همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

ابهام در خصوص امکان دریافت رمز دوم یکبار مصرف برای چک برگشتی ها

ابهام در خصوص امکان دریافت رمز دوم یکبار مصرف برای چک برگشتی ها

هر چند شبکه بانکی مکلف به ارائه رمز دوم یکبار مصرف به دارندگان چک برگشتی است اما بانک‌ها تکلیفی در خصوص صدور کارت جدید بانکی به دارندگان چک برگشتی ندارند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای به مدیران عامل شبکه بانکی اصلاحیه قانون جدید چک را ابلاغ و تاکید کرد که اصلاحات جدید قانون چک باید در سامانه‌های داخلی بانک‌ها لحاظ و عملیاتی شود.

بانک مرکزی در راستای کاهش چک‌های برگشتی برخی اقدامات انضباطی را در دستور کار قرار داده که از جمله آن‌ها باید به بند مکرر ماده ۵ قانون جدید چک اشاره داشت که در آن تاکید شده در صورت کافی نبودن موجودی حساب صادرکننده چک، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مکلف به پرداخت وجه چک از محل موجودی سایر حساب‌های صاحب حساب به ترتیب اولویت از حساب جاری، حساب قرض الحسنه پس انداز، حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت و حساب سرمایه گذاری بلندمدت و همچنین مسدود کردن تمام حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده به میزان مبلغ چک هستند.

پیگیری خبرنگار ایبِنا حاکی از مراجعه دارندگان چک برگشتی به شعب بانکی به منظور بررسی چگونگی افتتاح حساب و صدور کارت بانکی جدید و همچنین برخورداری قابلیت فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف با توجه به اقدامات انضباطی بانک مرکزی برای دارندگان چک برگشتی در بخش خدمات حساب و کارت است؛ با توجه به این که رمزهای دوم ایستا صرفا تا پایان اردیبهشت ماه اعتبار دارند و مشتریان بانکی در راستای افزایش امنیت برای خدمات مبتنی بر کارت با رمز دوم باید از رمز دوم یکبار مصرف استفاده کننند، نحوه فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف برای دارندگان چک برگشتی پرسشی مهم به شمار می‌رود.

شبکه بانکی مکلف به ارائه رمز دوم یکبار مصرف به دارندگان چک برگشتی

یاسر مرادی، کارشناس حقوق بانکی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره محرومیت‌های دارندگان چک برگشتی در حوزه حساب و کارت بانکی گفت:  مشتریان سیستم بانکی باید از ابتدای خرداد ماه از رمز دوم یکبار مصرف استفاده کنند و با توجه به ماده ۵ مکرر الحاقیه سال ۹۷ قانون چک، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مکلف هستند که به دارندگان چک برگشتی خدمات رمز دوم یکبار مصرف را ارائه کنند و محرومیتی در زمینه فعالسازی رمز یکبار مصرف مشمول کارت‌های بانکی موجود دارندگان چک برگشتی نخواهد بود اما این دسته از مشتریان به عنوان اولین محرومیت بعد از برگشت خوردن چک حق افتتاح  هر گونه حساب و صدور کارت بانکی جدید را ندارند.

بانک‌ها تکلیفی در خصوص صدور کارت جدید بانکی به دارندگان چک برگشتی ندارند

وی تاکید کرد: در صورتی که کارت بانکی دارنده چک برگشتی مفقود یا سوزانده شود و همچنین در صورت به اتمام رسیدن  تاریخ انقضا کارت بانکی، بانک با استعلام از سامانه چک برگشتی بانک مرکزی در صورت داشتن سوءاثر تکلیفی در خصوص صدور کارت جدید ندارد و باید از ارائه خدمات صدور کارت جدید در هنگام مراجعه دارنده چک برگشتی به شعبه خودداری کند.

این کارشناس حقوق بانکی با بیان این که در حال حاضر بند ب ماده ۵ مکرر اصلاحیه جدید قانون چک اجرایی نشده است، افزود: پس از اجرا شدن کامل قانون جدید  چک و بند "ب" قانون مذکور مبنی بر مسدود شدن تمامی حساب‌ها و کارت بانکی و هر مبلغ صادرکننده چک به میزان چک برگشتی با سامانه چک برگشتی، صدرو کارت بانکی جدید نیز به مشتری کمکی نخواهد کرد چرا که اگر پول داخل حساب به میزان کافی وجود نداشته باشد همچنان محرومیت‌ها پابرجا است و با واریز مبلغی بیشتر از مبلغ مسدود شده به دلیل چک برگشتی، فرد قابلیت افتتاح حساب و دریافت کارت بانکی جدید را در شبکه بانکی خواهد داشت.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • قیمت بیت کوین روبه افزایش

  قیمت بیت کوین روبه افزایش

  بیت‌کوین روز گذشته با افزایش قیمت شدید درمقایسه‌با دلار آمریکا، خطوط مقاومتی ۶,۲۰۰ و ۶,۴۵۰ را رد کرد و اکنون به‌سمت خط مقاومتی ۶,۸۰۰ دلار حرکت می‌کند. درنتیجه‌ی چنین افزایش‌ قیمتی، به‌نظر می‌رسد عوامل صعودی نمودار بیت‌کوین موفق به کنترل اوضاع شده‌اند

 • افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  افشای اطلاعات اطلاعات کاربران و رانندگان تاکسی اینترنتی داخلی

  به دنبال انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر لو رفتن اطلاعات 6میلیون و 700هزار کاربر یک تاکسی اینترنتی ایرانی، نگرانی‌های زیادی ایجاد شد. ظواهر امر نشان می‌دهد که اطلاعات کاربران و رانندگان این شرکت تاکسی اینترنتی در معرض خطر افشا شدن است.

 • ابزارهای تحلیل‌گر هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

  ابزارهای تحلیل‌گر هوش مصنوعی گوگل معرفی شد

  گوگل کنفرانسی به‌نام Google Cloud Next برگزار کرده که ابزارها و سرویس‌های جدید خود در حوزه‌ی خدمات ابری و صنایع وابسته را در آن معرفی می‌کند. بخشی از مراسم، به معرفی ابزارهای تحلیلی مبتنی بر هوش مصنوعی اختصاص دارد. ابزارهایی که با هدف به‌کارگیری هوش مصنوعی در چالش‌های عمومی کسب‌وکارها همچون ساختاردهی

 • آیا اطلاعات شخصی‌تان در دارک وب وجود دارد

  آیا اطلاعات شخصی‌تان در دارک وب وجود دارد

  تنها چند نمونه از شرکت‌های بزرگی هستند که تاکنون به‌دفعات در سال ۲۰۱۹، هکرها به آن هجوم برده‌اند و این، اتفاقی بسیار نگران‌کننده است. بعد از هرگونه رخنه‌ی امنیتی، معمولا داده‌های به‌دست‌آمده‌ی هکرها که غالبا شامل اطلاعات شخصی کاربران زیادی است، در بخش پنهان و رمزنگاری‌شده‌ی اینترنت با نام دارک وب (Dark Web) ظاهر می‌شود.

 • سامسونگ بریدگی برای دوربین روی صفحه‌نمایش را نیز حذف می کند

  سامسونگ بریدگی برای دوربین روی صفحه‌نمایش را نیز حذف می کند

  سامسونگ در حال کار روی طرح‌هایی است تا پنل جلویی گوشی‌های هوشمند خود را به‌طور کامل به نمایشگر تبدیل کند. به‌بیان‌دیگر، آن‌ها می‌خواهند کل حاشیه و همچنین نقاط بریدگی برای دوربین جلو را نیز از طراحی خود حذف کنند.

 • درآمد اپل از سرویس news چقدر است

  درآمد اپل از سرویس news چقدر است

  اپل در رویداد ۲۵ مارس خود، سرویس‌های خبری و (به احتمال زیاد) استریم ویدئویی خود را رونمایی خواهد کرد. کارشناسان اعتقاد دارند سرویس جدید توزیع محتوای مد نظر کوپرتینویی‌ها، در صورت رسیدن به آمار کاربران ۱۰۰ میلیون نفر، درآمدی بین ۷ تا ۱۰ میلیارد دلار برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. پیش‌بینی رسیدن به آن آمارها، بسته به افزایش سرعت پیشرفت در سرویس و وفاداری کاربران انجام شده است که درکنار خرید بالای محتوا، می‌تواند پیش‌بینی را به حقیقت پیوند دهد

 • با گوشی تاشدنی موتورولا آشنا شوید

  با گوشی تاشدنی موتورولا آشنا شوید

  آن‌هایی که سن‌وسال بیشتری دارند، گوشی‌های تاشوِ قدیم را به‌یاد دارند که دو صفحه‌نمایش داشتند: یک داخلی و دیگری در پشت دستگاه. وجه تمایز میان گوشی‌ها، بیشتر در قابلیت‌هایی بود که صفحه‌نمایش بیرونی دراختیار کاربران قرار می‌داد.

 • آلودگی گسترده گوشی های کاربران ایرانی

  آلودگی گسترده گوشی های کاربران ایرانی

  در چند هفته گذشته کسب و کارهای اینترنتی مورد شدیدترین حملات DDoS آن هم با منشا داخلی قرار گرفته اند. این حملات حتی به روزنامه فناوران نیز رسیده و سایت itmen.ir به دلیل انتشار گزارش های در این خصوص با تهدید و حمله موسوم به کفتار سایبری مواجه شده و این سایت در ساعت هایی از دسترس خارج شده است.

 • در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  در فیفا 19 پول بده بازی رو ببر ؟!

  اعتراض یکی از بخش‌های لذت بخش ورزش است و طرفداری وجود ندارد که چه به حق و چه به ناحق حداقل چندباری داور یا بازیکن حریف و خودی را زیر سوال نبرده باشد. نکته جالب در مورد واژه اعتراض این است که با وجود استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات کامپیوتری هم این فرضیه بین طرفداران تمام فوتبال دوستان وجود دارد که در بازی‌های ویدیویی مثل فیفا و PES هم شاهد ناداوری‌های پیاپی هستیم؛ ادعایی که ظاهرا چندان غیر منطقی هم نیست.

عصــر بــازی