استفاده از داده‌های باز در دستور کاری وزارت ارتباطات

استفاده از داده‌های باز جزو سیاست‌هایی است که وزرات ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات مجدانه آن را پیگیری می‌کنند .

استفاده از داده‌های باز در دستور کاری وزارت ارتباطات

استفاده از داده‌های باز جزو سیاست‌هایی است که وزرات ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات مجدانه آن را پیگیری می‌کنند .

رئیس سازمان فناوری اطلاعات  امروز در سمینار آموزشی بستر ملی داده‌های باز و کاربردی با بیان مطلب فوق گفت: استفاده از داده‌های باز، امر دور از واقعیتی نیست، رشد روز افزون داده‌ها و اطلاعات باعث تولید دانش می‌شود و فرآیندهای کسب‌وکار را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
امیر ناظمی با اشاره به ویژگی های  داده باز  که شامل در دسترس بودن، قابل انتشار بودن و یک بار مصرف نبودن است، افزود: باید بتوان داده های باز را به دفعات به اشتراک گذاشت یا با داده‌های دیگر ترکیب کرد، برای استفاده از داده‌های باز نیازی به مجوز استفاده توسط تولیدکننده نیست و آخرین ویژگی قابل توجه اینکه داده باز فقط متعلق به دولت نیست، بلکه یک پلت‌فرم است که می تواند داده خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.
وی با توضیح اینکه داده باز، سه اصل دارد، گفت: استفاده از داده باز محدودیت ندارد و یا به صورت رایگان بوده یا هزینه استفاده از آن بسیار اندک است از سوی دیگر  پرداخت هزینه برای استفاده از داده‌ها باعث ایجاد انگیزه انتشار داده‌های باز می‌شود و در نهایت قابلیت استفاده مجدد از دیگر ویژگی داده‌های باز است.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکهگام مهم این است که بتوان اطلاعات را به صورت اکسل در اختیار عموم قرار داد، افزود: دولت‌ها و سازمان‌ها، صنعت و تجارت، سمن‌ها، پژوهشگران و البته مردم جزو اصلی‌ترین تولیدکنندگان و بهرهبرداران داده‌های باز هستند. ولی برای استفاده از داده‌های باز، راه طولانی در پیش است و راهی غیر از طی آن وجود ندارد.
وی ایجاد مشاغل جدید، ایجاد فرصت برای کسب وکارهای نوپا، رشد اقتصادی در بخش خصوصی و صنعت، بهبود رفاه اجتماعی، ایجاد شفافیت در دولت و کمک به تصمیم‌سازی بهتر را از جمله مزایای استفاده از داده‌های باز برشمرد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: تاکنون تعداد 162 سازمان اطلاعات خود را در سامانه ثبت کرده‌اند، تعداد دیتا بیس‌ها 1228 است که این داده‌ها توسط 26 سازمان بارگزاری شده است و سازمان زمین‌شناسی 459 و سازمان راهداری 337 مجموعه داده را در سامانه بارگزاری کرده‌اند.