پهپاد

تقلید یک پهپاد از بادکنک ماهی برای پرواز ایمن

با تلاش "هومن هدایتی" مهندس ایرانی دانشگاه "کلرادو بولدر" یک پهپاد جدید با الهام از بادکنک ماهی ساخته شده است که قطر آن در صورت احساس خطر می تواند از ۲۰ اینچ تا ۳۳ اینچ تغییر کند و به منظور بهبود ایمنی هوایی برای پهپادها توسعه یافته است.


کیت تشخیص

کیت‌هایی برای تشخیص ویروس کرونا و آنتی‌بادی آن در ۳۰ دقیقه

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان از تولید تست‌هایی با قیمت مناسب خبر داد که از زمان ابتلا تا دو ماه بعد از آلودگی وجود ویروس کرونا را در بدن تشخیص می‌دهند. این تست‌ها در انتظار تایید اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت است.


پژوهش و فناوری

تعیین تکلیف دو صندوق پژوهش و فناوری

بر اساس مصوبات پنجاهمین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری مجوز فعالیت صندوق پژوهش و فناوری "ایده آل صنعت امروز" لغو شد و صندوق پژوهش و فناوری فن‌آفرین سلامت مرکزی تا زمان افزایش تعداد سهامداران بخش خصوصی اجازه فعالیت نخواهد داشت.


بازار اوراسیا

شناسایی ۲۰ شرکت دانش‌بنیان با توان ورود به بازار اوراسیا

از سوی مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۲۰ شرکت با ظرفیت و توان وارد شدن به ‌بازار اوراسیا انتخاب شدند.


دانش‌بنیان

دارایی‌های دانش‌بنیان در برابر سرقت و آتش‌سوزی بیمه می‌شوند

بسته بیمه‌های آتش سوزی و سرقت ماشین آلات برای حفاظت از دارایی‌های فیزیکی به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌شود.


حسگر هوشمند

نانوحسگر هوشمندی که فاسد شدن مواد غذایی را به مصرف کننده هشدار می‌دهد

نیلوفر شریف، محقق ایرانی موسسه فناوری فدرال لوزان سوئیس در حال کار روی فناوری نانوحسگر فساد مواد غذایی است که از طریق این حسگر در صورت فاسد شدن مواد غذایی می‌توان به مصرف کننده هشدار داد.


بازاریابی دیجیتالی

ارائه آموزش کاربردی در حوزه بازاریابی دیجیتالی

با برگزاری رویداد فناورانه از ۲۸ آبان دوره آموزشی در زمینه بازاریابی دیجیتالی برای علاقه‌مندان برگزار می‌شود.


فناوری نانو

تصویب استاندارد ملی برای سنجش و ارزیابی سمیت نانومواد در محیط‌های آبی

استاندارد «فناوری نانو – ارزیابی سمیت نانومواد ساخته شده برای آبزیان دریاچه‌های آب شور، با استفاده از ناپلی گونه‌های آرتمیا» در نودمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو تصویب و آماده انتشار شد.


وب

هفتمین کنفرانس بین‌المللی وب پژوهی برگزار می‌شود

با تایید IEEE مرکزی در آمریکا، هفتمین کنفرانس بین‌المللی وب‌پژوهی سال 1400 برگزار می‌شود.


پایش سلامت

عرضه محصولاتی برای پایش هوشمند سلامت از راه دور

گروهی از مهندسان دانشگاه صنعتی شریف محصولاتی برای پایش سلامت از راه دور عرضه کردند.


برترین دانشگاه ایران

معرفی برترین دانشگاه ایران بر اساس نظام رتبه‌بندی یو.اس نیوز۲۰۲۱

دانشگاه تهران بر اساس آخرین رتبه‌بندی اعلام شده از سوی مؤسسه معتبر یو.اس نیوز، رتبه اول ایران، ۵۸ آسیا و ۳۸۷ جهان را کسب کرد.


ضدعفونی و ایمنی فیزیکی در برابر کرونا

تولید ماسکی با قدرت کشندگی ۹۹.۹ درصد ویروس کرونا/میزان عمر کرونا بر روی اسکناس و دستمال‌ کاغذی

بر اساس نتایج تحقیقات، ماسک‌های پارچه‌ای و اسفنجی قادر به جلوگیری از ورود ویروس بیماری کووید-۱۹ به بدن نیستند و محققان پژوهشگاه مواد و انرژی با استفاده از لایه نشانی نانو ذرات به پارچه به الیافی دست یافتند که قادر به تخریب ۹۹.۹ درصدی این ویروس هستند و به گفته آنها این طرح برای ورود به فاز تولید صنعتی برنامه ریزی شده است.


نوآوری رسانه

اولین مرکز نوآوری رسانه‌ کشور راه اندازی شد

نخستین مرکز نوآوری رسانه‌ کشور با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و موسسه همشهری راه‌اندازی شد.


واحدهای تجاری و بنگاه‌های اقتصادی

علاقه‌مندی وزارت علوم برای هم‌افزایی مستمر بین دانشگاه‌ها و واحدهای تجاری و بنگاه‌های اقتصادی

مدیر کل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه شورای پژوهشی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: وزارت علوم علاقه‌مند به شکل‌گیری یک هم‌افزایی مستمر بین دانشگاه‌ها و واحدهای تجاری و بنگاه‌های اقتصادی است.


نانوامولسیون

ساخت نانوامولسیون برای ضد عفونی کننده دست از سوی محققان کشور

گروهی از محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی به ساخت نانو امولسیون به عنوان ماده ضد عفونی کننده در پاندمی کرونا دست یافتند.


درآمد اسنپ

موتورسواران اسنپ‌باکس چقدر درآمد دارند؟

با افزایش روزافزون حجم ترافیک، تمایل به استفاده از موتور برای جابه‌جایی در سطح شهر هر روز بیشتر می‌شود. از طرفی موتورسواران بسیاری از این وسیله نقلیه برای جابه‌جایی مسافر و مرسولات کوچک استفاده می‌کنند. سامانه‌های هوشمند حمل‌ونقل مثل اسنپ شرایطی به وجود آورده‌اند که راکبان بتوانند مشتریان خود را به سادگی پیدا کنند و کسب درآمدشان تضمین‌شده باشد. طبق گفته اسنپ، ماه گذشته در استان تهران موتورسواران اسنپ‌باکس تا ۱۰ میلیون تومان درآمد کسب کرده‌اند. اما فعالیت در اسنپ‌باکس مزایای دیگری هم برای موتورسواران دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.


زیست‌بوم نوآوری و آینده روشن ایران

فناوری و نسل پنجم اینترنت

زیست‌بوم نوآوری و آینده روشن ایران

تکاپوی اهالی فناوری و نوآوری ایران برای ایجاد بسترهای لازم به منظور به‌روزرسانی زیرساخت‌های ارتباطی و راه‌اندازی شبکه نسل پنجم اینترنت، بسیار جدی است.


بانكداري خرد تا اصلاح نشدن مدل كارمزد، زيان‌ده خواهد بود

موسس آكادمي بانكداران پيشگام

بانكداري خرد تا اصلاح نشدن مدل كارمزد، زيان‌ده خواهد بود

در سال‌هاي اخير همواره يكي از اصلي‌ترين چالش‌هاي صنعت بانكداري و پرداخت الكترونيكي كشور در سطح كسب و كار، اصلاح مدل كارمزد تراكنش‌هاي الكترونيك كارت بوده كه به دليل فركانس بالا و حجم زياد اين تراكنش‌ها، تاثير زيادي در بيزنس مدل بانكداري خرد بانك‌هاي كشور دارد. به‌خصوص كه اكثر بانك‌ها در تمام خطوط بانكداري جامع فعاليت مي‌كنند. طبيعتا به دليل ارثي كه بانك‌ها از نحوه اداره دولتي خود برده‌اند، بانكداري خرد و ارتباط با مشتريان B2C برايشان بسيار دشوار بوده و با ماهيت آ‌نها جور در نمي‌آيد. به همين دليل عملا مشتريان شخصي بانك‌ها كه مبالغ خرد در حساب‌هاي‌شان نگه مي‌دارند و همين‌طور اغلب مشتريان تجاري و اصناف، حتي قادر نخواهند بود با رسوب منابع نزد بانك، هزينه كارمزدي كه از عمليات تراكنش به بانك تحميل مي‌كنند را پوشش دهند.


حکمرانی جهانی فناوری‌های دیجیتال

فناوری‌های دیجیتال

حکمرانی جهانی فناوری‌های دیجیتال

پویایی‌های انقلاب صنعتی چهارم این موضوع را پیش می‌کشد که سیستم‌های حکمرانی به‌طور کلی در ارایه آنچه مورد نیاز جامعه امروز است از لحاظ کمینه کردن ریسک‌ها و هزینه‌ها و همزمان بیشینه کردن فرصت‌ها و منافع، ناکام مانده‌اند.


سی‌امین سالگرد اینترنت تجاري

پیش به سوی بساطی بیشتر ظلمانی!

سی‌امین سالگرد اینترنت تجاري

سن اینترنت، امسال (2020) به 30 سال رسید. تمام رسانه‌های پیشااینترنتی، در یک طرفِ ترازویِ دوکفه‌ای مقایسه فناوری‌های ارتباطی جهان؛ و پارسَنگِ اینترنت در کفه دیگر! به عقیده شما کدام کفه، سنگین‌تر است؟ - به نظرم: کفه اینترنت! آن هم نه فقط به دلیل وزنه بخش ظلمانی‌اش که چندین برابر بخش مرئی‌اش است!

نقد و بررسی بازی