همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

ویروس سامورایی به دنبال تامین امنیت سایبری ژاپن

ویروس سامورایی به دنبال تامین امنیت سایبری ژاپن

گفته می‌شود محققان ژاپنی با همکاری دولت این کشور سعی دارد به منظور مقابله با گسترش و آسیب‌های جبران ناپذیر حملات سایبری، یک ویروس رایانه‌ای جدید طراحی کرده و توسعه دهد.

در سال‌های اخیر که حملات سایبری به نهادهای مختلف دولتی، بانکی و غیر دولتی شدت گرفته است، کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه امنیت سایبری بارها هشدار داده‌اند که بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در سراسر جهان موظف خواهند بود که به افزایش امنیت سایبری و مقابله با هرگونه نفوذ مجرمان و هکرها به اطلاعات محرمانه، مالی و بانکی خود بپردازند تا بدین وسیله اصل امانت را رعایت کرده و به حفاظت از حقوق مشتریان و همچنین دولت‌ها پایبند باقی بمانند.

سال‌های گذشته، حملات سایبری و نفوذهایی که به بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری کوچک و بزرگ در جهان اتفاق افتاد، بعد از بررسی و تحقیقات فراوان معلوم شد که ردپایی از حمایت دولت‌های مختلف نظیر روسیه و کره شمالی نیز در آن وجود داشته است و این بدان معناست که هکرها و مجرمان سایبری بدون حمایت مستقیم یا غیرمستقیم افراد و نهادهای دولتی دست به هک و نفوذ به اطلاعات بانک‌های جهان نمی‌زنند چراکه از خطرات و تهدیدهای بزرگ آن باخبر و مطلع بوده و بدون حمایت‌های مالی هنگفت حاضر به انجام چنین کاری با ریسک بالا نخواهند بود.

همانطور که بارها در اخبار و گزارش‌های قبلی اشاره شده است، حملات سایبری به زیرساخت‌های نهادهای حساس دولتی و غیردولتی می‌تواند آسیب و صدمات جبران ناپذیر بسیاری را برجای بگذارد و دولت‌های مختلف را در جهان متحمل هزینه‌های گزافی کند بنابراین منطقی است که دولت‌ها با همکاری مؤسسات پژوهشی برتر و محققان و دانشمندان فعال در حوزه امنیت سایبری همکاری کرده و با ارائه طرح‌های حمایتی تأثیرگذار، آنها را به مقابله با حملات سایبری و جلوگیری از نفوذ به اطلاعات محرمانه مربوطه ترغیب کنند.

حالا بر اساس گزارشی که در هکرنیوز آمده است، وزارت دفاع ژاپن سعی دارد با همکاری برترین محققان و  پژوهشگران این کشور ویروس رایانه‌ای جدیدی را طراحی کرده و توسعه دهند که قادر است در سریع‌ترین زمان ممکن، انواع مختلف بدافزار و باج افزارهای خطرناک و همچنین هرگونه حمله سایبری و نفوذ مشکوک به زیرساخت‌های نهادهای حساس را شناسایی کرده و با آن شدیداً مقابله کند.

گفته می‌شود این ویروس رایانه‌ای در ماه مارس سال آینده میلادی توسعه داده شده و بعد از آن نیز برای دسترسی نهادهای حساس دولت ژاپن منتشر خواهد شد.

متخصصان فعال در این حوزه بر این باورند که با توجه به افزایش روزافزون حملات سایبری و بدافزاری به نظر می‌رسد که دولت ژاپن قصد دارد به افزایش و تقویت قدرت و امنیت سایبری زیرساخت‌های دفاعی خود در حوزه‌های دفاع زمینی، دریایی و هوایی بپردازد و توان و ظرفیت خود را در این امور ارتقا ببخشد.

درج دیدگاه

عصــر بــازی