نصب حصارهای هوشمند در مرز هند

پروژه نصب "حصارهای هوشمند" در مرز میان هند و بنگلادش، با حضور رسمی وزیر کشور دهلی نو افتتاح شد.

نصب حصارهای هوشمند در مرز هند

پروژه نصب "حصارهای هوشمند" در مرز میان هند و بنگلادش، با حضور رسمی وزیر کشور دهلی نو افتتاح شد.

روز سه شنبه "راجنات سینگ" بخشی از حصارهای هوشمند را در 61 کیلومتری مرز هند و بنگلادش واقع در"آسام" افتتاح کرد. وزیر کشور هند در یک نشست مطبوعاتی گفت: پروژه جدید تحت سیستم مدیریت جامع مرزهای زمینی (CIBMS) در مناطق حاشیه نشین و مشترک با بنگلادش راه اندازی شده و قصد داریم تا با کمک این روش اقدامات فوری تر و سریع تری را علیه نفوذ شبه نظامیان به مرزهای داخلی انجام دهیم.  

حصارهای هوشمند کمربندهای امنیتی چند لایه ای هستند که به محض ایجاد خطر برای مرزبانان هشدارهایی برای نیروهای امنیتی ارسال کرده و آن ها را مطلع می کند. در حقیقت پروژه BOLD-QIT از طریق کابل های OFC، دیوارهای لیزری، سنسورها، دوربین های نظارت روزانه و شبانه و سیستم تشخیص هوشمند هرگونه حرکتی در مرزها را رصد کرده و در صورت ورود غیرقانونی هشدار می دهد.

این ابزارهای هوشمند به کنترل نیروهای امنیتی مرزی (BSF) در مرزها کمک شایانی کرده و زمینه واکنش سریع نیروهای مرزی علیه ورود و خروج غیرقانونی علیه شبه نظامیان و نیروهای تروریستی را فراهم می کند.

 به گفته مقامات هندوستان پیاده سازی این پروژه نه تنها به مقابله با جنبش های فرامرزی کمک می کند بلکه نظارت پرسنل نظامی بر اقدامات بشردوستانه را نیز شفاف تر می کند.

در حال حاضر هند و بنگلادش دارای 4 هزار و 96 کیلومتر مرز مشترک هستند که از این مقدار 2 هزار و 216 کیلومتر آن در ایالت بنگال غربی وجود دارد. این اولین بار نیست که هند در مرز مشترک با همسایه خود حصارهای هوشمند را راه اندازی می کند. حدود 6 ماه پیش نیز اولین پروژه ساخت حصارهای هوشمند در مرز مشترک و مورد اختلاف این کشور با پاکستان کلید خورد.