همراه ما باشید
هفته نامه عصر ارتباط
اولیـن و پرتیـراژتـرین هفتـه نـامه ICT کشـور

پایان انتظار 18 ساله فعالان نرم افزار کشور؛

سند توسعه صادرات نرم‌افزار به تصویب رسید

سند توسعه صادرات نرم‌افزار به تصویب رسید

پيگيري‌هاي كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، سازمان توسعه تجارت و وزارت ارتباطات طي 4 سال گذشته سرانجام منجر شد كه سند توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات نرم‌افزاري كشور به تصويب برسد.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران، حميدرضا احمديان مديركل دفتر نوآوري و حمايت از سرمايه‌گذاري وزارت ارتباطات در خصوص چند و چون تصويب سند توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات نرم‌افزاري گفت: طي جلسه‌اي كه در كميته كارشناسي صادرات غيرنفتي برگزار شد قرار شد كه سند توسعه صادرات نرم‌افزار مورد توجه قرار گيرد و به همين منظور مصوب شد كه دولت به اتاق بازرگاني، سازمان توسعه تجارت و معاونت علمي اعلام كند كه به جمع‌بندي نهايي رسيده و آيين‌نامه مربوطه را ظرف يك ماه به دولت ارايه كنند؛ البته اين آيين‌نامه از پيش تهيه شده و فقط نياز به كمي چكش‌كاري دارد.

مديركل دفتر نوآوري وزارت ارتباطات با اشاره به نقش وزارت ارتباطات و كميسيون ICT اتاق بازرگاني در تصويب اين سند گفت: تمام پيگيري‌هاي كارشناسي براي تصويب اين سند توسط كميسيون فاوا اتاق بازرگاني ايران و وزارت ارتباطات به انجام رسيده است و تلاش شده كه مسايلي كه همگي جزو دغدغه‌هاي بخش خصوصي حوزه نرم‌افزار در 5 سال گذشته بوده در آن لحاظ شود.

احمديان ضمن ابراز اميدواري در خصوص تهيه آيين‌نامه سند توسعه صادرات نرم افزار ظرف يك ماه آينده ابراز داشت: اين آيين‌نامه مي‌تواند كمك شاياني به امكان استفاده از امتيازات براي بخش خصوصي حوزه نرم‌افزار داشته باشد. همچنين تسهيل شراكت با خارجي‌ها و امكان فعاليت گسترده‌تر در بازارهاي بين‌المللي براي فعالان حوزه نرم‌افزار از ديگر قابليت‌هاي آن خواهد بود.

وي ضمن اشاره به فوايد و اهميت اين سند افزود: به كمك محتواي اين سند شركت‌هاي نرم‌افزاري در حوزه فاوا مي‌توانند اثبات كنند كه چه ميزان صادرات داشته‌اند و بر مبناي آن پشتوانه‌اي جهت دريافت وام از نظام بانكي پيدا كنند.

محمدرضا طلايي رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران نيز با اعلام اين كه تصويب اين سند نتيجه تلاش مداوم تمام اعضاي كميسيون و فدراسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران در سال‌هاي گذشته است ابراز اميدواري كرد كه تا يك ماه آينده جزييات اين طرح به تمامي فعالان اقتصادي اعلام شود.

رييس كميسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگاني ادامه داد: تعیین ساز و کار مدون و معتبر در این حوزه مطالبه‌ی اساسی شرکت های آی‌سی‌تی و تولیدکنندگان محتوا در طول سالیان گذشته بوده است لذا اکنون اجرایی شدن این آیین نامه خبری خوش نه تنها برای شرکت‌هاي حوزه فاوا بلکه برای تمامي متخصصینی است که می‌توانند با توسعه  کسب و کار خود به عنوان صادر کننده و تامین کننده ارز در شرایط فعلی کشور شناخته شوند.

وي خاطرنشان ساخت: متفاوت بودن جنس توليدات حوزه فناوري اطلاعات باعث شده كه گمرك توانايي احصاي محصولات حوزه فاوا را نداشته باشد اما با تهيه اين آيين‌نامه كه با مطالعه بهترين روش‌هاي احصاي صادرات جهان و نيز با نگاهي به شرايط بومي و داخلي ايران تهيه شده مي‌توان به آينده صنعت نرم‌افزار ايران خوشبين بود.

عبدالرضا نوروزي نائب رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني نيز با ابراز خشنودي از تصويب سند توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات نرم‌افزاري، اين امر را گامي مثبت در جهت اعتلاي صنعت نرم افزار كشور قلمداد كرده و گفت: با كمك زيست‌بومي كه اميدواريم با تصويب اين سند شكل بگيرد امكان صادرات نرم‌افزار توسط دانش‌آموختگان و متخصصان حوزه ICT كشور فراهم مي‌شود و به همين واسطه امكان صادرات نرم‌افزار و به تبع آن ورود ارز به كشور نيز فراهم مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: باتوجه به تحريم‌هاي بين‌المللي كه امروز با آنها مواجه هستيم و نيز باتوجه به گراني ارز و نوسانات ارزي تصويب اين سند مي‌تواند با تسهيل امكان صادرات نرم‌افزار شرايط را براي صادرات نرم‌افزاري و در نتيجه كمك به كاهش مشكلات ارزي كه دست به گريبان كشور شده فراهم كند.

مجيد سروش دبير كميسيون ICT اتاق بازرگاني نيز با ذكر مشكلاتي كه صادركنندگان نرم‌افزار در نبود سند توسعه نرم‌افزار با آن مواجه بوده‌اند گفت: در طي سال‌هاي اخير بروزرسانی قوانین صادرات نرم‌افزار از جمله خواسته‌های هميشگي فعالان بخش خصوصی بوده است و اعضاي كميسيون فاوا اتاق بازرگاني نيز طي جلسات مختلف همواره خواستار رفع موانع و مشكلات موجود در اين حوزه بوده‌اند.

وي افزود: به دلیل ماهیت فنی و عدم نیاز تولیدات مبتنی بر آی تی به عبور از گمرک فیزیکی، مشکلاتی در برآورد آمار تجارت این حوزه وجود دارد که امیدواریم تا حد زیادی با اجرایی شدن این آیین‌نامه بر طرف شود.

دبير كميسيون ICT در خاتمه يادآور شد: تغییرات نرخ ارز و وجود ظرفیت بالای فنی در کشور موجب شده بتوانیم انتظار بالایی از توان صادراتی کشور در حوزه ی فاوا داشته باشیم و این آیین نامه به دلیل دید کل‌نگر و سراسری، کسب و کارهای فریلنسری را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنين با اجرایی شدن این ساختار هر دانش‌آموخته و متخصصی در حوزه‌ی آی تی می‌تواند یک صادرکننده خدمات و یک تامین کننده‌ی ارز به کشور باشد.

 

 

درج دیدگاه

مطالب مشابه ICTNews.ir

 • ایجاد دودستگی در بازار ارزهای مجازی

  ایجاد دودستگی در بازار ارزهای مجازی

  در بین سرمایه‌گذاران ارز مجازی دو دوستگی ایجاد شده است. دسته اول معتقد به رکود و دسته دوم معتقد به حرکت جهشی این ارز در بازار هستند.

 • کنسول جدید مایکروسافت به زودی عرضه میشود

  کنسول جدید مایکروسافت به زودی عرضه میشود

  پروژه مایکروسافت اسکارلت نام گرفته و طی اعلام رسمی این شرکت، قرار است در عید کریسمس سال آینده عرضه شود.

 • برای امنیت سرویس‌های ایرانی باید هکرهای کلاه‌سفید را جدی گرفت

  برای امنیت سرویس‌های ایرانی باید هکرهای کلاه‌سفید را جدی گرفت

  اگر جزو علاقه‌مندان به اخبار دنیای فناوری باشید، احتمالا اصطلاح باگ‌بانتی (Bug Bounty) را شنیده‌اید. باگ‌بانتی به برنامه‌ای اطلاق می‌شود که شرکت‌های بزرگ با استفاده از آن سعی در برطرف‌کردن مشکلات امنیتی خود دارند. به‌بیان ساده‌تر، شرکت‌هایی نظیر

 • کارگران آمازون با سیستم کنترل به طور خودکار اخراج می شوند

  کارگران آمازون با سیستم کنترل به طور خودکار اخراج می شوند

  آمازون از سیستم کنترل هوشمند برای کارگران انبارهای خود استفاده می‌کند که مجوز اخراج خودکار براساس بررسی‌های عملکردی را دارد.

 • پیدا کردن باگ برای مایکروسافت چقدر خرج برداشته

  پیدا کردن باگ برای مایکروسافت چقدر خرج برداشته

  مایکروسافت سال گذشته طی برنامه‌ی باگ بانتی یا اختصاص جایزه برای افرادی که باگ محصولات مایکروسافت را پیدا می‌کنند، درحدود ۲ میلیون دلار به محققان امنیتی که در محصولات این شرکت باگ امنیتی پیدا کرده بودند، در قالب جایزه پرداخت کرد

 • هواوی چیپ 5G خود را به اپل می فروشد

  هواوی چیپ 5G خود را به اپل می فروشد

  هواوی بر خلاف تصور تمامی تحلیلگران صنعت تکنولوژی قصد دارد که چیپ 5G خود را منحصراً به اپل بفروشد. البته اگر آمریکا کمپانی هواوی و خرید تجهیزات 5G این شرکت را تحریم نمی‌کرد، همکاری دو شرکت می‌توانست مفید باشد و دیگر کمپانی های حاضر در این بازار را نگران کند.

 • تلاش وزارت ارتباطات برای جلوگیری از اختلال در ارتباطات مناطق سیل زده

  تلاش وزارت ارتباطات برای جلوگیری از اختلال در ارتباطات مناطق سیل زده

  وزیر ارتباطات در توییتی از تلاش این وزارتخانه برای جلوگیری از اختلال در ارتباطات مناطق سیل زده استان گلستان خبر داد.

 • آشنایی با تغییرات جدید سرویس بازی استیم

  آشنایی با تغییرات جدید سرویس بازی استیم

  مهم‌تر از همه باید منتظر یک رابط کاربری کاملا متفاوت برای بخش Library استیم باشیم. از این به بعد شما می‌توانید اطلاعات بیشتری از بازی‌های خود را با دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین فیلترهای جدیدی به این بخش اضافه شده‌اند که دسترسی شما را به محتوای مورد نظرتان آسان‌تر خواهند کرد. در این بخش نوار به‌خصوصی هم قرار دارد که فعالیت‌های اخیر دوستانتان را به اطلاع شما خواهد رساند.

 • ایران به حمله سایبری متهم شد

  ایران به حمله سایبری متهم شد

  به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را چارلز یو، رئیس Resecurity در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد.

 • پيشرفت كند تکنولوژی های نوین صنعت مارکتینگ در كشور

  پيشرفت كند تکنولوژی های نوین صنعت مارکتینگ در كشور

  طی چند سال گذشته با نفوذ تکنولوژی های جدید صنعت مارکتینگ دستخوش تحولات بسیاری شده اما متاسفانه تکنولوژی های نوین صنعت مارکتینگ پیشرفت و توسعه چندانی در کشورمان نداشته است.

عصــر بــازی