همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

شرایط واگذاری «فیبر تاریک» اعلام شد

شرایط واگذاری فیبر تاریک اعلام شد

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در راستای امکان استفاده از ظرفیت بلااستفاده از تارهای نوری در شبکه ارتباطات زیرساخت، شرایط واگذاری «فیبر تاریک» را به خدمات دهندگان ارتباطی تصویب کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، واگذاری فیبر تاریک به اپراتورهای ارتباطی به معنای آزادسازی تارهای نوری در کابل‌هایی است که در شبکه ارتباطی زیرساخت بلااستفاده مانده‌اند. به این معنی که طبق این مصوبه دو سر کابل نوری از سوی زیرساخت در اختیار اپراتور قرارمی گیرد و اپراتور می‌تواند سیستم انتقال پهنای باند اینترنت را روی این فیبرها پیاده سازی کند.

به‬ بیان‬ دیگر‬ فیبر تاریک، به تار خاکی گفته می‌شود که در عمق ۱۵۰ سانتی‌متری زمین معمولی، ۹۰ سانتی‌متری زمین‌های سنگی (با لوله پلی‌‏اتیلن) و ۶۰ سانتی‌متری زمین‌های خیلی سخت (با لوله و بتن) دفن شده و دو طرف آن به هیچ تجهیز ارتباطی فعالی متصل نشده است.

بر این اساس کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۸۶ خود شرایط و تعرفه اجاره و نگهداری تار (فیبر) تاریک را با هدف امکان استفاده از ظرفیت بلااستفاده از این تارهای نوری به تصویب رساند.

این مصوبه مربوط به دارندگان پروانه‌های ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات می‌شود که از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز گرفته و در چارچوب پروانه، مجاز به ایجاد شبکه هستند. در همین حال دستگاه‌هایی که بر اساس قانون، اجازه بهره‌‏برداری از تار تاریک را دارند نیز شامل متقاضیان این خدمات می‌شوند.

مطابق این مصوبه، شرکت ارتباطات زیرساخت می‌تواند در هر مسیر حداکثر ۵۰ درصد ظرفیت خود را به صورت تار تاریک اجاره دهد و ارائه آن صرفاً در محدوده استان، غیرقابل اتصال به استان‌های مجاور و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه از ‏جمله تعریف شبکه مادر مخابراتی مصرح در مصوبه شماره ۵۱۶۶ شورای عالی امنیت ملی، مجاز است.

شرکت ارتباطات زیرساخت دستورالعمل‬ اجرایی‬ مصوبه‬ را تهیه‬ کرد

اسماعیل رادکانی معاون شرکت ارتباطات زیرساخت در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره، اظهار داشت: مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در خصوص واگذاری فیبر تاریک و آزادسازی آن، ابلاغ‌شده است و شرکت ارتباطات زیرساخت دستورالعمل اجرایی این مصوبه را تهیه کرده است.

به گفته وی، مطابق این مصوبه امکان واگذاری فیبر تاریک از نظر فنی در داخل استان‌ها و در مناطقی که شرکت ارتباطات زیرساخت تجهیزات فیبر دارد، در صورت درخواست اپراتورهای ارتباطی وجود خواهد داشت.

رادکانی تاکید کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت به منظور توسعه خدمات ارتباطی و شبکه ملی اطلاعات و استفاده بهینه از  سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در سطح شبکه‌های مادر مخابراتی، سرویس «اجازه استفاده از تار تاریک» را ارائه می‌کند.

وی گفت: دارندگان پروانه خدمات ارتباطی باید تقاضای خود را برای مسیرهای مورد نظر به امور تجاری شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه کنند تا مقدمات واگذاری فراهم و واگذاری انجام شود.

جزئیات‬ استفاده‬ از‬ ظرفیت‌های‬ فیبر تاریک‬ شبکه‬ ارتباطی‬ زیرساخت‬

کمیسیون‬ تنظیم‬ مقررات‬ ارتباطات‬ در این مصوبه بهره‌‏برداری از فیبر تاریک را‬ صرفاً در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت متقاضیان دریافت این خدمات، مجاز اعلام‬ کرده‬ و هرگونه اجاره یا واگذاری فیبر دریافت شده از ارائه‏‬ کننده خدمت به صورت تاریک به غیر، توسط متقاضی ممنوع است.

بر مبنای این مصوبه، اجاره ماهیانه و نگهداری هر تار تاریک برای تقاضای کمتر از یک کیلومتر ۲ میلیون ریال تعیین شده و طول بین مبدأ و مقصد بر اساس تست بازتاب سنج نوری و به ازای هر مسیر مورد تقاضا مشخص خواهد شد. این در حالی است که تعرفه نگهداری هر متر تار تاریک ۱۵۰ ریال و در هر مسیر حداکثر ۳ هزار ریال برای هر متر کابل (معادل تعرفه نگهداری ۲۰ تار تاریک) خواهد بود.

جریمه قطعی‬ فیبر در قالب‬ قرارداد SLA بیش از ۴ ساعت در ماه برای هر تار تاریک در هر مسیر به شرح جدول زیر‬ تعیین شده‬ و‬ زمان شروع قطعی از زمان ثبت اعلام قطعی توسط متقاضی در سامانه ارائه‬ ‏دهنده سرویس محاسبه می‌شود.

طبق این مصوبه، اجازه استفاده از فیبر تاریک به عنوان سرویس جدید، فقط در محدوده داخل استانی و مسیرهایی در کشور میسر می‌شود که تأمین ارتباط از طریق سایر امکانات موجود در سبد محصولات شرکت زیرساخت، امکان نداشته باشد.

به گزارش مهر، پیش بینی می‌شود با فرآیند واگذاری و تجاری‌سازی تار تاریک در شبکه انتقال کشور و کمک به افزایش کیفیت خدمات در این بخش، شاهد تقویت بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دیجیتالی در سراسر کشور خصوصاً در نقاط محروم و دورافتاده باشیم.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • دوربین سلفی زیر نمایشگر سامسونگ در راه است

  دوربین سلفی زیر نمایشگر سامسونگ در راه است

  بدون درنظرگرفتن اینکه در گوشی‌های هوشمند امروزی ناچ دلخواه شما باشد یا برش‌های روی نمایشگر، می‌توان با اطمینان گفت همه‌ی ما نبود این دو بخش روی صفحه‌نمایش‌های زیبای گوشی‌های هوشمند خود را بیشتر می‌پسندیم و گوشی تمام‌صفحه‌ی بدون ناچ و برش، ایده‌ی بهتری به‌نظر می‌رسد

 • ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸

  ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸

  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه بازار فناوری اطلاعات ۲.۵ برابر می شود، از ایجاد مرکز ملی آدرس دهی اینترنت درسال ۹۸ خبر داد.

 • راهکارهای مقابله فناورانه با سیل

  راهکارهای مقابله فناورانه با سیل

  این روزها زندگی بسیاری از ما به تکنولوژی وابسته است. اما شاید بسیاری از ما تکنولوژی را صرفا با هدف سرگرمی استفاده کنیم و توجهی به کاربردهای تکنولوژی در حوادثی مثل سیل نداشته باشیم.

 • بهتر است پسورد اینستاگرام خود را تغییر دهید

  بهتر است پسورد اینستاگرام خود را تغییر دهید

  بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، در گذشته پسورد کاربران معمولا رمزگذاری می‌شد اما یک مشکل در اپلیکیشن فیسبوک باعث شده تا ۲۰ هزار نفر از کارمندان این کمپانی به پسوردهای کاربران دسترسی پیدا کنند.

 • افزایش ظرفیت ارتباطات در دستور کاری شرکت زیرساخت

  افزایش ظرفیت ارتباطات در دستور کاری شرکت زیرساخت

  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از فیبرکشی ۱۴ هزار کیلومتری در کل کشور با هدف افزایش ظرفیت ارتباطات خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه، ظرفیت شبکه فیبرنوری به ۸۴ هزار کیلومتر می رسد.

 • پابجی بهترین بازی سال 2018 شد

  پابجی بهترین بازی سال 2018 شد

  همان‌طور که احتمالا می‌دانید، نحوه انتخاب بازی سال در استیم کمی با سایر مراسم‌ها تفاوت دارد. امسال هم مانند گذشته، کمپانی والو از کاربران استیم درخواست کرده تا بدون توجه به سال انتشار بازی‌ها، بهترین بازی سال استیم و هفت بخش دیگر را انتخاب کنند که نتیجه آن را در ادامه باهم می‌خوانیم:

 • دستورالعمل‌های مربوط به پروانه دفاتر پیشخوان تصویب شد

  دستورالعمل‌های مربوط به پروانه دفاتر پیشخوان تصویب شد

  دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از تصویب و ابلاغ دستورالعمل‌های مربوط به پروانه دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیر دولتی خبر داد.

 • لنز مایع توسط هواوی عرضه خواهد شد

  لنز مایع توسط هواوی عرضه خواهد شد

  بر خلاف اکثر دوربین‌ها که از لنز مکانیکی یا نرم‌افزار برای تغییر فوکوس استفاده می‌کنند، دوربین‌های مجهز به لنز مایع همان‌طور که از اسمشان مشخص است از یک مایع که ترکیبی از آب و روغن است برای انجام این کار استفاده می‌کنند.

 • در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  اعتراض یکی از بخش‌های لذت بخش ورزش است و طرفداری وجود ندارد که چه به حق و چه به ناحق حداقل چندباری داور یا بازیکن حریف و خودی را زیر سوال نبرده باشد. نکته جالب در مورد واژه اعتراض این است که با وجود استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات کامپیوتری هم این فرضیه بین طرفداران تمام فوتبال دوستان وجود دارد که در بازی‌های ویدیویی مثل فیفا و PES هم شاهد ناداوری‌های پیاپی هستیم؛ ادعایی که ظاهرا چندان غیر منطقی هم نیست.

عصــر بــازی