همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

مشکلات رمز دوم یکبار مصرف از نظر وزارت ارتباطات

مشکلات رمز دوم یکبار مصرف از نظر وزارت ارتباطات

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای به رییس کل بانک مرکزی اشکالات طرح رمز دوم یکبار مصرف را اعلام و پیشنهاداتی برای بازبینی در این خصوص مطرح کرد.

امیر ناظمی درباه وعده سازمان فناوری اطلاعات برای اتصال فین‌تک‌ها به سامانه شاهکار گفت: در حال حاضر  روند اتصال فین‌تک‌ها به سامانه شاهکار آغاز شده و برای نمونه شرکت زرین پال به شاهکار متصل شده و سرویس دریافت کرده است؛ هر شرکت دیگری نیز نیاز به سامانه شاهکار داشته باشد می‌تواند نامه درخواست اتصال به سامانه شاهکار را به همراه دلیل نیاز به این سامانه به سازمان فناوری اطلاعات ارسال می‌کند و حداکثر طی ۱۰ روز بررسی‌های لازم انجام می‌شود و در نهایت واجدین شرایط می‌توانند نسبت به عقد قرارداد و پرداخت هزینه اقدام کنند.

نامه وزارت ارتباطات به بانک مرکزی در خصوص رمز دوم یکبار مصرف

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نامه وزارت ارتباطات به بانک مرکزی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  در نامه‌ای به رییس کل بانک مرکزی در خصوص طرح رمز دوم یکبار مصرف اشکالات موجود را اعلام کرد و درخواست شد تا بازبینی‌های لازم صورت بگیرد تا این طرح به درستی اجرا شود که در همین راستا پیشنهاداتی به بانک مرکزی مطرح شد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: رمز دوم یکبار مصرف صرفا از سه راه قابل  ارائه است که از جمله آن‌ها باید به توسعه اپلیکیشن، سرویس USSD و ارائه توکن سخت افزاری که این سخت افزار هزینه‌ای بالغ بر ۱۰۰ هزار تومان برای مشتریان و بانک‌ها به دنبال دارد اشاره داشت؛ راهکار ابتدایی یعنی ارائه توکن سخت افزاری که منتفی است اما راهکار دوم یعنی ارائه اپلیکیشین که از سوی تمامی بانک‌ها صورت گرفته برای افرادی کاربرد دارد که از تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کنند و با توجه به آمار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حدود ۵۰ درصد مردم ایران موبایل هوشمند ندارند و نمی‌توانند از خدمت اپلیکشن‌های موبایلی تولید کننده رمز دوم یکبار مصرف استفاده کنند که خلاف عدالت اجتماعی است.

ناظمی افزود:  استفاده از زیرساخت USSD یا کدهای دستوری سومین راهکار مطرح در حوزه رمز یکبار مصرف بوده که همه دستگاه‌ها می‌توانند از این طریق خدمت رمز یکبار مصرف را دریافت کنند اما کدهای دستوری امنیت پایینی دارند و برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف مناسب نیستند.

 تکلیف کارمزد پیامک رمز دوم یکبار مصرف مشخص شود

معاون وزیر ارتباطات با بیان این که سرویس پیامکی راهکار خوبی برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف به شمار می‌رود اما هزینه به دنبال دارد، اظهار داشت:  یکی از راهکار مهم و مناسب  ارائه رمز دوم یکبار مصرف از طریق سرویس پیامکی همچون شاهکار است اما مهمترین مسئله در حوزه ارائه خدمت رمز دوم یکبار مصرف به صورت پیامک، هزینه سرویس است که باید مشخص شود تا کارمزد  توسط مشتری یا بانک پرداخت شود؛ همچنین هزینه برای تعداد بالای پیامک چگونه خواهد بود تا مشتریان بتوانند از این خدمت استفاده کنند و بانک‌ها نیز دردسر هزینه نداشته باشند.

روند در حال افزایش  استفاده سیستم بانکی برای استعلام و تایید هویت از شاهکار

وی با اشاره به این که بانک‌ها هم اکنون به شاهکار متصل هستند، خاطر نشان کرد:  در حال حاضر بانک‌ها از سامانه شاهکار استفاده می‌کنند و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فناوری اطلاعات ایران آمادگی دارد تا سرویس شاهکار را برای رمز دوم یکبار مصرف مطابق با خواسته بانک مرکزی آماده کند تا ارائه این خدمت تسهیل شود؛ همچنین بر اساس آمار،  نصب نرم افزار ایجاد کننده رمز دوم یکبار مصرف برخی از بانک‌ها نیز از طریق شاهکار برای احراز هویت انجام می‌گیرد و روند استفاده سیستم بانکی برای استعلام از شاهکار افزایش داشته است.

هزینه احراز هویت با شاهکار ۱۲۰ تومان است

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: در صورتی که کسب و کار بخواهد از سامانه شاهکار استفاده کنند، هزینه استعلام احراز هویت برای هر  درخواست ۱۲۰ تومان است و رقم اعلام شده ۳۸۰ تومانی از سوی بانک مرکزی صحیح نیست.

ناظمی در خصوص روند استفاده از رمز دوم یکبار مصرف گفت: اعتقاد دارم تمامی تراکنش‌های مبتنی بر کارت نیازمند رمز دوم، نباید از طریق  رمز دوم یکبار مصرف انجام شود و باید تراکنش‌ها کم مقدار و خرد از سوی بانک مرکزی تفکیک شود تا هزینه شبکه بانکی و مردم برای استفاده از ابزارهای دریافت خدمت رمز دوم یکبار مصرف کاهش پیدا کند. همچنین  نباید از بودجه عمومی برای ۱۰۰ هزار نفر که از  تراکنش نیازمند به رمز دوم یکبار مصرف بهره می‌برند، استفاده کرد چرا که حق دیگر شهروندان ضایع می‌شود و باید خدمت با هزینه معقول ارائه شود و  از سویی دیگر نباید صرفا خدمت را به طوری ارائه کرد که برخی خدمات را دریافت کنند و برخی دیگر نتوانند از آن استفاده کنند که خلاف عدالت اجتماعی به شمار می‌رود.

سامانه شاهکار سودی ندارد و تمام درآمد برای نگهداری و توسعه زیرساخت استفاده می‌شود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که درآمد حاصل از سامانه شاهکار به منظور تعمیر و توسعه زیرساخت این سامانه صرف می‌شود و سودآوری ندارد، افزود: سازمان فناوری اطلاعات همچون شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی  دولتی است ؛ تمام پول دریافتی در خصوص سامانه شاهکار صرف تعمیر، نگهداری و توسعه تجهیزات زیرساخت سامانه شاهکار می‌شود و وزارت ارتباطات درآمد حاصل از این سامانه را صفر کرده و هیچ سودهی در میان نیست که به خزانه دولت واریز شود؛ باید قبول کرد که در چند سال اخیر فرهنگ استفاده از خدمات بانکی با کارمزد در میان مردم افزایش پیدا کرده و  همانطور که برای انتقال وجه کارمزد پرداخت می‌کنند می‌توانند برای رمز دوم یکبار مصرف  کارمزد پرداخت کنند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره نحوه به کارگیری از پیام رسان‌های داخلی برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف، گفت: وزارت ارتباطات به بانک مرکزی پیشنهاد داد تا  از اپلیکیشن‌های دولتی و پیام رسان‌ها برای  ارائه رمز دوم یکبار مصرف نیز استفاده شود؛ کاربر با احراز هویت در اولین ورود به پیام رسان‌های داخلی مجاز اعلامی با استفاده از سامانه شاهکار تایید هویت می‌شود و بعد از آن می‌تواند از پیام رسان نیز برای استفاده از رمز دوم یکبار مصرف استفاده کند.

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • ادوبی تصاویر جعلی را شناسایی می‌کند

  ادوبی تصاویر جعلی را شناسایی می‌کند

  واکنشِ بدون تحقیق و بررسی بیشتر کاربران فضای مجازی به طیف گسترده و روزافزون فیلم‌ها و تصاویر ساختگی و جعلی منتشرشده

 • محتوای خبری باید به گوگل هزینه‌ بپردازد

  محتوای خبری باید به گوگل هزینه‌ بپردازد

  به اعتقاد این گروه، همان‌طور که کمپانی‌ها برای موزیک، فیلم و... پول پرداخت می‌کنند گوگل نیز باید برای دراختیار گرفتن محتوای خبری هزینه‌ای بپردازد

 • تبدیل صوت به متن با هوش مصنوعی ممکن می شود

  تبدیل صوت به متن با هوش مصنوعی ممکن می شود

  محققان چینی و مایکروسافت یک سیستم هوش مصنوعی برای تبدیل متن به صوت ابداع کرده اند که با کمک ۲۰۰ نمونه یک فایل صوتی بسیار طبیعی تولید کند.

 • رکود شدید بازار گوشی‌های هوشمند در آمریکالی‌شمالی

  رکود شدید بازار گوشی‌های هوشمند در آمریکالی‌شمالی

  براساس آخرین اخبار کانالیس، آمار عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند در بازار آمریکای‌شمالی در فصل اول ۲۰۱۹، به کمترین میزانش در سال‌های اخیر رسیده است. قطعا چنین خبری برای تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند خوشحال‌کننده‌ نیست.

 • آشنای با فرم‌ورک Fluid در آفیس

  آشنای با فرم‌ورک Fluid در آفیس

  فرم‌ورک Fluid مایکروسافت احتمالا آینده آفیس خواهد بود و به‌زودی دیوار بین اپلیکیشن‌های مختلف را از میان برخواهد داشت و ارتباط بین اپ‌ها را به امری عادی تبدیل خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که فرم‌ورک یادشده آینده‌ی مجموعه‌ی آفیس نیز باشد. اگر این موضوع برایتان آشنا به‌نظر می‌رسد، به این دلیل است که در سال ۲۰۰۴، مایکروسافت نسخه‌ی تحت‌وب اپلیکیشن‌هایی را که با عنوان Sway با یکدیگر در ارتباط بودند، برای ترکیب‌کردن انتشار وب و نرم‌افزار واژه‌پرداز ورد و نرم‌افزار ساخت اسلاید شو آزمایش کرده بود.

 • قابلیت نمایش صفحه گوشی به اسکایپ اضافه شد

  قابلیت نمایش صفحه گوشی به اسکایپ اضافه شد

  با این به‌روزرسانی،‌کاربران اسکایپ می‌توانند هر آن چیزی که در گوشی وجود دارد را با دیگران به اشتراک بگذارند. برای نشان دادن کاربرد این ویژگی، مایکروسافت از مثال‌هایی نظیر «نمایش پروژه به صورت پاور پوینت» و «خرید آنلاین به همراه دوستان» استفاده کرده است.

 • ایرپاد جدید اپل با امکاناتی خاص معرفی شد

  ایرپاد جدید اپل با امکاناتی خاص معرفی شد

  این شارژر جدید بی سیم با استاندارد شارژ Qi کار می‌کند. این موضوع به این معنا است که حال می‌توانید با استفاده از اکثر شارژرهای بدون سیم موجود در بازار ایرپاد خود را شارژ کنید. جدا از این موارد، ایرپاد جدید شباهت بسیار زیادی به نسل اول خود داشته و تنها یک چراغ LED کوچک که عمر باتری را به تصویر می‌کشد آن را متمایز می‌کند.

 • با گوشی تاشدنی موتورولا آشنا شوید

  با گوشی تاشدنی موتورولا آشنا شوید

  آن‌هایی که سن‌وسال بیشتری دارند، گوشی‌های تاشوِ قدیم را به‌یاد دارند که دو صفحه‌نمایش داشتند: یک داخلی و دیگری در پشت دستگاه. وجه تمایز میان گوشی‌ها، بیشتر در قابلیت‌هایی بود که صفحه‌نمایش بیرونی دراختیار کاربران قرار می‌داد.

 • اینترنت 5G سال جدید در ایران ارائه خواهد شد

  اینترنت 5G سال جدید در ایران ارائه خواهد شد

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توییتی از پوشش ۶۶ درصدی اینترنت 3G و 4G در روستاها و تمامی شهرها خبر داد و اعلام کرد اینترنت 5G نیز در سال جدید ارائه خواهد شد.

 • لنز مایع توسط هواوی عرضه خواهد شد

  لنز مایع توسط هواوی عرضه خواهد شد

  بر خلاف اکثر دوربین‌ها که از لنز مکانیکی یا نرم‌افزار برای تغییر فوکوس استفاده می‌کنند، دوربین‌های مجهز به لنز مایع همان‌طور که از اسمشان مشخص است از یک مایع که ترکیبی از آب و روغن است برای انجام این کار استفاده می‌کنند.

عصــر بــازی