نکاتی درباره انتخاب بهترین ایمپلنتولوژیست

باید بدانید که تمامی دندانپزشک‌ها، حتی دندانپزشک‌های تازه کار، می‌توانند بدون گذراندن دوره خاصی خدمات مربوط به ایمپلنت دندان را انجام دهند. بنابراین درصورتیکه دندانپزشک تجربه کافی در این زمینه را نداشته باشد، می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی دهان و دندان شود.

نکاتی درباره انتخاب بهترین ایمپلنتولوژیست

باید بدانید که تمامی دندانپزشک‌ها، حتی دندانپزشک‌های تازه کار، می‌توانند بدون گذراندن دوره خاصی خدمات مربوط به ایمپلنت دندان را انجام دهند. بنابراین درصورتیکه دندانپزشک تجربه کافی در این زمینه را نداشته باشد، می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی دهان و دندان شود.

اما خواندن این مطلب می‌تواند در انتخاب بهترین ایمپلنتولوژیست به شما کمک کند تا علاوه بر زیبایی، دندان‌هایی باعملکرد مناسب داشته باشید.

 

توجه به سوابق و نمونه کارهای انجام شده

وقتی به مطب یک متخصص ایمپلنت مراجعه می‌کنید، کیفیت نمونه کارهای قبلی را ارزیابی کنید. از منشی مطب بخواهید عکس‌های قبل و بعد بیمارانی که ایمپلنت دندانی انجام داده‌اند را به شما نشان دهد زیرا بسیاری از پزشکان اقدام به بایگانی این عکس‌ها می‌کنند.

استفاده از تجربیات و نظرات دیگر مراجعین

علاوه بر این می‌توانید نظرات بیماران و سایر مراجعین را بصورت آنلاین مطالعه کنید. بدین ترتیب می‌توانید با تجربیات سایر افراد آشنا شده و از آن‌ها بهره ببرید. معمولا اگر حتی پیش از انجام جراحی ایمپلنت استرس زیادی داشته باشید، باز هم گفته و تایید دیگر بیماران بر زبردستی ایمپلنتولوژیست می‌تواند تا حد زیادی شما را آرام کند.

توضیح روند درمان

در ضمن می‌توانید برای تشخیص با کفایت بودن ایمپلنتولوژیست به این نکات نیز توجه کنید: نوع و اندازه داروی بی‌حسی، تلاش برای آرام کردن بیمار و از بین بردن استرس او، توضیح کامل و جامع داندانپزشک درباره نحوه اجرای ایمپلنت، عوارض جانبی این جراحی و داروهای مورد نیاز.

نکاتی درباره انتخاب بهترین ایمپلنتولوژیست

دارای بودن مدرک از بورد تخصصی

برخی از دندانپزشکان در دوره‌های کوتاه مدت جراحی ایمپلنت شرکت می‌کنند که اغلب زمان و آموزش آن کافی نیست و تعداد ساعات آموزش این کلاس‌ها به سختی به 50 می‌رسد.

اما دندانپزشک‌هایی که در دوره‌های تخصصی بورد انجام ایمپلنت حداقل صدها ساعت را صرف یادگیری انجام مراحل مختلف ایمپلنت روی بیمارن مختلف و نوشتن گزارشات کتبی می‌کنند. وقتی پزشکی دارای مدرک رسمی از بورد تخصصی انجمن ایمپلنت و دندانپزشکی باشد بدین معنا است که آموزش‌های کافی در این زمینه را دیده و به یک ایمپلنتولوژیست حرفه‌ای تبدیل شده که در صورت بروز مشکلاتی در زمینه فک و بخیه زدن و سایر مراحل درمان بتواند به خوبی آن‌ها را کنترل کرده و نتیجه کار با کیفیت باشد.

توجه به تاریخ آخرین مدرک تحصیلی یا مدرک بوردای تخصصی

تنها به تعداد مدارک و مجوزهای قاب شده‌ای که در مطب دندانپزشکی به دیوار زده شده اکتفا نکنید. حتما به تاریخ آخرین مدرک تحصیلی و به ویژه آخرین دوره تخصصی گذرانده شده در زمینه ایمپلنتولوژی توجه کنید و ببینید که آیا اخیرا دوره‌ای در این زمینه گذرانده است یا خیر.

مسلما هر چه اطلاعات دندانپزشک و ایمپلنتولوژیست در این باره به روز تر باشد، با تکنولوژی، روش‌های درمانی و داروهای جدید نیز آشنایی بیشتری دارد.

توجه به تجهیزات دندانپزشکی موجود در مطب

یکی دیگر از نکاتی که می‌توان برای انتخاب بهترین ایمپلنتولوژیست به کار برد، ابزار و تجهیزاتی است که در مطب وجود دارد. لوازم و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید همه مطابق با آخرین تکنولوژی روز باشد و متدهای درمانی و داروهای ارائه شده نیز همگی به روز باشند.

برای مثال اگر مطب دندانپزشکی به دستگاه ICAT مجهز باشد، متخصص می‌تواند جراحی را با تصویربرداری سه بعدی انجام دهد. اگر تصویبرداری سه بعدی انجام شود دیگر نیازی به برش لثه برای پیدا کردن استخوان نیست و بنابراین بیمار از تحمل درد و دوران نقاهت این مرحله رهایی می‌یابد. بنابراین به روز بودن تجهیزات و وسایل لازم در مطب دندانپزشک نیز اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر این یک ایمپلنتولوژیست خوب برای تشخیص و درمان  هر چه بهتر از عکسبرداری با اشعه ایکس و عکس‌هاس رادیولوژی بهره می‌گیرند. معمولا دندانپزشک با نگاه کردن به عکس رادیولوژی تشخیص می‌دهد که آیا فرد گزینه مناسبی برای انجام ایمپلنت دندانی هست یا خیر.

معاینه دقیق و جامع پیش از انجام جراحی ایمپلنت دندان

حتما دندانپزشک باید بیمار را معاینه کرده و از مواردی همچون عدم ابتلا وی به سرطان دهان و بیماری‌های لثه‌ای اطمینان حاصل کرده و میزان تراکم استخوان فک بیمار، سوابق پزشکی او و عوامل متفاوت دیگری را در نظر بگیرد. اگر معاینه اولیه شما به سرعت صورت پذیرد این به معنای عدم توجه دندانپزشک به جزئیات و طی نکردن تمامی این مراحل است.

آسیب‌های احتمالی ایمپلنت

ایمپلنت دندان یک روند و پروسه زیبایی نیست، بلکه یک عمل جراحی اصلی و درمانی است. بنابراین حتما قبل از انجام این جراحی و انتخاب متخصص ایمپلنت تحقیقات کافی و لازم را به عمل آورید و بدین ترتیب از بروز مشکلاتی نظیر ترک برداشتن استخوان فک و آسیب دیدن اعصاب دندان پیشگیری کنید.

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه