دانشگاه شهید بهشتی میزبان کنفرانس بین المالی مخابرات

دبیر کنفرانس بین المالی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا اعلام کرد: دانشگاه شهید بهشتی میزبان پژوهشگران تراز اول بین المللی در حوزه مخابرات نوری است.

دانشگاه شهید بهشتی میزبان کنفرانس بین المالی مخابرات

دبیر کنفرانس بین المالی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا اعلام کرد: دانشگاه شهید بهشتی میزبان پژوهشگران تراز اول بین المللی در حوزه مخابرات نوری است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه شهید بهشتی؛ دومین کنفرانس بین‌المللی مخابرات نوری بی‌سیم غرب آسیا ۷ و ۸ اردیبهشت سال جاری به میزبانی دانشکده مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

سید محمدسجاد صدوق، دبیر علمی کنفرانس با اعلام خبر فوق افزود: دومین کنفرانس بین‌المللی بی‌سیم نوری غرب آسیا با حضور پژوهشگران تراز اول ملی و بین‌المللی به‌منظور تبادل آخرین یافته‌های پژوهشی در حوزۀ مهندسی مخابرات نوری بی‌سیم به میزبانی دانشکدۀ مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی و با مشارکت دبیرخانۀ دائمی این کنفرانس که در دانشگاه Northumbria کشور انگلستان مستقر است، برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری این کنفرانس گفت: استفاده از نور مرئی و نامرئی در انتقال داده‌های مخابراتی یکی از فناوری‌ها نوظهور و آینده دار در مهندسی مخابرات است که در آینده‌ای نزدیک محصولات آن به بازار عرضه خواهد شد؛ این رویداد مهم علمی بین‌المللی، فرصتی است تا آخرین یافته‌های مرتبط با مخابرات نوری بی‌سیم در قالب مقاله و سخنرانی‌ها مطرح و با دانش‌پژوهان این حوزۀ علمی به اشتراک گذاشته شود.

دبیرعلمی کنفرانس افزود: گردآوری محققان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در تمامی زمینه‌های مرتبط با فناوری OWC از دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی برای ارائه، به اشتراک‌گذاری و بحث و تبادل‌نظر در مورد آخرین یافته‌های تحقیقاتی از اهداف دومین کنفرانس بین‌المللی بی‌سیم نوری غرب آسیا است.

وی با اشاره به سابقه برگزاری کنفرانس گفت: نخستین کنفرانس مخابرات نوری بی‌سیم غرب آسیا اردیبهشت ۱۳۹۶ به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، با توجه با حضور موفق و چشمگیر استادان و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید بهشتی در این کنفرانس و با عنایت به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه، پیشنهاد میزبانی دانشگاه شهید بهشتی به کمیته هادی کنفرانس مخابرات نوری بی‌سیم غرب آسیا ارسال شد و پس از بررسی‌ها و بازدیدهای کمیته مذکور از زیرساخت‌های دانشگاه، میزبانی کنفرانس دوم در یک فضای رقابتی با سایر دانشگاه‌های متقاضی به دانشگاه شهید بهشتی سپرده شد.

دبیر علمی کنفرانس در خصوص تعداد مقالات واصل شده به دبیرخانۀ دومین کنفرانس منطقه‌ای مخابرات نوری بی‌سیم بیان کرد: قریب ۶۰ مقاله تخصصی به دبیرخانه کنفرانس ارسال‌شده است که پس از داوری، ۲۰ مقاله به‌صورت شفاهی و در قالب ۴ نشست تخصصی و ۱۶ مقاله به‌صورت پوستر ارائه خواهند شد.

صدوق با برشمردن ویژگی‌های کنفرانس دوم تاکید کرد: مقالات ارائه شده در این کنفرانس در "پایگاه استنادی انجمن مهندسان برق و الکترونیک جهان IEEE" نمایه خواهند شد. پایگاه مذکور یکی از معتبرترین پایگاه‌های استنادی مهندسی حوزه برق، الکترونیک، فوتونیک و لیزر است که استانداردها و ضوابط سختگیرانه‌ای برای نمایه نمودن مقالات ارائه شده در کنفرانس را دارد و بی تردید نمایه شدن یافته‌های کنفرانس دوم در این پایگاه استنادی بر اعتبار این رویداد علمی خواهد افزود.

دبیر علمی کنفرانس تأکید کرد: کمیته علمی دومین کنفرانس بین‌المللی مخابرات نوری بی‌سیم غرب آسیا، متشکل از مشهورترین استادان و محققان پیش‌رو در حوزه مخابرات بی‌سیم نوری (OWC) از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا تشکیل شده است؛ ۲ سخنران کلیدی از کشورهای اسپانیا و ژاپن و۴ سخنران مدعو از دانشگاه‌های معتبر انگلستان، پرتغال و یونان آخرین یافته‌های تحقیقاتی را ارائه خواهند داد؛ برگزاری نشست‌های تخصصی متشکل از صاحب‌نظران ملی و بین‌المللی حوزه صنعت و دانشگاه و کارگاه‌های تخصصی مرتبط با سیستم‌های مخابرات نوری و الکترونیک نوری از بخش‌های مهم کنفرانس مذکور خواهد بود.

دبیر علمی کنفرانس افزود: حرکت به سمت فرکانس‌های بالاتر از امواج مغناطیسی و استفاده از نور برای ارسال اطلاعات، یکی از روش‌های آینده‌دار و نوظهور در مهندسی مخابرات است. پیش از این، روشنایی مهم‌ترین کاربرد نور بود اما در فناوری مخابرات بی‌سیم نوری (OWC) که موضوع محوری این کنفرانس است، جابجایی داده از طریق نور بدون هیچ مداخله فیزیکی صورت خواهد گرفت، به بیان ساده‌تر در این روش چراغ‌ها به یک فرستنده مخابراتی تبدیل خواهند شد.

صدوق، بالا بودن نرخ ارسال اطلاعات و پهنای باند بسیار وسیع، عدم نیاز به مجوز از سازمان‌های نظارتی برای استفاده، امنیت بالا در برابر هک و شنود و عدم تداخل با فرکانس‌های رادیویی و غیره، عدم تأثیر بر بدن انسان و قابلیت استفاده در فضاها و مکان‌های پرمخاطره مانند بیمارستان‌ها و داخل هواپیماها را از مهم‌ترین قابلیت‌ها و ویژگی‌های مخابرات بی‌سیم نوری برشمرد.