همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

جهرمی وعده طنین صدای ایرانیان در فضا را داد

جهرمی وعده طنین صدای ایرانیان در فضا را داد

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در مراسم روز ملی فناوری فضایی اظهار داشت: به زودی طنین صدای ایرانیان را در فضا خواهیم داشت و انشالله در هفته های آینده پیام صلح و دوستی ایران و در فضا طنین انداز خواهد شد؛ این در حالی است که انتقادات فراوانی از توسعه فناوری فضایی در شرایط تحریم شده است و بسیاری این موضوع را اولویت کشور نمی دانند.

به گزارش عصر ارتباط آنلاین،وزیر ارتباطات گفت: ماهواره‌ دوستی دانشگاه شریف با دقت به طور متوسط ۱۰ متر پرتاب می شود.

به گفته جهرمی، ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت نیز طبق وعده باید تا شهریور ۹۸ تحویل داده شود و در دستورکار پرتاب قرار بگیرد.

جهرمی با بیان اینکه در شبکه‌های اجتماعی مردم می‌پرسند، فناوری فضایی به چه کار می‌آید و این فناوری پرهزینه چه کاربردی برای مردم دارد، گفت: درباره هزینه‌های ماهواره‌ها قبلا اعلام کردیم که هزینه ۱۰ ساله ساخت پیام ۱.۲ میلیون یورو بود که ماهواره دوستی هزینه کمتری خواهد داشت و ماهواره ظفر نیز در همین حدود هزینه خواهد برد.

وی ادامه داد: برای ساخت زیرساخت‌ها و آزمایشگاه‌ها نیز هزینه کرده‌ایم که البته از هزینه‌های وزارت ارتباطات بوده و جزو هزینه‌های کلان کشور نبوده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد، اما اصل هزینه فکر و مغز دانشمندان فضایی کشور است. آنها روی کالای وارداتی، تعرفه گمرکی بیشتر نگذاشتند تا کالای داخلی تولید کنند، بلکه از ماحصل فناوری که نمونه داخلی نداشته،  قرار است کشور را بهره‌مند کنند. 

وی با ذکر مثال‌هایی از کاربردهای فناوری فضایی گفت: چند سال باید در این کشور گوجه کاشته شود، دور ریخته شود، کشاورز ضرر کند، منابع آب و خاک هدر رود و سال بعد با دیدن تجربه پارسال دیگر کسی گوجه نکارد و در نتیجه کمبود گوجه در بازار مجبور به واردات شویم و مردم و کشور ضرر کنند. در حالی که با فناوری فضایی در لحظه می‌توانیم ببینیم چه میزان از یک محصول در یک منطقه کاشته شده و این برای کشوری که شغل بسیاری از مردم آن کشاورزی است، حیاتی است.

جهرمی ادامه داد: حتی اگر بتوانیم با آن خشخاش پیدا کنیم، بد است؟ چرا اجازه دهیم تولید شود، توزیع شود و سپس برای آن شهید دهیم تا جلوی آن را بگیریم، در حالی که می‌توانیم جلوی تولید را بگیریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مثال دیگری اضافه کرد: در مناطقی که نورچشمی‌ها بر خلاف قانون، ویلا ساخته‌اند، می‌توان سابقه ۴۰ ساله آن منطقه را با فناوری جدید بررسی کرد که چه بوده و الان چه شده و چقدر تغییر کاربری شده است.

به گفته وی پلیس مشتری پروپاقرص دانش فضایی شده و درخواست استفاده از این خدمات را دارد.

جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود درباره واکنش‌ها به فعالیت‌های فضایی ایران گفت: دروغ می‌گویند که اهداف ماهواره‌های ایران موشکی است، زیرا دو مرجع بین‌المللی پس از بررسی گزارش داده‌اند که اهداف فعالیت‌های ایران صلح‌آمیز است.

گفتنی است پیش از این پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی در صفحه توییتر خود خطاب به آذری جهرمی وزیر ارتباطات نوشته بود:

در کشوری که قطب نفت و گاز است و عاجز از احداث یک پتروشیمی و پایداریش از بحران آب در معرض آسیب است و در بدیهیات مدیریت منابع آب مانده ، هوا کردن ماهواره ژست است نه خبر خوب همچنین پا چای پای شوروی سابق گذاشتن هنر نیست .

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • ایجاد دودستگی در بازار ارزهای مجازی

  ایجاد دودستگی در بازار ارزهای مجازی

  در بین سرمایه‌گذاران ارز مجازی دو دوستگی ایجاد شده است. دسته اول معتقد به رکود و دسته دوم معتقد به حرکت جهشی این ارز در بازار هستند.

 • پیام رسان BBM بلک بری بعد از ۱۳ سال پایان یافت

  پیام رسان BBM بلک بری بعد از ۱۳ سال پایان یافت

  این اپلیکیشن یک دهه بعد از دوران شکوفایی اش و پس از سال ها تلاش برای جلب نظر دوباره کاربران

 • مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد

  مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد

  براساس شایعات جدید، مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد و بدین‌ترتیب، اولین‌بار امکان ارائه‌ی فناوری تصویربرداری پیشرفته‌ی کوپرتینویی‌ها در محصول رده‌پایین این شرکت نیز فراهم خواهد شد

 • قابلیت نمایش صفحه گوشی به اسکایپ اضافه شد

  قابلیت نمایش صفحه گوشی به اسکایپ اضافه شد

  با این به‌روزرسانی،‌کاربران اسکایپ می‌توانند هر آن چیزی که در گوشی وجود دارد را با دیگران به اشتراک بگذارند. برای نشان دادن کاربرد این ویژگی، مایکروسافت از مثال‌هایی نظیر «نمایش پروژه به صورت پاور پوینت» و «خرید آنلاین به همراه دوستان» استفاده کرده است.

 • با گوشی تاشدنی موتورولا آشنا شوید

  با گوشی تاشدنی موتورولا آشنا شوید

  آن‌هایی که سن‌وسال بیشتری دارند، گوشی‌های تاشوِ قدیم را به‌یاد دارند که دو صفحه‌نمایش داشتند: یک داخلی و دیگری در پشت دستگاه. وجه تمایز میان گوشی‌ها، بیشتر در قابلیت‌هایی بود که صفحه‌نمایش بیرونی دراختیار کاربران قرار می‌داد.

 • جدیدترین پرچمدار سامسونگ گلکسی اس 10 در تست مقاومت رد شد!

  جدیدترین پرچمدار سامسونگ گلکسی اس 10 در تست مقاومت رد شد!

  اول اسفند ماه سامسونگ از جدیدترین پرچمدارانش یعنی خانواده گلکسی اس 10 رونمایی کرد. کمپانی کره‌ای برای اینکه کاربران سخت گیر را به خرید این گوشی‌ها ترغیب کند

 • آلودگی گسترده گوشی های کاربران ایرانی

  آلودگی گسترده گوشی های کاربران ایرانی

  در چند هفته گذشته کسب و کارهای اینترنتی مورد شدیدترین حملات DDoS آن هم با منشا داخلی قرار گرفته اند. این حملات حتی به روزنامه فناوران نیز رسیده و سایت itmen.ir به دلیل انتشار گزارش های در این خصوص با تهدید و حمله موسوم به کفتار سایبری مواجه شده و این سایت در ساعت هایی از دسترس خارج شده است.

 • مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  مراقب پیامک جعلی قطع‌ یارانه باشید

  به تازگی پیامکی با خبر جعلی قطع‌ یارانه به برخی کاربران ارسال شده تا اطلاعات بانکی آنها را به سرقت ببرد.

 • پی 30 پرو به دوربین چهارگانه مجهز خواهد بود

  پی 30 پرو به دوربین چهارگانه مجهز خواهد بود

  هنوز تاریخ رسمی مشخصی برای معرفی این گوشی در نظر گرفته نشده اما طبق خبری که از سمت هواوی لهستان منتشر شده، پی 30 تا انتهای ماه مارس (۱۰ فروردین) رونمایی نخواهد شد. این تاریخ از آن‌جایی که پرچمدار قبلی هواوی یعنی پی 20 هم طی دوره زمانی مشابه در سال گذشته عرضه شده بود،‌ دور از انتظار نیست.

 • فیسبوک اطلاعات نوجوانان را با ۲۰ دلار میخرد

  فیسبوک اطلاعات نوجوانان را با ۲۰ دلار میخرد

  به‌نظر می‌رسد در قرن ۲۱، شاهد عجیب‌ترین رفتارها از غول‌های فناوری و البته، کاربران افراطی آن‌ها هستیم. افسانه‌ای آلمانی وجود دارد که در آن، فردی به‌نام فاوست، با شیطان وارد معامله می‌شود. امروز نیز داستان‌های مشابهی (و البته واقعی) از گوشه و کنار دنیای فناوری می‌شنویم. در یکی از جدیدترین رخدادهای از این دست، فیسبوک نقش شیطان را پیدا کرده است با کاربران معامله می‌کند

عصــر بــازی