همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

رمزگشایی از علت عدم تحقق دولت الکترونیکی

رمزگشایی از علت عدم تحقق دولت الکترونیکی

"ایجاد شفافیت"، "جلوگیری از ایجاد رانت" و "صرفه جویی در هزینه‌ها" از کارکردهای اصلی "دولت الکترونیکی" هستند؛ اما چرا چنین طرح خوبی علی‌رغم همه تبلیغاتی هم که برای آن می‌شود، کاملا اجرایی نمی‌شود؟ یک اقتصاددان پاسخ این سوال را در عدم هماهنگی دستگاه‌ها با یکدیگر می‌داند و معتقد است که زیرساخت‌های چنین طرحی همین حالا هم فراهم است.

عنوان طرح "دولت الکترونیک" و تحولاتی که می‌تواند به وجود بیاورد، آنقدر بزرگ و گسترده است که ممکن است این تصور ایجاد شود که چنین طرح عظیمی لابد نیازمند صرف هزینه‌های گزاف برای ایجاد زیرساخت‌ها یا شبکه‌های مختلف است؛ علی‌رغم این تصور اما یک اقتصاددان حوزه اقتصاد دیجیتال معتقد است که «اجرای طرح "دولت الکترونیک" با همه مزایایش اصلاً اتفاق هزینه‌بری نخواهد بود، فقط کافیست دستگاه‌های مختلف از این حالت جزیره‌ای که هر دستگاهی برای خودش یک سامانه درست کرده، خارج شوند این در حالی است که در حال حاضر دستگاه‌های مختلف هیچ هماهنگی با هم ندارند».

اسفندیار جهانگرد - عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی - در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مزایای طرح الکترونیکی‌سازی خدمات دولتی اظهار کرد: ایجاد شفافیت اصلی‌ترین کارکرد دولت الکترونیکی است که بر اساس آن همه چیز به‌صورت واضح و مشخص در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

واقعیت این است که الکترونیکی‌سازی خدمات در هر سطحی باعث می‌شود علاوه بر اطلاعات موردنیاز ارباب‌رجوع اطلاعات دیگری از جمله سازوکار قانونی فعالیت‌ها هم در دسترس عموم مردم و ناظران قانونی قرار بگیرد؛ این یعنی جلوگیری از ایجاد رانت، پارتی بازی و فساد اداری و اقتصادی.

جهانگرد در این باره با تاکید بر تأثیر ایجاد دولت الکترونیکی بر جلوگیری از ایجاد رانت در فضاهای اداری گفت که  «پیش بردن کار دولت الکترونیک نیاز به داشتن یک متولی دارد تا بتواند با پیگیری امور این مهم را به سرانجام برساند».

با این حال، نگرانی عمده در بحث الکترونیکی‌سازی خدمات بحث "بیکاری" است. بر اساس آخرین آمارها، تعداد کارمندان در ایران چیزی حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند که در ماه چیزی حدود ٦ هزار و ٨٨٤ میلیارد تومان بابت حقوق دریافت می‌کنند.

جدای از حجم بالای منابعی که صرف این تعداد از پرسنل دولتی می‌شود، این تعداد اساساً بازدهی مثبت اقتصادی هم ندارند. واقعیتی است که برخی کارمندان در ادارات صرفاً به ماشین مهرزنی تبدیل شده‌اند. کاری که به راحتی  می‌تواند توسط سامانه‌های الکترونیک انجام شود. اما اگر این اتفاق بیافتد با کارکنانی که دیگر کاری برای انجام دادن یا بهانه‌ای برای غر زدن بر سر ارباب‌رجوع ندارند، چه کنیم؟

این عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این باره می‌گوید که «اساسا اشتغالزا یا اشتغال‌زدا بودن دولت  الکترونیکی به ساختار دولت بستگی دارد؛ اگر نیروی کاری که دولت در اختیار دارد، نیروی کار ماهر و مولدی باشد، به راحتی در دیگر بخش‌های اقتصادی جذب می‌شوند اما اگر اینگونه نباشد چاره دیگری وجود ندارد».

این اقتصاددان در نهایت با تاکید بر این‌که زیرساخت‌های دولت الکترونیک در کشور فراهم است و فقط نیاز به ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف است، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه را به عنوان دو نهاد دولتی مناسب برای پیشبرد دولت الکترونیکی معرفی کرد.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • رمزگشایی از مشکلات پوز سیار برای کشور

  رمزگشایی از مشکلات پوز سیار برای کشور

  اقتصاد ایران برخی مواقع دچار تناقض‌های خاصی می‌شود که وجود پوزهای سیار یکی از نمودهای اصلی و جالب توجه آن است.

 • برگزاری سمینار اینترنتی فروش محصولات دانش بنیان

  برگزاری سمینار اینترنتی فروش محصولات دانش بنیان

  وبینار آشنایی با تسهیلات فروش اقساطی محصولات دانش بنیان توسط مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 18 اردیبهشت ماه جاری برگزار می‌شود.

 • چگونه در جیمیل به‌صورت زمان‌بندی‌شده ایمیل ارسال کنیم

  چگونه در جیمیل به‌صورت زمان‌بندی‌شده ایمیل ارسال کنیم

  همزمان با جشن تولد ۱۵ سالگی جیمیل، گوگل چندین ویژگی جدید جیمیل را معرفی کرد. یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها، ارسال زمان‌بندی‌شده‌ی ایمیل‌ها ازطریق جیمیل است

 • با عینک هوشمند هواوی آشنا شوید

  با عینک هوشمند هواوی آشنا شوید

  هواوی اعلام کرده قصد دارد با همکاری جِنتِل مانستر، به تولید عینک هوشمند روی بیاورد. جنتل مانستر شرکتی کره‌ای است که در حوزه‌ی عینک‌های آفتابی و طبی فعالیت می‌کند. ظاهرا عینک هوشمند هواوی قرار است در چندین مدل مجهز به تجهیزات الکترونیکی یکپارچه تولید شود

 • ثبت گوشی مسافری فقط برای مسافران حقیقی

  ثبت گوشی مسافری فقط برای مسافران حقیقی

  از آخر هفته گذشته سایت ثبت گوشی مسافری فقط برای مسافران حقیقی که ورود و خروج برای آنها ثبت شده باز است و روی سایر گوشی‌هایی که به اسم مسافری وارد شده‌اند،‌ بسته شده است.

 • ایران به حمله سایبری متهم شد

  ایران به حمله سایبری متهم شد

  به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را چارلز یو، رئیس Resecurity در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد.

 • اختلال در ارتباط تلفنی برخی مشترکان تهرانی

  اختلال در ارتباط تلفنی برخی مشترکان تهرانی

  به دلیل عملیات کابل برگردان، ارتباط تلفنی مشترکان ۴ مرکز مخابراتی در تهران طی ۳ روز آینده با اختلال همراه است.

 • دوربین پاپ آپ با گلکسی A90 معرفی خواهد شد

  دوربین پاپ آپ با گلکسی A90 معرفی خواهد شد

  براساس آخرین اخبار غیررسمی فاش‌شده ازطریق Ice Universe، به‌نظر می‌رسد گلکسی A90، یکی از اولین گوشی‌های هوشمند غول فناوری کره‌ای باشد که از دوربین سلفی پاپ آپ بهره می‌برد

 • شبکه های اجتماعی را سیاسی نکنیم

  شبکه های اجتماعی را سیاسی نکنیم

  وزیر ارتباطات گفت: امروز در حوزه شبکه‌های اجتماعی با پدیده‌ای به‌عنوان پدیده فعالیت‌های رسانه‌ای مواجه هستیم و تکلیف کشور درباره سیاست‌های رسانه‌های نوین مشخص نیست.

عصــر بــازی