همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

كارت های هوشمند ملی اين بار معطل چاپخانه

كارت های هوشمند ملی اين بار معطل چاپخانه

ماجرای توقف پرسروصدای واردات پوکه کارت‌های هوشمند ملی از خارج از کشور به علت تحریم‌ها در زمان خود به اندازه کافی موجی از ابهامات و انتقادها پیرامون این ماجرا را به دنبال داشت و حالا تاخیرها از سوی چاپخانه دولتی نيز به آن افزوده شده است.

هشتم مردادماه سال جاری بود که سیف‌اله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور ضمن اعلام دلایل تاخیر در صدور کارت هوشمند ملی گفت: متاسفانه بر اثر تحریم‌ها دیگر نمی‌توانیم بدنه کارت را وارد کنیم، به همین دلیل اقدامات خود را برای صدور کارت تولید داخل آغاز کرد‌ه‌ایم.

در آن زمان سوالات و ابهامات بسیار زیادی به پا شد؛ از جمله اینکه چرا ما توان تولید پوکه و بدنه کارت‌های هوشمند را در کشور نداریم؟ چرا به میزان کافی پوکه‌های کارت هوشمند ملی وارد و دپو نشده است؟ اگر توان تولید داخل بوده چرا از ابتدا چنین کاری انجام نشده است؟ نحوه انتخاب شرکت سهامی چاپخانه دولتی ایران برای تولید این کارت‌ها چگونه بوده است؟ و دیگر سوالاتی از این دست.

در نهایت چند روز بعد سخنگوی سازمان ثبت احوال به توضیحات بیشتر در این مورد پرداخت و با ادعای اینکه موفق به داخلی‌سازی بدنه کارت ملی هوشمند شده‌ایم، گفت: کارت‌های داخلی در مرحله تست نهایی بوده و تا آبان‌ماه سال جاری (سه ماه قبل) وارد بازار می‌شود.

پایان آذرماه اما سخنگوی این سازمان بار دیگر درباره علت تاخیر در تولید کارت هوشمند ملی توسط چاپخانه دولتی ایران این‌گونه توضیح داد: بدنه کارت ملی هوشمند تولید داخل در حال انجام تست نهایی است و بعد از تایید نهایی به تولید انبوه خواهد رسید. متولی آماده‌سازی بدنه کارت ملی ساخت داخل چاپخانه دولتی است که پیش‌تولید را انجام داده و یک شرکت داخلی نیز مسوول تایید نهایی این بدنه از نظر فنی، ایمنی و مقاومت است که بعد از تایید نهایی به تولید انبوه می‌رسد.

هفته قبل اما باز هم سخنگوی سازمان ثبت احوال که گویی امکان بازکردن موضوع و شفاف‌سازی برای دلایل مکرر تاخیرها از سوی چاپخانه دولتی را ندارد، باز هم در لفافه آدرس تاخیرها را به این شرکت دولتی داد و گفت: چاپخانه ایران اعلام کرده که تا پایان بهمن‌ماه صدور کارت‌های هوشمند ملی داخلی را آغاز خواهد کرد.

سیف‌اله ابوترابی در مورد صدور کارت‌های هوشمند ملی تولید داخل گفت: تحریم‌ها باعث شد که در صدور کارت‌های هوشمند با مشکلاتی روبه‌رو شویم و قرار شد با استفاده از توان متخصصان داخلی این کارت‌ها را تولید کنیم.

وی افزود: تولید کارت‌های هوشمند ملی داخلی دست سازمان ثبت احوال نیست و ما براساس توافقی که با چاپخانه ایران انجام داده‌ایم در ابتدا قرار بود در آبان‌ماه این کارت‌ها تولید و صادر شود، اما به دلایلی به تعویق افتاد و براساس آخرین اطلاعاتی که به‌دست ما رسیده چاپخانه اعلام کرده که تا پایان بهمن‌ماه صدور کارت‌ها آغاز می‌شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران همچنین گفته: بعد از تولید کارت‌های داخلی، به‌سرعت آمادگی داریم کارت‌های هوشمند را میان افرادی که ثبت‌نام کرده اما کارت خود را دریافته نکرده‌اند، توزیع کنیم.

همان‌طور که ذکر شد، سخنگوی این سازمان بازهم بدون ذکر دلایل شفاف و روشن، تلویحا آدرس تاخیرها را چاپخانه دولتی اعلام کرده و گفته «بر اساس آخرین اطلاعاتی که به دست ما رسیده» تا پایان بهمن‌ماه صدور کارت‌ها آغاز می‌شود.

 

شرکت سهامی چاپخانه دولتی ایران جواب نمی‌دهد

شرکت سهامی چاپخانه دولتی ایران آن‌طور که در اساسنامه‌اش دیده می‌شود، در سال 1352 تاسیس شده است و وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی است و جلسات مجمع عمومی این شرکت نیز با حضور وزیر دارایی، وزیر ارتباطات و یک نفر دیگر از وزیران با انتخاب هیات وزیران، تشکیل می‌شود. ‌ریاست مجمع این شرکت دولتی نیز با وزیر اقتصاد است.

شورای‌عالی این شرکت که در واقع کار سیاست‌گذاری‌ها و مدیریت آن را انجام می‌دهد، مرکب از این افراد است:

‌الف‌- یکی از معاونان وزارت دارایی که ریاست شورای‌عالی را به عهده خواهد داشت، به انتخاب وزیر دارایی.

ب‌- یکی از معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به انتخاب وزیر ارتباطات.

ج‌- مدیر‌کل خزانه.

‌مدیرعامل شرکت نیز بدون داشتن حق رای در جلسات شورای‌عالی شرکت خواهد کرد.

**سایت شرکت سهامی چاپخانه دولتی ایران در آدرس spoi.ir یکی از ضعیف‌ترین و بی‌فایده‌ترین سایت‌های موجود در کشور است که حکم طنز را داشته و فارغ از اینکه بسیاری از لینک‌های استاندارد و مرسوم یک نهاد دولتی را ندارد، تقریبا تمامی لینک‌های قرار‌گرفته در آن نیز تزئینی بوده و کار خاصی نمی‌کند!**

بد نیست وزارت اقتصاد سری به این سایت زده و با این پدیده بیشتر آشنا شود.

اما به هر حال شماره‌ای از این شرکت دولتی و از خارج از سایت بی‌فایده این شرکت پیدا کردیم و به طرح دلایل و چرایی تاخیرهای پی در پی ایشان برای تولید و عرضه بدنه (پوکه) کارت‌های هوشمند ملی پرداختیم.

**نکته جالب آنکه این چاپخانه دولتی هم در روال مرسوم و معمول سال‌های اخیر که اصولا هیچ‌کس به هیچ‌کس جواب نمی‌دهد، با خیال راحت از پاسخگویی امتناع کرده و اعلام کردند اگر مایل بودند، خودشان تماس خواهند گرفت.**

 

سایت‌های بیگانه شفاف‌سازی کنند!

به هر حال این وضعیت برای بسیاری از رسانه‌های داخلی غیرعادی محسوب نمی‌شود که از یک چاپخانه گرفته تا یک وزارتخانه اگر کسی مایل با پاسخگویی نباشد، پاسخ نداده و اصولا هیچ دغدغه‌ای هم بابت این عدم پاسخگویی ندارند.

اگرچه ما شنیده‌ها و احتمالاتی در خصوص مشکلات سر راه تولید و عرضه کارت‌های هوشمند ملی داریم که به علت همکاری نکردن چاپخانه دولتی از طرح آنها و دریافت پاسخ رسمی، امکان درج جزئیات بیشتر را نداریم.

از قضا به همین دلیل است که این رسانه‌های بیگانه و معاند هستند که با اتکا به همین شکاف‌ها و بی‌اهمیتی در پاسخگویی، توانسته‌اند میدان‌دار اطلاع‌رسانی در کشور شوند و هر حدس و گمان و خبر جعلی را به جامعه تزریق کنند.

**لذا در این مورد خاص نیز ظاهرا باید منتظر ماند و دید در خلأ پاسخگویی جامع و شفاف، احتمالا یکی از رسانه‌های بیگانه و خارج از کشور به درج مطالبی بپردازد که با واقعیت انطباق ندارد، اما به علت خالی بودن جای رسانه‌های رسمی و داخلی از اطلاعات مربوطه، می‌تواند برای افکار عمومی باورپذیر باشد.**

به هر حال آخرین خبر اینکه سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از عدم اعتبار کارت‌های ملی قدیمی از اول فروردین ۹۸ خبر داد و گفت: کسانی که هنوز نسبت به ثبت‌نام و دریافت کارت‌ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند، تا پایان سال جاری فرصت دارند در این زمینه اقدام کنند.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد

  مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد

  براساس شایعات جدید، مدل ۲۰۱۹ آیفون XR اپل به سیستم دوربین دوگانه مجهز خواهد شد و بدین‌ترتیب، اولین‌بار امکان ارائه‌ی فناوری تصویربرداری پیشرفته‌ی کوپرتینویی‌ها در محصول رده‌پایین این شرکت نیز فراهم خواهد شد

 • افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  به دنبال انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر لو رفتن اطلاعات 6میلیون و 700هزار کاربر یک تاکسی اینترنتی ایرانی، نگرانی‌های زیادی ایجاد شد. ظواهر امر نشان می‌دهد که اطلاعات کاربران و رانندگان این شرکت تاکسی اینترنتی در معرض خطر افشا شدن است.

 • معضل نبود خریدار در بازار گوشی

  معضل نبود خریدار در بازار گوشی

  اگرچه مشکلات واردات گوشی، رجیستری و مانند آن در ماه‌های اخیر گریبان‌گیر خریداران موبایل شده، اما به نظر می‌رسد حتی اگر آخرین مدل‌های گوشی هم در بازار موجود باشد، شرایط اقتصادی، تقاضای خرید را کم کرده است.

 • نپال بازی پابجی را ممنوع کرد

  نپال بازی پابجی را ممنوع کرد

  بر اساس درخواست دولت نپال، تمام شرکت‌های مخابراتی و ارائه دهندگان اینترنت، سرورهای پابجی را از دسترس مشترکین خود خارج کرده‌اند. این اتفاق در حالی رخ داده که هیچ حادثه مخربی که مرتبط با این بازی باشد، در نپال رخ نداده است.

 • هواوی چیپ 5G خود را به اپل می فروشد

  هواوی چیپ 5G خود را به اپل می فروشد

  هواوی بر خلاف تصور تمامی تحلیلگران صنعت تکنولوژی قصد دارد که چیپ 5G خود را منحصراً به اپل بفروشد. البته اگر آمریکا کمپانی هواوی و خرید تجهیزات 5G این شرکت را تحریم نمی‌کرد، همکاری دو شرکت می‌توانست مفید باشد و دیگر کمپانی های حاضر در این بازار را نگران کند.

 • با عینک هوشمند هواوی آشنا شوید

  با عینک هوشمند هواوی آشنا شوید

  هواوی اعلام کرده قصد دارد با همکاری جِنتِل مانستر، به تولید عینک هوشمند روی بیاورد. جنتل مانستر شرکتی کره‌ای است که در حوزه‌ی عینک‌های آفتابی و طبی فعالیت می‌کند. ظاهرا عینک هوشمند هواوی قرار است در چندین مدل مجهز به تجهیزات الکترونیکی یکپارچه تولید شود

 • سامسونگ بریدگی برای دوربین روی صفحه‌نمایش را نیز حذف می کند

  سامسونگ بریدگی برای دوربین روی صفحه‌نمایش را نیز حذف می کند

  سامسونگ در حال کار روی طرح‌هایی است تا پنل جلویی گوشی‌های هوشمند خود را به‌طور کامل به نمایشگر تبدیل کند. به‌بیان‌دیگر، آن‌ها می‌خواهند کل حاشیه و همچنین نقاط بریدگی برای دوربین جلو را نیز از طراحی خود حذف کنند.

 • امکان مشاهده جریان تراکنش با فناوری‌های جدید بانکداری الکترونیکی

  امکان مشاهده جریان تراکنش با فناوری‌های جدید بانکداری الکترونیکی

  یکی از فعالان بانکی کشور بر اهمیت هزینه برای تقویت فناوری‌های نوین مالی تاکید کرد و گفت: هزینه‌های فناوری نوین مالی، سرمایه‌گذاری برای آینده است.

 • دستیار صوتی‌ گوگل به سیستم تشخیص هویت مبتنی بر چهره مجهز خواهد شد

  دستیار صوتی‌ گوگل به سیستم تشخیص هویت مبتنی بر چهره مجهز خواهد شد

  احتمالا گوگل به‌زودی برای تکمیل دستیار صوتی‌اش سیستم تشخیص هویت مبتنی بر چهره را به سرویس Assistant اضافه می‌کند. شواهد این خبر از جدیدترین نسخه‌ی آزمایشی اپلیکیشن Google به‌دست آمده که کدهایی در آن به قابلیتی به‌نام تطبیق چهره (Face Match) اشاره می‌کنند

 • در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  اعتراض یکی از بخش‌های لذت بخش ورزش است و طرفداری وجود ندارد که چه به حق و چه به ناحق حداقل چندباری داور یا بازیکن حریف و خودی را زیر سوال نبرده باشد. نکته جالب در مورد واژه اعتراض این است که با وجود استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات کامپیوتری هم این فرضیه بین طرفداران تمام فوتبال دوستان وجود دارد که در بازی‌های ویدیویی مثل فیفا و PES هم شاهد ناداوری‌های پیاپی هستیم؛ ادعایی که ظاهرا چندان غیر منطقی هم نیست.

عصــر بــازی