همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

هراس آمریکا از هواوی

هراس آمریکا از هواوی

مقام‌های امریکایی لحنی بسیار منفی نسبت به هواوی در پیش گرفته‌اند و حتی استفاده از زیرساخت‌های 5G را در کشور خود ممنوع کرده‌اند. این موضوع در سطح متحدان امریکا نیز اجرا شده است. مدتی پیش نیز در جریان برگزاری کنگره جهانی موبایل، مقام سایبری امریکا، رابرت استایر، از دولت‌های اروپایی خواست تا «تهدید» استفاده از تجهیزات 5G هواوی در شبکه‌های تلفن همراه را در نظر بگیرند.

 

در یک فرضیه می‌توان اینگونه حدس زد که مقام‌های امریکا از کنترل زیرساخت‌های مخابراتی شرکت‌های چینی که ممکن است مجبور به رعایت قوانین یک چین باشند می‌ترسد.
تقریباً 100 هزار فروشنده، فعال، سازنده و... عرصه تکنولوژی هر سال در کنفرانس جهانی موبایل در بارسلونا شرکت می‌کنند تا به تکنولوژی‌های جدید دست یابند. در سال‌جاری، این گفت‌و‌گوها تقریباً به طور انحصاری تحت تأثیر اینترنت 5G قرار داشت، چرا که اینترنت نسل پنجم محور اصلی شبکه‌های تلفن همراه و موبایل‌های هوشمند خواهد بود.
جالب است بدانید که این کنفرانس بشدت از سوی هواوی مورد حمایت و تشویق قرار گرفت اما در پشت صحنه این کنفرانس، کشورها و شرکت‌هایی هم بودند که هواوی را مردود شمرده و تجهیزات این شرکت را جاسوس تلقی می‌کردند.
رئیس شرکت هواوی یکی از چهره‌های مهم این برد چینی است که سه‌شنبه گذشته با آرامش و اعتماد به نفس در کنفرانس خبری 5G هواوی شرکت کرد و ضمن دفاع از مواضع خود بر لزوم توسعه اینترنت 5G تأکید کرد. اما مصاحبه او با بی‌بی‌سی نیز در نوع خود جالب بود، جایی که او بشدت به مواضع ایالات متحده تاخت و رفتارهای ایالات متحده را بی‌اثر خواند.
رن ژنگ فی با اصرار بر مواضع پیشین خود گفت که هواوی هرگز برای جاسوسی از دیگران فعالیت نکرده است. وی اشاره کرد که هواوی در طول سه دهه اخیر تجربه خوبی در زمینه امنیت دارد و سه میلیارد نفر در سراسر جهان از محصولات و خدمات هواوی بهره می‌برند و ایالات متحده هیچ مدرکی برای سخنان خود ندارد.
رابرت استایر، مقام ارشد سایبری امریکا، در این خصوص می‌گوید: «ایالات متحده از دولت‌های دیگر و بخش خصوصی می‌خواهد تا تهدیدهایی را که توسط هواوی و سایر شرکت‌های فناوری اطلاعات چین مطرح می‌شود، در نظر بگیرند.»

هنگامی که خبرنگاران از استایر پرسیدند آیا ایالات متحده مدرکی مبنی بر اینکه هواوی ممکن است در تجهیزات مخابراتی خود جاسوسی کند دارد یا خیر؟ استایر گفت: «من فکر می‌کنم سؤال درست این است: آیا شما می‌خواهید سیستمی داشته باشید که به طور بالقوه توسط دولت چین تحت نظر است یا اینکه شما ترجیح می‌دهید به یک جایگزین امن‌تر متکی شوید؟»
اگر به‌همین اظهارنظر اتکا کنیم، به‌نظر می‌رسد امریکا واقعاً از قدرت گرفتن چین می‌هراسد و سعی دارد هر چه سریع‌تر این قدرت را از بین ببرد. با وجود این کسب و کار هواوی در اروپا، خاورمیانه و آفریقا بسیار بزرگ‌تر است تا ایالات متحده. بنابراین اگر ایالات متحده حتی همه اروپا را با خود همراه کند، باز هم هواوی شکستی سنگین متحمل نمی‌شود.
 گزارش‌های سود هواوی نشان می‌دهند، امریکا تنها بخش کوچکی از کسب و کار هواوی را تشکیل می‌دهد، یعنی تنها 6.5درصد از درآمد 90 میلیارد دلاری هواوی در سال 2017 از امریکا تأمین می‌شده است. اما هواوی روی درآمدهای توسعه 5G در اروپا و ایالات متحده حسابی ویژه باز کرده بود.
یک مشکل برای تلاش‌های لابیگری امریکا این است که هواوی در حال حاضر عمیقاً در شبکه‌های مخابراتی اروپا نفوذ کرده است و در حال حاضر به آزمایش شبکه‌های 5G در بریتانیا کمک می‌کند.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • آموزش رفع مشکل بوت‌شدن ویندوز 10

  آموزش رفع مشکل بوت‌شدن ویندوز 10

  باگی در قابلیت سیستم ری‌استور ویندوز ۱۰ وجود دارد که باعث می‌شود رایانه‌‌ی کاربر حتی موقع بوت‌شدن با مشکل مواجه شود. البته، خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌‌ها می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. توصیه‌ی مهم در‌این‌زمینه‌، این است که در وهله‌ی اول از مواجهه با مشکل یادشده جلوگیری کنید. اما این مشکل دقیقا چیست

 • برگزاری سمینار اینترنتی فروش محصولات دانش بنیان

  برگزاری سمینار اینترنتی فروش محصولات دانش بنیان

  وبینار آشنایی با تسهیلات فروش اقساطی محصولات دانش بنیان توسط مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 18 اردیبهشت ماه جاری برگزار می‌شود.

 • ابزارهای تحلیل‌گر هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

  ابزارهای تحلیل‌گر هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

  گوگل کنفرانسی به‌نام Google Cloud Next برگزار کرده که ابزارها و سرویس‌های جدید خود در حوزه‌ی خدمات ابری و صنایع وابسته را در آن معرفی می‌کند. بخشی از مراسم، به معرفی ابزارهای تحلیلی مبتنی بر هوش مصنوعی اختصاص دارد. ابزارهایی که با هدف به‌کارگیری هوش مصنوعی در چالش‌های عمومی کسب‌وکارها همچون ساختاردهی

 • ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸

  ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸

  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه بازار فناوری اطلاعات ۲.۵ برابر می شود، از ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸ خبر داد.

 • بهتر است پسورد اینستاگرام خود را تغییر دهید

  بهتر است پسورد اینستاگرام خود را تغییر دهید

  بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، در گذشته پسورد کاربران معمولا رمزگذاری می‌شد اما یک مشکل در اپلیکیشن فیسبوک باعث شده تا ۲۰ هزار نفر از کارمندان این کمپانی به پسوردهای کاربران دسترسی پیدا کنند.

 • آیا به iOS می توان نفوذ کرد

  آیا به iOS می توان نفوذ کرد

  در همین راستا، اخیرا گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد که یک بازار سیاه برای فروش نمونه‌های پیش تولید آیفون‌ها وجود دارد که بیشتر آن‌ها به سرقت رفته‌اند.

 • ایران به حمله سایبری متهم شد

  ایران به حمله سایبری متهم شد

  به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را چارلز یو، رئیس Resecurity در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد.

 • امکان پیگیری شکایت های حوزه ICT در شبکه های اجتماعی

  امکان پیگیری شکایت های حوزه ICT در شبکه های اجتماعی

  معاون وزیر ارتباطات با اشاره به نحوه ثبت و پاسخگویی به شکایات کاربران در حوزه های مختلف ICT گفت: امکان پیگیری شکایات از طریق شبکه های اجتماعی نیز برای کاربران فراهم است.

 • بسیاری از اپلیکیشن‌های آیفون، به‌صورت مخفیانه از صفحه‌نمایش کاربران فیلم‌برداری می‌کنند

  بسیاری از اپلیکیشن‌های آیفون، به‌صورت مخفیانه از صفحه‌نمایش کاربران فیلم‌برداری می‌کنند

  تک‌کرانچ در جدیدترین گزارش خود ادعا کرد بسیاری از اپلیکیشن‌های آیفون، به‌صورت مخفیانه از صفحه‌نمایش کاربران فیلم‌برداری می‌کنند. چنین ادعایی صحیح است؟ ازلحاظ تئوری، می‌توان آن را تاحدودی تأیید کرد؛ اما قابلیت‌های ضبطی اپلیکیشن‌ها، محدودیت‌هایی نیز دارد.

 • فیلترهای جدید اینستاگرام ارائه شد

  فیلترهای جدید اینستاگرام ارائه شد

  اینستاگرام این روزها را می‌توان مترادف سه کلمه دانست: استوری، فیلترها و تبلیغات؛ جدیدترین ویژگی که اضافه شده به اپلیکیشن هم حول محور دو کلمه آخر می‌چرخد.

عصــر بــازی