همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

حمایت ضعیف دولت از بازی سازان

حمایت ضعیف دولت از بازی سازان

امیر محمدرضایی بازی‌ساز و نماینده بازی‌سازان معتقد است مهم‌ترین اتفاق در سال 97 در حوزه صنعت بازی‌های ویدیویی، راه‌اندازی ساختار همگرا بوده است.

محمدرضایی در گفت‌وگویی درباره مهم‌ترین اتفاقات سال 1397 گفت: مهم‌ترین اتفاق در سال ۹۷ از نظر من ثبت نام ساختار همگرا بود که همزمان امید و ناامیدی را بین بازی‌سازها تولید کرد و تا انتهای سال به طول انجامید. حمله نماینده مجلس به بازی‌های ایرانی به تشویق بعضی از همکاران بازی‌ساز هم از نقاط تاریک پارسال بود.

این بازی‌ساز کشورمان درباره مشکلات و مسایل حوزه بازی‌سازی گفت: تیم‌های کوچک بازی‌سازی که در همه دنیا بیشتر مورد حمایت‌های مالی و اعتباری دولت‌ها قرار می‌گیرند، در کشورمان به خاطر مشکلات اقتصادی در تولید محصولات و صادرات، روز به روز عرصه را به شرکت‌های بزرگ که همیشه مورد حمایت دولتی قرار دارند می‌بازند. چون نه هیچ‌وقت از آنها درباره مشکلات‌شان سوال می‌شود و نه رانتی در رساندن مشکلاتشان به گوش مسوولان دارند.

محمدرضایی ادامه داد: شرکت‌های بزرگ، هم به وضوح تخلف می‌کنند و هم قانون را به نفع خود عوض می‌کنند و هم حمایت چندجانبه می‌شوند.

وی با بیان این که منطق همیشگی این است که شرکت‌های بزرگ می‌توانند حمایت شوند چون امکانات مورد نیاز را دارند و شرکت‌های کوچک نباید حمایت شوند چون شایستگی ندارند .

ادامه داد: وقتی به یک شرکت بزرگ کمک شود، می‌گویند که  نباید پس از چندسال سوال شود که این کمک ها چه شد چون افراد زیادی بیکار می‌شوند. اما برای دادن یک لپ‌تاپ به شرکت کوچک باید پلمب آن باز شود تا مبادا برای وجود مشکلات اقتصادی فروخته شود.

نماینده بازی‌سازان در ساختار حمایتی همگرا با بیان این که بازی‌سازان ایرانی دارای نقاط قوت نسبت به رقبای‌شان در منطقه هستند توضیح داد: وجود پتانسیلی قوی از نیروی انسانی نسبت به کشورهای منطقه یکی از این مزیت‌هاست. همچنین هزینه تولید بازی در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا پایین است و بنابراین می‌توان از این ویژگی‌ها برای توسعه صنعت بازی بهره برد.

محمد رضایی در پاسخ به این سوال که به چه مواردی برای توسعه بازی‌سازی در سال 98 باید توجه کرد پیشنهاد کرد: باید از تیم‌های کوچک حمایت کرده و کمک کرد تا آنها به شرکت‌های کوچک بدل شود. این حمایت‌ها هم د قالب‌های مختلف از جمله مالی، حقوقی و آموزشی باید صورت بگیرد.

وی ادامه داد: برای شرکت‌های بزرگ نیز هموارسازی صادارت در سال جاری باید مورد توجه قرار بگیرد.

این بازی‌سازی کشورمان همچنین خواستار آن شد که زیرساخت‌هایی مورد نیاز بازی‌سازان در سراسر کشور به صورت عادلانه ایجاد شود.

محمدرضایی با بیان این که تولید خوب، اسباب فرهنگ‌سازی در حوزه بازی‌های ویدیویی را فراهم می‌کند گفت:  فربه‌سازی شرکت‌های بزرگ باعث فرار مغزها می‌شود، این در حالی است که حمایت از تیم‌های کوچک و نوپا باعث تولید آثار متعهد‌تر و فاخرتر خواهد شد. البته فرهنگ‌سازی باید از خود بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای شروع شود و از تولید کارهای نمایشی-خبری کاسته شود.

وی درباره مهم‌ترین نیاز بازی‌سازان کشور در شرایط فعلی گفت: نیاز بازی‌سازان بسته به کاری که تولید می‌کنند خیلی متفاوت است. اما در کل یک مشکل مشترک وجود دارد: بازی‌ساز ایرانی برای رسیدن به بازارهای دنیا آنقدر با مشکل روبروست که گاهی مهاجرت به کشور دیگر آسان‌ترین کار است. این در حالی است که همزمان درصد بسیار بالایی از بازار گیم کشور در اختیار بازی‌های خارجی یا بازی‌های خارجی بومی شده است که نه‌تنها کوچک‌ترین زحمتی برای تولیدکننده خارجی ندارد که بنیاد موظف است برای هر مشکل پیش آمده برای آن بازی‌ها پاسخگو باشد و در اسرع وقت آنها را حل کند و یا در خبرهای پیاپی به گیمرها درباره آنها توضیح دهد.

این بازی‌ساز کشورمان گفت: بازی سازان زیادی در دنیا به شهرت رسیدند که ملیت ایرانی دارند و از سوی دیگر بازی سازان خوب داخلی هم داریم که در بازار جهانی توانستند کارهای موفقی عرضه کنند. اما بازی‌سازی که می‌ترسد اسمش را به عنوان ایرانی در بازی بیاورد یا محصولی که کوچک‌ترین شباهت فرهنگی به محصول ایرانی ندارد چه آورده ای به عنوان صنعت گیم ایران اضافه می‌کند؟

وی تاکید کرد: صنعت گیم ایران باید به دنبال تولید محصول ایرانی در بازار جهانی باشد که در حال حاضر نشدنی است. این کار سخت باید با حمایت دولتی و استفاده از تجربیات سایر محصولات فرهنگی ایرانی که بازار خارجی دارند، صورت بگیرد.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • مارک زاکربرگ از سمت مدیر عاملی کناره گیری می‌کند

  مارک زاکربرگ از سمت مدیر عاملی کناره گیری می‌کند

  آخرین اخبار حاکی از آن است که فیسبوک بار دیگر با انتقاد از مدیران سابق خود رو‌به‌رو شده است. براساس گزارش CNBC، الکس استاموس، مدیر سابق امنیت فیسبوک حین سخنرانی در کنفرانس Collision تورنتو به قدرت زیاد مارک زاکربرگ به‌عنوان مدیرعامل فیسبوک اشاره کرد

 • آموزش رفع مشکل بوت‌شدن ویندوز 10

  آموزش رفع مشکل بوت‌شدن ویندوز 10

  باگی در قابلیت سیستم ری‌استور ویندوز ۱۰ وجود دارد که باعث می‌شود رایانه‌‌ی کاربر حتی موقع بوت‌شدن با مشکل مواجه شود. البته، خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌‌ها می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. توصیه‌ی مهم در‌این‌زمینه‌، این است که در وهله‌ی اول از مواجهه با مشکل یادشده جلوگیری کنید. اما این مشکل دقیقا چیست

 • خوشبختی به سبک اینستاگرام

  خوشبختی به سبک اینستاگرام

  به نقل از ایسنا، مهرداد فلاطونی با بیان اینکه خوشبختی یک موضوع نسبی است که از دیدگاه هر فرهنگ و جامعه‌ای تعریف خاص خودش را دارد، می‌افزاید: در بسیاری از کشورهای غربی خانواده‌ها لحظات خوش خود را با دوستانشان به اشتراک می‌گذارند

 • برگزاری سمینار اینترنتی فروش محصولات دانش بنیان

  برگزاری سمینار اینترنتی فروش محصولات دانش بنیان

  وبینار آشنایی با تسهیلات فروش اقساطی محصولات دانش بنیان توسط مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 18 اردیبهشت ماه جاری برگزار می‌شود.

 • مایکروسافت کتاب‌های الکترونیکی را حذف کرد

  مایکروسافت کتاب‌های الکترونیکی را حذف کرد

  مایکروسافت چند سال پیش فروشگاه آنلاین خودش را با نام «ویندوز استور» به‌همراه سیستم‌عامل ویندوز ۸ راه‌اندازی کرد. در آن زمان، فروشگاه مایکروسافت شامل چندین دسته‌بندی از جمله موسیقی،‌ اپلیکیشن، ویدئو و کتاب‌های الکترونیکی بود. بااین‌حال ظاهرا فروشگاه موردبحث، اکنون روی دسته‌های کمتری متمرکز شده است تا بهتر روی آن‌ها مانور دهد.

 • قرارداد سه‌‌‌‌جانبه ایران و ارمنستان و قطر برای ترانزیت دیتا

  قرارداد سه‌‌‌‌جانبه ایران و ارمنستان و قطر برای ترانزیت دیتا

  امروز قرارداد سه‌‌‌‌جانبه ایران و ارمنستان و قطر برای ترانزیت دیتا جنوب به شمال امضا و تبادل شد.

 • بسیاری از اپلیکیشن‌های آیفون، به‌صورت مخفیانه از صفحه‌نمایش کاربران فیلم‌برداری می‌کنند

  بسیاری از اپلیکیشن‌های آیفون، به‌صورت مخفیانه از صفحه‌نمایش کاربران فیلم‌برداری می‌کنند

  تک‌کرانچ در جدیدترین گزارش خود ادعا کرد بسیاری از اپلیکیشن‌های آیفون، به‌صورت مخفیانه از صفحه‌نمایش کاربران فیلم‌برداری می‌کنند. چنین ادعایی صحیح است؟ ازلحاظ تئوری، می‌توان آن را تاحدودی تأیید کرد؛ اما قابلیت‌های ضبطی اپلیکیشن‌ها، محدودیت‌هایی نیز دارد.

 • رمز ۲.۲ میلیارد حساب کاربری لو رفت

  رمز ۲.۲ میلیارد حساب کاربری لو رفت

  چند هفته پیش ۷۷۳ میلیون آدرس ایمیل و ۲۱ میلیون رمز عبور فاش شد. این افشاگری در فضای اینترنت را «مجموعه‌ی #۱» نام گذاری کردند. اما حالا به نظر می‌رسد که مجموعه‌های شماره‌ی ۲ تا ۵ هم در وبسایت‌های دانلود تورنت در دسترس قرار گرفته‌اند که دارای حجم ۸۴۵ گیگابایتی از اطلاعات دزدیده شده هستند و بیش از ۲.۲ میلیارد نام کاربری و رمز عبور یکتا را شامل می‌شوند.

 • فیسبوک اطلاعات نوجوانان را با ۲۰ دلار میخرد

  فیسبوک اطلاعات نوجوانان را با ۲۰ دلار میخرد

  به‌نظر می‌رسد در قرن ۲۱، شاهد عجیب‌ترین رفتارها از غول‌های فناوری و البته، کاربران افراطی آن‌ها هستیم. افسانه‌ای آلمانی وجود دارد که در آن، فردی به‌نام فاوست، با شیطان وارد معامله می‌شود. امروز نیز داستان‌های مشابهی (و البته واقعی) از گوشه و کنار دنیای فناوری می‌شنویم. در یکی از جدیدترین رخدادهای از این دست، فیسبوک نقش شیطان را پیدا کرده است با کاربران معامله می‌کند

عصــر بــازی