نقد و بررسی بازی موبایلی Monument Valley، شاهکاری از جنس خطای دید!

نقد و بررسی بازی موبایلی Monument Valley، شاهکاری از جنس خطای دید!

در این مقاله قصد داریم با یک فلش‌بک به گذشته بازگشته و به بازسازی خاطره‌های خود از شاهکار بازی‌های موبایلی یعنی «Monument Valley»  بپردازیم. با نقد و بررسی این بازی با عصرارتباط همراه باشید.

 

 

تا به امروز حدود پنجاه سال از مرگ «Maurits Cornelis Escher» گرافیست و نقاش نابغه و البته مرموز هلندی می‌گذرد. شاید بسیاری از افراد حتی نام او را هم نشنیده باشند، اما قطعاً پس از آگاه شدن از این موضوع که او متخصص نقاشی‌های اصطلاحاً «خطای دید» بوده است، اوضاع را کمی متفاوت می‌کند. نقاشی‌های موسوم به خطای دید، نقاشی‌هایی هستند که چند بُعد دارند و از هر زاویه‌ای که به آن‌ها نگاه کنید، تصویر و درک ذهنیتان از آن فرق خواهد کرد.

 

 

استودیوی Ustwo، با الهام از نقاشی‌ها و آثار «خطای دید» تصمیم می‌گیرد تا به طراحی یک بازی موبایلی برای سیستم‌عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس بپردازد. با توجه به این نکته که حتی درک چنین تصاویری نیز نیازمند دقت و تمرکز است، حال تصور کنید خلق این آثار به چه اندازه دشوار هستند. اما دشوارتر و پیچیده تر از این دو مبحث، استفاده از این آثار برای طراحی یک بازی است که البته استدیو Ustwo از پس چنین پروژه‌ای به خوبی برآمده است. سرانجام در ماه آپریل سال 2014، این استدیو عنوان پازلی «Monument Valley» را به‌صورت رسمی عرضه می‌کند.

 

 

معمولاً بازی‌های سبک پازل و معمایی با توجه به رابطه مستقیم با حوصله بازیکنان، به سختی دیده می‌شوند و طرفداران نسبتاً کمتری از سایر سبک‌های بازی‌نظیر ریسینگ دارند. با اینحال هرگاه نام «Monument Valley» به میان بیاید، باید منتظر شنیدن تمجید و تحسین این بازی از سوی هر فردی که آن را تجربه کرده است باشیم. بازی «Monument Valley» عنوانی است که هر لحظه از تجربه‌ی آن بازیکن خود را مات و مبهوت خود کرده و لذت قدم زدن در تابلوهای Maurits Escher را به بازیکنان خود هدیه می‌کند. درواقع «Monument Valley» به بازیکن خود اجازه می‌دهد تا در نقاشی‌های این چنینی سیر و سفر کرده و برای رسیدن به هدف خود معادله‌های آن را به‌هم بریزد.

 

 

داستان بازی

شخصیت اصلی بازی دختری به نام «Ida» است و داستان بازی نیز توسط جملاتی  نامفهوم روایت می‌شود. در واقع داستان بازی کاملاً به برداشت شخصی هرکس از بازی برمی‌گردد، بدین صورت که میتوان دختربچه‌ی قصه را دختری معصوم دانست که برسر راه خود کلاغ‌هایی را می‌بیند که شخصیت‌های بد داستان هستند. هرکدام از این شخصیت‌ها در بازی نمایانگر ذات برخی از انسان‌های گناه‌کار، پاک و یا دانا هستند که به رنگ‌های سیاه و سفید برای بازیکن نمایان میشوند.

 

 

گیم‌پلی

«Monument Valley» شامل 10 مرحله اصلی و 8 مرحله اضافی که از طریق بسته الحاقی به آن افزوده میشود است و باتوجه به این موضوع که گذر از هرمرحله تنها با چند حرکت و در زمان کوتاهی انجام می‌گیرد، این بازی نهایتاً 3 تا 4 ساعت مهمان بازیکن خود خواهد بود. شخصیت اصلی داستان یعنی «Ida» باید برای رسیدن به هدف خود از میان چندین و چند رابطه‌های هندسی غیرممکن عبور کند. قطعاً تجربه‌ی حل معماهای این رابطه‌های هندسی عجیب، طراحی‌های غیرمنطقی سازه‌ها و خطاهای چشمی که در طول مراحل بازیکن آن‌ها را تجربه می‌کند، تجربه‌ای بی‌نظیر است که همانند آن را در هیچ بازی دیگری نمی‌توان دید.

 

 

در واقع شخصیت اصلی بازی Ida در هر مرحله در یک ساختار سه بعدی قرار می‌گیرد و بازیکن باید به وسیله ایجاد تغییرات خاص در سازه‌ها، مسیر مناسبی را برای عبور شخصیت بازی و دستیابی به قسمت مشخص شده آماده کند. تغییراتی که از آن صحبت کردیم میتواند به جابه‌جا کردن، چرخاندن و یا بالا و پایین بردن قسمت‌هایی از سازه‌ها باشد که در نتیجه این تغییرات شکل سازه‌ها به کلی تغییر کرده و در این لحظه جادوی طراحی «Monument Valley» نمایان می‌شود. حتی در یکی از مراحل بازی، بازیکن باید تمامی سازه را از پایه بچرخاند تا مسیری مناسب برای عبور شخصیت بازی ایجاد شود. قطعاً هرکدام از این تغییرات بخصوص تغییراتی که تصادفاً بازیکن در سازه‌ها ایجاد می‌کند میتوانند بازیکن را شگفت زده کنند.

 

 

طراحی و گرافیک

بی اغراق اولین عاملی که بازیکن را در هنگام ورود به «Monument Valley» میخکوب خواهد کرد، طراحی بصری منحصربه‌فرد بازی است. رنگ‌آمیزی‌های بی‌نظیر، طراحی‌های سنگی، آثار تاریخی و افکت‌های صوتی بازی در کنار معماها و قصه‌های آن، یکی از کامل‌ترین بازی‌های که در سال‌های اخیر تولید شده است را تشکیل داده اند. درواقع تمامی مواردی ذکر شده دست به دست هم داده اند تا برای «Monument Valley» یک اتمسفر سنگین و بسیار گیرا را خلق کنند که هر بازیکنی که وارد آن شود، توان دل‌کندن از آن را نداشته باشد.

 

 

جمع‌بندی

«Monument Valley» از آن دسته بازی‌هایی است که مدت‌ها باید صبر کرد تا یک نمونه نظیر آن ساخته و طراحی شود. درواقع حضور آن در بین بازی‌های موبایلی خود موهبتی برای گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود. گرچه کمبود تعداد مراحل و کوتاه بودن آن‌ها تنها حسرت را بر دل بازیکنانش باقی می‌گذارد، اما او را به قدری غرق در دنیای خود می‌کند که حتی علاقه‌مند میشود تا چندین و چند بار یک مرحله را تکرار کند و از رمز و رازهای آن مرحله و سازه آگاه شود. قصه‌ای گیرا و مفهومی، گیم‌پلی روان، طراحی‌های بی‌نظیر و البته صداگذاری بی‌نقص بازی به آن اتمسفری جذاب و تکرار نشدنی بخشیده‌اند که هر بازیکنی را سرجای خود میخکوب خواهد کرد.

نقد و بررسی بازی موبایلی Monument Valley، شاهکاری از جنس خطای دید!


../../../دریافت از کافه بازار