طراحی چهره های جعلی با هوش مصنوعی

یک وب سایت با کمک هوش مصنوعی در حال طراحی چهره های جعلی است. وب سایتی که اتفاقا بسیار محبوب و مشهور هم شده است.

طراحی چهره های جعلی با هوش مصنوعی

یک وب سایت با کمک هوش مصنوعی در حال طراحی چهره های جعلی است. وب سایتی که اتفاقا بسیار محبوب و مشهور هم شده است.

هنگامی که شما از وبسایت This Person Does Not Exist  به معنای این شخص وجود ندارد، بازدید می کنید، احتمالا با یک چهره جالب رو به رو می شود که در حال لبخند زدن به شما است و چهره ای معصوم نیز دارد. اما جالب است بدانید که این یک چهره واقعی نیست، بلکه توسط الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی  تولید شده است.
مدتی پیش در رسانه ها ماجرای تحقیق انویدیا به شدت مطرح شد. تحقیقی که روی هوش مصنوعی انجام شده بود که می تواند تصاویری را بر اساس چهره انسان ها طراحی کند که گرچه تصاویری جدید بودند اما ساختار کلی خود را از چهره اشخاصی حقیقی سرقت کرده بودند. نتایج این پژوهش توسط یک تیم از مهندسان انویدیا در یک مقاله پیش چاپ شد و مشخص شد که تکنولوژی تا چه حد می تواند فریبنده باشد.
اما یکی از نگرانی های عمده در خصوص توسعه این نوع تکنولوژی ها ماجرای سرقت هویت افراد است. درواقع در این میان 2 پرسش اصلی مطرح می شود؛ نخست این که اساسا انتشار تصاویر افراد در فیس بوک یا سایر شبکه های اجتماعی این حق را به الگوریتم های هوش مصنوعی می دهد که از هویت افراد استفاده کنند؟
نکته دیگر این که آیا وقتی هوش مصنوعی برخی اجزای چهره های جدید را از چهره های حقیقی وام گرفته در بلند مدت مشکلی برای تشخیص چهره های جعلی و واقعی رخ نخواهد داد؟ طراحان وب سایت مذکور در جواب پرسش اول و دوم جواب منفی می دهند اما همه افراد با این طراحان هم عقیده نیستند.
این روزها تصاویر جعلی مسیر خود را از تصویر به ویدئو نیز باز کرده اند و شاهد ویدئوهای جعلی نیز هستیم، بنابراین نمی توان با اطمینان گفت که این نوع تصاویر مشکل ساز نخواهند شد. با همه این ها، وبسایت مذکور و وبسایت های مشابه، محبوبیتی چشمگیر بین کاربران دارند و تقریبا اغلب کاربران در قالب های مختلف از این تکنولوژی استفاده کرده اند.بنابراین شاید بهتر باشد برای افزایش آگاهی کاربران بیشتر تلاش کنیم تا آنان را از استفاده از چنین تکنولوژی هایی منع کنیم.