مخترع وب از اختراخش ابراز نگرانی کرد

تیم برنرز لی، مردی که سی سال قبل وب را اختراع کرد، با انتشار نامه سرگشاده‌ای در مورد سواستفاده‌های گسترده از این اختراع خود اظهار نگرانی کرد.

مخترع وب از اختراخش ابراز نگرانی کرد

تیم برنرز لی، مردی که سی سال قبل وب را اختراع کرد، امروز با انتشار نامه سرگشاده‌ای در مورد سواستفاده‌های گسترده از این اختراع خود اظهار نگرانی کرد.

 به نقل از سی ان بی سی، وی در نامه خود تصریح کرده که باید تغییراتی در وب ایجاد شود تا از آن استفاده‌های بهتری به عمل آید، زیرا این روزها از اینترنت دیگر برای پیشبرد نیات خیر استفاده نمی‌شود.

وی در نامه خود افزوده است: نبرد برای بهبود وب یکی از مهم ترین اهداف و انگیزه های ما در این عصر محسوب می‌شود. برنرز لی در نامه خود سه عامل سوء کارکرد وب را تشریح کرده است که اولین آنها عبارت است از رفتارهای مخرب و نامناسب هکرهای مورد پشتیبانی دولت ها که موجب آزار و اذیت در فضای آنلاین می شود.

وی خواستار وضع قوانینی به منظور مقابله با این رفتارها در اینترنت شده است.

مخترع وب از اینکه امکان استفاده آزادانه از وب موجب سواستفاده و رفتارهای مغرضانه و معکوس شده نیز اظهار تاسف کرده و آن را دومین عامل سوء کارکرد اینترنت در دنیا دانسته است.

وی مدل های درآمدزایی مبتنی بر انتشار آگهی که توسط گوگل و فیس بوک و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد را مخرب دانسته است.

به گفته وی این رفتارها به دموکراسی، حقوق بشرو امنیت عمومی آسیب می‌زند.

در نهایت وی از پیامدهای منفی و ناخواسته طراحی وب به شکل کنونی اظهار نگرانی کرده که از جمله آنها می‌توان به قطبی شدن بحث‌ها در فضای آنلاین و گسترش گفتار نفرت پراکنانه، قلدری و باج گیری آنلاین و غیره اشاره کرد.

وی خواستار تلاش بیشتر شبکه‌های اجتماعی برای حذف این نوع مطالب نامناسب شده است.