعداد اپلیکیشن های ایرانی در یک سال از ۱۳۰ هزار به ۲۵۰ هزار رسید؛ این در حالی است که براساس گزارش مرکز ماهر تعداد زیادی از اپ های ایرانی خصوصا در حوزه امنیت کارایی نداشته و حتی آلوده به بدافزار بوده و یا اطلاعات کاربران را سرقت می کنند.

وزیر ارتباطات: تعداد اپلیکیشن های ایرانی در یک سال از ۱۳۰ هزار به ۲۵۰ هزار رسید/ مرکز ماهر: بسیاری از اپ های ایرانی ناکارآمد بوده و حاوی بدافزاند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تعداد اپلیکیشن های ایرانی در یک سال از ۱۳۰ هزار به ۲۵۰ هزار رسید؛ این در حالی است که براساس گزارش مرکز ماهر تعداد زیادی از اپ های ایرانی خصوصا در حوزه امنیت کارایی نداشته و حتی آلوده به بدافزار بوده یا اطلاعات کاربران را سرقت می کنند.

به گزارش عصر ارتباط آنلاین، محمدجواد آذری جهرمی پیش از ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران فیروزکوه در خصوص گسترش پیام رسان ها گفت: در یک سال گذشته از ۱۳۰ هزار اپلیکیشن ایرانی به ۲۵۰ هزار اپلیکیشن در سال ۹۷ رسیده ایم که زیرساخت های ارائه شده به این اپلیکیشن ها رشد قابل توجهی داشته است و نرخ رشد توسعه پهنای باند داخلی ۳۱۷ درصد بود.

وی افزود: یک جریان خدماتی نرم‌افزاری در لایه شبکه ملی ارتباطات شکل گرفت که هر چند انحصارگری در این لایه بسیار زیاد است و برخی افراد اجازه ورود جوانان در این لایه را نمی‌دهند اما تلاش ما بر این است که این موانع را برطرف کنیم،  امروز حوزه کودک و نوجوان آن چنان که باید محتوا و خوراک خود را از تولیدکننده داخلی دریافت نمی‌کند و یا هنرمند داخلی چرخه زندگی‌اش نمی‌چرخد چون اقتصاد بخش متناسب با آن نیست.

گفتنی است با وجود آنکه وزیر ارتباطات مدعی افزوده شدن حدود 120 هزار اپلیکیشن به اپ های ایرانی است اما براساس گزارش مرکز ماهر تعداد زیادی از اپ های ایرانی خصوصا در حوزه امنیت کارایی نداشته و حتی آلوده به بدافزار بوده یا اطلاعات کاربران را سرقت می کنند.

بسیاری از برنامه‌هایی که تحت عناوین مختلف برای سیستم عامل اندروید منتشر می شوند از روی برنامه های منبع باز ساخته شده اند. بسیاری از این برنامه‌ها صرفاً با تغییر نام و آیکون به عنوان برنامه های گوناگون و با هدف استفاده از سرویس های تبلیغاتی داخل این برنامه ها و درآمدزایی برای منتشرکننده برنامه تولید می شوند.

در همین راستا مرکز ماهر با همکاری مارکت‌های توزیع کننده‌، درحال شناسایی و مقابله با دسته‌های مختلف از این اپلیکیشن‌ها تحت عنوان آنتی‌ویروس در مارکت‌های اندروید ایرانی است. بررسی و مقایسه این برنامه‌ها نشان می دهد که عمدتاً کارایی لازم را نداشته یا عملکرد جعلی دارند و تنها با هدف جذب کاربر و کسب درآمد از تبلیغات توسعه یافته اند.