همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

احتمال جایگزینی هوش مصنوعی با خبرنگاران

احتمال جایگزینی هوش مصنوعی با خبرنگاران

اگر به شما گفته شود برخی از گزارش‌های خبری جدیدی که در روزنامه‌ها خواندید به وسیله دستگاه‌های خودکار مبتنی بر هوش مصنوعی نوشته شده است باور می‌کنید؟

در سال 2018 میلادی بیش از هر زمان دیگر هوش مصنوعی در عرصه روزنامه‌نگاری مورد استفاده قرار گرفت و شرکت‌های بزرگ خبری به کمک الگوریتم‌های هوشمند، پروژه‌های نرم‌افزاری و پلتفرم‌های برنامه‌نویسی سعی کردند توانایی‌های تحریریه خود را تقویت کنند و نتیجه این تلاش‌ها اتفاقی به‌نام «روزنامه‌نگاری خودکار» را رقم زد. آن طور که «مَت کارلسون» نویسنده کتاب «گزارشگر روباتیک» می‌گوید، «روزنامه‌نگاری خودکار» به یک فرآیند الگوریتمی گفته می‌شود که داده‌ها را به متون مبتنی بر استانداردهای خبری تبدیل می‌کند و در این فرآیند هیچ گونه مداخله انسانی صورت نمی‌گیرد.
با ظهور پدیده‌ای به‌نام کلان داده‌ها و فناوری‌های الگوریتمی، روزنامه‌نگاری به سمت خودکار شدن پیش می‌رود و این روزها نحوه تهیه و تولید خبر بسیار متحول شده است. خبرگزاری «آسوشیتد پرس» به‌عنوان یکی از مراکزی که بخوبی این مسأله را درک کرده است در سال 2018 میلادی یک سرویس جدید با نام «بینش خودکار» در تحریریه خود راه‌اندازی کرد که سردبیر آن یک روبات به‌نام «وُرداِسمیت» بود و او می‌توانست داده‌ها را به گزارش‌ها و مقالات خبری تبدیل کند. ولی به نظر شما این مسیر در آینده چگونه پیش می‌رود؟
هوش مصنوعی روزنامه‌نگاری
در سال 2018 برای نخستین بار فناوری هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) به‌صورت رسمی فعالیت خود را در مراکز خبری آغاز کرد تا قوای رسانه‌ای را تقویت کند. «واشنگتن پست»، «آسوشیتد پرس» و «رویترز» از نخستین روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های جهان بودند که سال گذشته برای اولین بار بخشی از فرآیند تولید و انتشار اخبار را به سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی واگذار کردند و بر این اساس گفته شد روزنامه «واشنگتن پست» در سال 2018 میلادی در مجموع 850 خبر را بدون دخالت انسان و به کمک سیستم روباتیک خود منتشر کرد. این اتفاق آغاز راهی بود تا کارشناسان بر اساس آن پیش‌بینی کنند که در سال 2019 میلادی عرصه روزنامه نگاری به‌صورت جامع‌ زیر نظر فناوری هوش مصنوعی فعالیت‌های خود را پیش ببرد.
اواخر سال گذشته خبرگزاری رسمی «شین‌هوآ» چین با استفاده از فناوری هوش مصنوعی یک روبات گوینده ارائه کرد که می‌توانست به دو زبان چینی و انگلیسی اخبار را بخواند. شکل ظاهری و صدای این گوینده مصنوعی براساس «ژانگ ژائو» مجری معروف چینی ساخته شد و خبرگزاری مذکور توضیح داد این سیستم می‌تواند به‌صورت 24 ساعته تمامی اخبار را پس از وقوع آنها در اختیار مردم بگذارد و هزینه‌های مربوطه را به میزان قابل ملاحظه کاهش دهد.
البته معرفی این روبات انتقادات فراوانی را هم به‌دنبال داشت و برخی کارشناسان اعلام کردند فناوری مذکور از درک اخبار جعلی و واقعی عاجز است و این احتمال وجود دارد چنین سیستم‌هایی بتوانند باعث فریب و گمراهی مردم شوند.
روزنامه‌نگاری داده‌ای
«روزنامه‌نگاری داده‌ای» از جمله مباحث جدید محسوب می‌شود که این روزها در عرصه رسانه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد تا روزنامه‌نگاران از این طریق بتوانند به کمک ابزارهای نوین مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی فعالیت‌های خود را پیش ببرند. ابزارهایی که در این زمینه ساخته می‌شوند در مورد تمام اتفاقات پیرامون بینش عمیق‌تر و اطلاعات بیشتری را در اختیار روزنامه‌نگار می‌گذارند و به او کمک می‌کنند با تحلیل دقیق‌تر بتواند گزارش نهایی را تکمیل کند.
این عرصه نوظهور اهمیت زیادی دارد، زیرا روزنامه‌نگاران از این طریق می‌توانند پیش از نگارش و ارائه گزارش‌های خبری خود به مجموعه گسترده‌ای از داده‌ها در یک زمینه بخصوص دسترسی داشته باشند. این داده‌ها به کمک فناوری یادگیری ماشینی غربالگری می‌شوند تا به‌صورت دسته‌بندی شده و براساس اهمیت خود به کار روند. «روزنامه‌نگاری داده‌ای» اطلاعات تحلیل شده را در مقیاس گسترده ارائه می‌کند و در قالب یک ابزار کاربردی و بسیار مهم روزنامه‌نگاری در رسانه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به‌عنوان مثال در این زمینه گفته می‌شود «کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی» برای انجام بررسی‌های لازم در مورد پرونده «اوراق پاناما» بیش از 2 میلیون دلار هزینه کرد و بخش اعظم این پول‌ها صرف تحلیل اسناد پیچیده‌ای شد که در نهایت نتیجه قابل قبولی را هم به‌دنبال نداشت و این اتفاق در حالی صورت گرفت که ابزارهای «روزنامه‌نگاری داده‌ای» هم‌اکنون می‌توانند پرونده مذکور را با هزینه کمتر به انجام برسانند.
سیستم‌های تحلیل داده که به کمک فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فعالیت می‌کنند بسیار پیشرفته شده‌اند. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری به‌دنبال توسعه ابزارهای جدیدی هستند که روزنامه‌نگاران به کمک آنها می‌توانند اتفاقات و رویدادهای مهم در نقاط مختلف جهان را پیش‌بینی کنند و این سیستم‌ها مبتنی بر روش‌های آماری، اطلاعات خود را در مورد اتفاقات مربوط به آینده نزدیک ارائه می‌دهند.
مدل‌های پیش‌بینی‌کننده که طی سال‌های اخیر در عرصه علمی و اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، هم‌اکنون در قالب تکنیک‌های نوظهور در عرصه روزنامه‌نگاری به کار می‌روند و در آینده نه چندان دور به دستیار اصلی عرصه رسانه تبدیل می‌شوند. کارشناسان بر این باورند که اگرچه ابزارهای روزنامه‌نگاری مبتنی بر هوش مصنوعی همچنان در حال توسعه هستند، ولی این احتمال وجود دارد که در پایان دهه دوم از هزاره سوم میلادی این ابزارها بتوانند روزنامه‌نگاری مدرن را روی کار بیاورند. «دیوید کازوِل» مدیر مؤسسه رسانه‌ای «رینولد ژورنالیسم» بر این باور است که گسترش هرچه بیشتر عرصه تحت پوشش، تولید اخبار بر اساس نیازهای محلی، سرعت و دقت بالا و توانایی انتشار لحظه به لحظه اخبار از جمله مزایایی محسوب می‌شود که هوش مصنوعی برای عرصه رسانه به ارمغان می‌آورد.
به هر حال آن طور که عرصه جهانی رسانه پیش‌بینی می‌کند، در سال جدید میلادی برای نخستین بار در تاریخ روبات‌های مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به رابط اصلی میان رویدادهای خبری و مخاطبان تبدیل می‌شوند.

نویسینده مطلب: میثم لطفی

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • قیمت بیت کوین روبه افزایش

  قیمت بیت کوین روبه افزایش

  بیت‌کوین روز گذشته با افزایش قیمت شدید درمقایسه‌با دلار آمریکا، خطوط مقاومتی ۶,۲۰۰ و ۶,۴۵۰ را رد کرد و اکنون به‌سمت خط مقاومتی ۶,۸۰۰ دلار حرکت می‌کند. درنتیجه‌ی چنین افزایش‌ قیمتی، به‌نظر می‌رسد عوامل صعودی نمودار بیت‌کوین موفق به کنترل اوضاع شده‌اند

 • افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  به دنبال انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر لو رفتن اطلاعات 6میلیون و 700هزار کاربر یک تاکسی اینترنتی ایرانی، نگرانی‌های زیادی ایجاد شد. ظواهر امر نشان می‌دهد که اطلاعات کاربران و رانندگان این شرکت تاکسی اینترنتی در معرض خطر افشا شدن است.

 • تکنولوژی 5G مال کدام کشور است

  تکنولوژی 5G مال کدام کشور است

  دونالد ترامپ هم اکنون مشغول مذاکرات تجاری با پکن است تا اندکی شرایط بغرنج به وجود آمده با چین را بهبود بدهد و در حالی که تکنولوژی 5G یک شرکت چینی و خطرات استفاده از آن موضوعی است که آمریکا بر سر زبان دولتمردان سراسر دنیا انداخته

 • ابزارهای تحلیل‌گر هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

  ابزارهای تحلیل‌گر هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

  گوگل کنفرانسی به‌نام Google Cloud Next برگزار کرده که ابزارها و سرویس‌های جدید خود در حوزه‌ی خدمات ابری و صنایع وابسته را در آن معرفی می‌کند. بخشی از مراسم، به معرفی ابزارهای تحلیلی مبتنی بر هوش مصنوعی اختصاص دارد. ابزارهایی که با هدف به‌کارگیری هوش مصنوعی در چالش‌های عمومی کسب‌وکارها همچون ساختاردهی

 • قطع چند روز پیش اینستاگرام و فیسبوک بر اثر حمله سایبری بود

  قطع چند روز پیش اینستاگرام و فیسبوک بر اثر حمله سایبری بود

  چند روز پیش هشتگی به‌صورت جهانی با عبارت Facbookdown# در توییتر منتشر و به‌سرعت به ترند تبدیل شد. غول شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن زیرمجموعه‌اش، اینستاگرام، برای مدتی دچار قطعی شدند. برخی کاربران به‌طور کلی دسترسی به حساب کاربری خود را از دست دادند

 • حضور بنیانگذار «علی بابا» در ائتلاف «برای فردا»

  حضور بنیانگذار «علی بابا» در ائتلاف «برای فردا»

  رای‌گیری نهمین دوره‌ی انتخابات هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران با حضور کاندیداهای مطرح از کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ائتلاف برای فردا) روز شنبه، 11 اسفند ماه برگزار می‌شود.

 • امکان مشاهده جریان تراکنش با فناوری‌های جدید بانکداری الکترونیکی

  امکان مشاهده جریان تراکنش با فناوری‌های جدید بانکداری الکترونیکی

  یکی از فعالان بانکی کشور بر اهمیت هزینه برای تقویت فناوری‌های نوین مالی تاکید کرد و گفت: هزینه‌های فناوری نوین مالی، سرمایه‌گذاری برای آینده است.

 • هوش مصنوعی PlaNET گوگل به رایگان عرضه شد

  هوش مصنوعی PlaNET گوگل به رایگان عرضه شد

  یادگیری از طریق درک نتایج هوش مصنوعی، با نام Reinforcement Leraning شناخته می‌شود. این نوع از یادگیری با بهره‌گیری زمان، داده و قدرت پردازشی زیاد، یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود فرایند تصمیم‌گیری کارگزارهای هوشمند است. البته، روش فوق همیشه هم کاربردی نیست؛ چرا که رویکردهای آموزشی بدون مدل خاص برای آموزش هوش مصنوعی، شاید به هفته‌ها زمان برای آموزش نیاز داشته باشند

 • فیسبوک اطلاعات نوجوانان را با ۲۰ دلار میخرد

  فیسبوک اطلاعات نوجوانان را با ۲۰ دلار میخرد

  به‌نظر می‌رسد در قرن ۲۱، شاهد عجیب‌ترین رفتارها از غول‌های فناوری و البته، کاربران افراطی آن‌ها هستیم. افسانه‌ای آلمانی وجود دارد که در آن، فردی به‌نام فاوست، با شیطان وارد معامله می‌شود. امروز نیز داستان‌های مشابهی (و البته واقعی) از گوشه و کنار دنیای فناوری می‌شنویم. در یکی از جدیدترین رخدادهای از این دست، فیسبوک نقش شیطان را پیدا کرده است با کاربران معامله می‌کند

 • جلوگیری از کمبود در بازار موبایل در گرو اجرای بخشنامه بانک مرکزی

  جلوگیری از کمبود در بازار موبایل در گرو اجرای بخشنامه بانک مرکزی

  رئیس اتحادیه فروشندگان گوشی تلفن همراه با استقبال از بخشنامه اخیر بانک مرکزی درخصوص نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: اگر این بخشنامه اجرایی شود، بازار تلفن همراه با کمبود مواجه نخواهد شد و شرایط به سمت تعدیل هرچه بیشتر پیش خواهد رفت.

عصــر بــازی