جستجوگر نقشه فارسی رونمایی شد

در یک نشست خبری در هتل اسپیناس تهران محمدرضا فیروزآبادی بنیان‌گذار و مدیرعامل نقشه نما و رضا زرنوخی، مدیرعامل صندوق توسعه تکنولوژی ایران از جستجوگر هوشمند نقشه فارسی «نما» رونمایی کردند.

جستجوگر نقشه فارسی رونمایی شد

در یک نشست خبری در هتل اسپیناس تهران محمدرضا فیروزآبادی بنیان‌گذار و مدیرعامل نقشه نما و رضا زرنوخی، مدیرعامل صندوق توسعه تکنولوژی ایران از جستجوگر هوشمند نقشه فارسی «نما» رونمایی کردند.
این جستجوگر که نسل جدید پروژه ژئوکدینگ فارسی در جهان به شمار می‌رود در طی بیش از 2 سال و توسط تیم داخلی نقشه نما و با دانش کاملاً بومی به ثمر نشسته است.
رضا زرنوخی در مورد سرمایه‌گذاری بر روی نقشه نما چنین بیان کرد که به‌واسطه‌ی ماهیت و نوع چنین کسب‌وکاری لازم است تا سرمایه‌گذاری از نوع خطرپذیر بر روی آن انجام شود. وی مخاطبان نقشه نما را هم کاربران عادی و هم مخاطبان سازمانی عنوان کرد.
محمدرضا فیروزآبادی بنیان‌گذار و مدیرعامل نما در مراسم رونمایی از این ابزار گفت: امروز شاهد نتیجه هفت سال تلاش خود را می‌بینیم و سرویس جدیدی از نقشه نما یا ژئوکدینگ ارائه می‌شود. ژئوکدینگ همان جستجوی روی نقشه است که آدرس توصیفی را به موقعیت جغرافیایی تبدیل می‌کند و امروز جستجو کردن آدرس در کسب‌وکارهای آنلاین، حمل‌ونقل‌ها، یا مراکز تلفنی مانند پلیس و اورژانس و نیز توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به گفته محمدرضا فیروزآبادی ضرورت و نیاز چنین پروژه‌ای ناشی از روش خاص آدرس‌دهی در زبان فارسی است زیرا در آدرس‌دهی فارسی، چالش‌هایی نظیر غلط املایی، فاصله و نیم‌فاصله و وجود عبارات راهنمای آدرس وجود دارد که سبب خلق تجربه نامطلوب برای همه افراد شده است. حال و بعد از 2 سال و 2 ماه کار مداوم این ابزار که در آن از هوش مصنوعی برای درک آدرس‌های فارسی استفاده‌شده با نام تجاری «نمایاب» معرفی می شود.
فیروزآبادی در توصیف این ویژگی کاربردی گفت: جستجوگر فارسی «نما» قدرتمندترین جستجوگر در زبان فارسی است که به‌عنوان یک موجود ترکیبی جستجوی هوشمند را انجام می‌دهد و آدرس را به‌صورت هوشمند تحلیل کرده و با یک کلیک دقیقاً همان را به جستجوگر ارائه می‌دهد حتی آدرس‌های غلط را تصحیح می‌کند.
به گفته فیروزآبادی، با کمک این فناوری کاربر می‌تواند آدرس کامل با پلاک ساختمان‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌ها را حتی با غلط املایی در نقشه نما جستجو کند و این موتور جستجوگر پس از تحلیل آدرس، نقطه دقیق آن بر روی نقشه را به کاربر نمایش می‌دهد.

در بیانیه مطبوعاتی نقشه نما آمده است: «اکنون «نمایاب» می‌تواند ادعا کند که این مهم را برای نخستین بار به انجام رسانده و قدرتمندترین موتور جستجوی آدرس به فارسی را پس از سال‌ها تلاش و پیگیری، پدید آورده است. با فراهم شدن این زیرساخت حیاتی، به‌زودی تصویر ذهنی مردم ازآنچه «جستجوی آدرس» می‌نامیم تغییر خواهد کرد و بی‌تردید چند پله ارتقا خواهد یافت. آدرس‌ها «معنادار» خواهند شد و فراتر از صِرف «چند کلمه»، هویت خواهند یافت. بی‌اغراق حتی می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که از امروز آدرس فارسی، «تجسم» خواهد یافت؛ انگار یک «انسان» به درخواست یک انسان دیگر گوش می‌دهد تا او را برای رسیدن به مقصد، راهنمایی کند؛ و این امکانی است که حتی نقشه‌های پیشرو دیجیتال در جهان، هنگام یافتن نشانی‌های فارسی از آن بی‌بهره‌اند.»
فیروزآبادی با اشاره به اینکه نزدیک به صد نفر از برنامه نویسان و متخصصین حوزه GIS در طول این هفت سال با نما همکاری مداوم داشته‌اند، افزود: این سرویس تا پایان سال علاوه بر تهران در شهرهای مشهد، تبریز، اصفهان، قم، کرج، اهواز و شیراز مورد استفاده قرار می‌گیرد و تا پایان سال 1398 در صد شهر بزرگ نیز امکان استفاده وجود خواهد داشت.

وی در خاتمه خاطر نشان ساخت: این سرویس در حال حاضر برای کاربران و شرکت‌هایی که از جستجویی محدود استفاده می‌کنند به‌صورت رایگان در دسترس است و از روز شنبه آمادگی ارائه API آن به استارت‌آپ‌های متقاضی هستیم.

گفتنی است در حال حاضر اپلیکیشن نما در دو نسخه‌ی اندروید و آی‌او‌اس و نیز نسخه وب نما در حال خدمت‌رسانی به مخاطبان است.